Strona 1 z 3

Morbidelli U13 - kupilem i potrzebuje dokumentacji

: 19 sie 2016, 16:00
autor: greg123stairs
Witam forumowiczow. Dokonalem zakupu pierwszej swojej zabawki CNC i poszukuje instrukcji i schematow czyli ogolnie dokumentacji do Morbidelli U13
Tez chetnie wyslucham podpowiedzi na co zwrocic uwage w trakcie eksploatacji tego urzedzenia

: 20 sie 2016, 21:13
autor: Morbi13
Podlaczam sie do tematu rowniez potrzebuje d9kumentacji oraz informaxji gdzie znajduje aie w u 13 bateria podtrzymujaca system i mam jeszcze jedwn problem mianowicie nie wszystkie wiertla sie opuszczaja jaka moze byc przyczyna. Pozdrawiam

: 22 sie 2016, 17:52
autor: jarosław pawlik
Trzeba odkręcić górną pokrywę komputera by dostać się do baterii. Wymieniać tylko pod napięciem!!! Wiertła powinny wyjść i ponownie się schować w momencie załączenia resetu na maszynie. Każde inne zachowanie wskazuje na awarię - najczęściej to pneumatyka daje ciała.

[ Dodano: 2016-08-22, 20:08 ]
Jeśli chodzi o eksploatację U13 to warto zwrócić uwagę na szczotki RK43 na silnikach. Raz w roku powinno się sprawdzić długość szczotek i czy luźno się przesuwają w prowadniku szczotko-trzymacza. Nie wolno dmuchać sprężonym powietrzem do silnika, gdyż proszek ze szczotek przemieści się wewnątrz na prądniczkę tachometryczną i mamy pewną awarię!!!!
Zwrócić uwagę na to czy osie chodzą w miarę lekko, gdyż zacięta oś lub trudności z jej przesunięciem (sprawdzać na wyłączonej maszynie) powoduje uszkodzenie serwonapędu Vickers a tego nie ma na rynku!!! Dobrze wstawić UPS na kompa, taki który ma galwaniczne oddzielenie sieci zasilającej.

Aby się nie bać, że programy poznikają warto raz w roku wymienić baterię 3,6V litową - byle tylko nie z Chin!!!!! Chińskie dają prąd jakieś 200mA, gdy np. Francuskie baterie jakieś 2,5A. Chińskie bateryjki potrafią zgubić program na drugi dzień, a jest ich pełno na rynku!!!!

: 24 sie 2016, 12:07
autor: greg123stairs
Jaroslawie, cenne uwagi co do eksploatacji U13.
Jezeli masz jeszcze jakies sugestie w szczegolnosci na co zwrocic uwage podczas uruchamiania U13 - prosze pisz :grin:

: 24 sie 2016, 14:34
autor: jarosław pawlik
Ciśnienie pomiedzy 7 a 8 , przesmaruj przed pierwszym uruchomieniem i bardzo ważne by chronić napęd dyskietek przed kurzem - nawet jak jest plastikowa klapa zabezpieczająca to założyć dodatkową!! Problem polega na tym ,że napędy FDD w tym wykonaniu są trudno dostępne a SCM słono sobie liczy za nowe!!!. W grę nie wchodzi wymiana FDD na emulator - jeśli oprogramowanie jest poniżej Rel4 widoczne w prawym górnym rogu monitora! Pozdrawiam

: 24 sie 2016, 15:46
autor: Morbi13
A jaka jest maksymalna dlugosc uchwytu ktory mocuje na gwint wychodzacy z silnika do frezowania? Jakich dlugich frezow uzywacie i jak grube elementy obrabiscie na tej maszynie? Jakich smary polecacie? Pozdrawiam

: 25 sie 2016, 07:16
autor: greg123stairs
Dolaczam sie do pytania ale o dlugosc wiertel. Na rynku brytyjskim sa dostepne 57.5, 70 i 77mm
Czy wszystkie dlugosci mozna stosowac w pionie i w poziomie?

: 28 sie 2016, 08:43
autor: greg123stairs
Witam
No i zaczely sie schody !!!
Maszyna przyjechala wczoraj, wizualnie wyglada OK ale ... dokumentacja od jakiegos starszego ESA Tria i w dodatku po wlosku.
Maszyna nie ma wogule stacji dyskietek wiec pozostaje wgrywanie programow po kabelku ale to chyba nie bedzie takie proste.
Jest niby dyskietka - nie wiem czy cos na niej jest bo proba odczytania jej w zwyklym PC - komputer twierdzi ze dysk nie jest sformatowany. Poza tym brak stacji dyskietek w sposob jednoznaczny wyklucza mozliwosc skorzystania z niej.
Jezeli ktos moze podeslac mi jakas dokumentacje do U13 i/lub Tria 4000 byl bym baaaardzo wdzieczny

: 28 sie 2016, 16:53
autor: jarosław pawlik
To ma pan spory kłopot, bo komunikacja z Tria jest dość kłopotliwa. Do komunikacji potrzebny jest program Kermit i odpowiednio dorobiony kabelek do np. laptopa. Poza tym transmisja powoduje powstawanie wielu przekłamań i różnego rodzaju błędów i zakłóceń. Lepiej kupić sobie napęd FDD. Można pokombinować z pendrivem ale nie wiadomo czy oprogramowanie Tria go zobaczy. Jeśli chodzi o odczyt dyskietki maszynowej to mamy zong - bo dyskietki są sformatowane na 720K a napędy mamy na 1,44K. Najlepiej mieć laptopa z Windows 95 lub Windows 98 pierwsza wersja. Proszę jednak poczytać moje posty. Podałem tam sposób formatowania dyskietek FDD na PC by nadawały się do pracy z Tria. Pozdrawiam.

: 28 sie 2016, 18:43
autor: greg123stairs
Sytuacja wyglada tak:
Morbi13 podeslal mi instrukcje PL do Tria za co wielki dziex i jeszcze wiekszy za telefoniczne wsparcie.
Stacja dyskietek byla schowana za zaslepka, jest ale nie wiadomo czy dziala.
Przy uruchamianiu jest jakis problem bo wyskakuja bledy:
1 General emergancy
603 Machine emargency
no i wiadomo ze nie da sie nic zrobic z maszyna przy takich komunikatach.
Ale podokrecalem styki przewodow i zaczela pracowac w trybie manualnym OK do momentu wcisniecia grzybka.
Potem znow pokazaly sie bledy i czasami na osi X nie swieci zielona dioda od Speed Enable
Ktos ma jakis pomysl gdzie szukac problemu?