Silnik zmiana kierunku obrotów.

Dyskusje dotyczące silników elektrycznych i falowników.

Autor tematu
cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 424
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Silnik zmiana kierunku obrotów.

#1

Post napisał: cawboy » 01 lut 2023, 17:56

Witam, uruchomiłem maszynę która stała kilka lat, smarowanie centralne realizuje pompa smaru Dropsa, po kilku tygodniach zauważyłem że smaru nie ubywa, pracownik który pracował na tej maszynie powiedział że nigdy smaru nie uzupełniali bo nie było "potrzeby" :roll: :roll:
Zauważyłem że silnik kręci się w odwrotną stronę (kierunek sugeruje strzałka na deklu wiatraka chłodzącego) myślę ok problemu nie ma, zmienię kierunek, no i problem jest, nie mogę zmienić. Z silnika wychodzą 3 przewody, do 2 podłączony kondensator, jakiekolwiek zmiany w podłączeniu nie zmieniają kierunku, nigdy nie miałem z tym problemu. Na 100% silniczek nie remontowany i nigdy nikt tam nie dłubał. Co to za wynalazek?
Dorzucam tabliczkę z silnika znalezioną w necie, słaba jakość ale nasza jest nie czytelna.
Obrazek


Krak.


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Silnik zmiana kierunku obrotów.

#2

Post napisał: Robert_K » 01 lut 2023, 18:07

Jeśli jest odkręć pokrywkę puszki elektrycznej, od środka powinien być na niej obrazek pokazujący jak ma być podłączona, być może będzie tam narysowane jakie podłączenie jest poprawne dla jednych i drugich obrotów.

W silnikach jednofazowych z kondensatorem da się zmieniać obroty zmieniając zworki pomiędzy wyprowadzeniami w puszce elektrycznej. U Ciebie powinno być podobnie.

Pozdrawiam.


Autor tematu
cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 424
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Silnik zmiana kierunku obrotów.

#3

Post napisał: cawboy » 01 lut 2023, 18:20

Robert_K pisze: W silnikach jednofazowych z kondensatorem da się zmieniać obroty zmieniając zworki pomiędzy wyprowadzeniami w puszce elektrycznej. U Ciebie powinno być podobnie.

Właśnie nic z tych rzeczy, jak już pisałem próbowałem. Na deklu puszki jest bzdura, pokazane połączenie gwiazda/trójkąt i zaznaczam ponownie tylko 3 przewody z silnika...
Do tego rozebrałem silnik i oryginalnie tylko 3 wyprowadzone przewody, odwróciłem stojan i dalej kręci w jedną stronę. Nie pierwszy silnik ale takiego dziwaka nie spotkałem.
Krak.


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Silnik zmiana kierunku obrotów.

#4

Post napisał: Robert_K » 01 lut 2023, 18:28

Możesz wrzucić zdjęcie wnętrza puszki?

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Silnik zmiana kierunku obrotów.

#5

Post napisał: tuxcnc » 01 lut 2023, 18:33

cawboy pisze:
01 lut 2023, 17:56
do 2 podłączony kondensator
Do cyfry 2, do dwóch przewodów, czy do drugiego przewodu?
Jeśli oczekujesz pomocy, to pisz dokładnie i jednoznacznie, a w tym przypadku najlepiej narysuj schemat.
Jak powyżej napisano, może być puszka, a w niej możliwość przełączenia uzwojeń, ale niekoniecznie.
Miałem silniki jednofazowe, w których tylko trzy przewody wychodziły z korpusu i trzeba było rozkręcić cały silnik żeby to zmienić...
Formalnie silnik nazywa się "jednofazowy", ale w istocie jest to silnik dwufazowy, ma dwa uzwojenia i powinien mieć wyprowadzone cztery przewody.
Jak będziesz miał cztery przewody, to schemat połączeń znajdziesz w necie.
Jeśli natomiast z korpusu wychodzą trzy przewody, to znaczy że połączeń dokonano wewnątrz silnika i wtedy masz jeden przewód podłączony do dwóch uzwojeń. Trzeba wtedy połączenie rozlutować (rozciąć) i wyprowadzić każde uzwojenie osobno.
Niestety zdarza się też, że to wewnętrzne połączenie jest wykonane gdzieś wewnątrz uzwojeń, nie ma do niego dostępu i wtedy nic nie zrobisz, no chyba że dasz silnik do przewinięcia, albo w ogóle wymienisz go na inny.


Autor tematu
cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 424
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Silnik zmiana kierunku obrotów.

#6

Post napisał: cawboy » 01 lut 2023, 18:37

Niestety jutro ale nic więcej nie zobaczysz, 3 przewody z silnika, pod dwa podłączony kondensator, 3 faza, zero podłączone do kondensatora

Dodane 1 minuta 31 sekundy:
tuxcnc pisze:Niestety zdarza się też, że to wewnętrzne połączenie jest wykonane gdzieś wewnątrz uzwojeń, nie ma do niego dostępu i wtedy nic nie zrobisz, no chyba że dasz silnik do przewinięcia, albo w ogóle wymienisz go na inny.

na to mi właśnie wygląda, ale co? w fabryce zjeba.i???
Krak.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Silnik zmiana kierunku obrotów.

#7

Post napisał: tuxcnc » 01 lut 2023, 18:41

cawboy pisze:
01 lut 2023, 18:37
na to mi właśnie wygląda, ale co? w fabryce zjeba.i???
Zasadniczo to po prostu wykonali silnik który może się kręcić tylko w jedną stronę, ale przecież działa, więc jest sprawny...


Autor tematu
cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 424
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Silnik zmiana kierunku obrotów.

#8

Post napisał: cawboy » 01 lut 2023, 18:48

ciężko uwierzyć żeby dropsa takiego bubla wypuściła, może silnik ok a oznaczenie na deklu błędne? Chętnie do nich napiszę...z 2 strony spojrzałem na zdjęcia w necie, oznaczenie kierunku takie same.
Krak.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Elektryczne / Falowniki”