Morbidelli U13 błąd 623 Tool out of position

Dyskusje o maszynach Morbidelli

Autor tematu
__MAKLER__
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 05 lis 2013, 15:04
Lokalizacja: Wschowa

Morbidelli U13 błąd 623 Tool out of position

#1

Post napisał: __MAKLER__ » 22 sty 2014, 10:02

Witam. Mam problem z moją U13 ,wyskakuje mi komunikat 623 Tool out of position, pojawia się w różnych momentach(im dłużej włączona to coraz częściej, aż w końcu cały czas), czasem podczas bazowania( maszyna wtedy staje). Jak uda się wybazować to z kolei w manualu i w automacie ten komunikat. W trybie automatycznym co ciekawe, po włączeniu symulacji maszyna "jeździ" prawidłowo, w momencie kiedy wyłączę symulację to startuje silnik, ale z kolei posuwy się zatrzymują. Próbowałem już z usunięciem parametrów frezów i wierteł z uzbrojenia narzędzi, sprawdziłem czujniki zbliżeniowe(diody na nich świecą w momencie zbliżenia), zmieniałem już w górę i w dół parametry ofsetu dla osi Z i nic. Regulowałem także ciśnienie balansu osi Z (reduktorem z tyłu maszyny w skrzynce). Wszystkie osie są nasmarowane (można je ręcznie przepchnąć). Maszyna wcześniej chodziła bez problemu. Jeśli ktoś miał podobny problem, lub wie co jeszcze mógł bym sprawdzić to proszę o pomoc. Sterowanie to TRIA 4000. Z góry dziękuję[/b]



Tagi:

Awatar użytkownika

EG-SPOON
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 41
Rejestracja: 04 gru 2013, 18:26
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: EG-SPOON » 22 sty 2014, 17:55

Ten błąd oznacza że któreś narzędzie nie wróciło na swoje miejsce bazowe po skończeniu pracy i czujnik indukcyjny nie podaje sygnału do maszyny że narzędzie powróciło na swoje miejsce. Przynajmniej u mnie jak wyłączę awaryjnie maszynę i puki frez się nie wycofa to wyświetla właśnie ten komunikat. Być moze któryś czujnik indukcyjny nie działa (powinien się świecić). Mam nadzieje że za bardzo nie namotałem :razz:


darkghoust
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 230
Rejestracja: 22 kwie 2007, 11:15
Lokalizacja: Cięćk/Hull UK

#3

Post napisał: darkghoust » 22 sty 2014, 23:02

Na ergonach taki błąd mi wyrzuca gdy zostanie przerwana wymiana narzędzia. Może masz luźny czujnik na magazynku? Pod wpływem drgań się przesuwa i maszyna głupieje
Lubię duże zabawki. Obecnie SCM Chronos HT
Uwaga dyslektyk!!!
Bój sie dwumasa!!!!!! Podobno zjada dzieci, a z kości wysysa szpik


Autor tematu
__MAKLER__
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 05 lis 2013, 15:04
Lokalizacja: Wschowa

#4

Post napisał: __MAKLER__ » 23 sty 2014, 08:40

Dzięki za zainteresowanie tematem. Zapomniałem dodać, że u mnie nie ma magazynka narzędzi. Wymieniam uchwyt (MK2) ręcznie. Sprawdziłem czujniki zbliżeniowe na frezarce i na wiertarce wertykalnej, świecą przy zbliżeniu, luzów też żadnych nie mają. Na wiertarce pionowej czujników nie ma (no chyba, że któraś z cewek może jakieś zwarcie robi, ale wiązka kabli do nich jest bezpośrednio przylutowana :cry: ) .Wczoraj próbowałem jeszcze raz maszynę odpalić i komunikat świeci już przez cały czas, nie idzie wybazować. Zauważyłem, że jeśli wrzeciono jest na dole to po uruchomieniu bazowania jedzie do góry , do krańcówki bazy i dalej nic. X i Y w ogóle nie drgną. A dodam, że karty vikers-y są sprawne (świecą tylko zielone diody, tak jak powinno być). Czekam na jakieś inne sugestie, bo już nie wiem gdzie szukać.

Awatar użytkownika

EG-SPOON
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 41
Rejestracja: 04 gru 2013, 18:26
Lokalizacja: podkarpackie

#5

Post napisał: EG-SPOON » 23 sty 2014, 17:31

Miałem tez podobny przypadek po wymianie łożysk w głowicy frezującej, po uruchomieniu bazowania oś Z uniosła się do góry i się zatrzymała na kranówce bazującej i stop. Okazało się że na zaworze elektromagnetycznym w szafie z tyłu maszyny (podobnym jak na zdjęciu poniżej) przekręcone było to malutkie pokrętło (na śrubokręt płaski). Pokrętłem tym można było wysunąć siłownik z frezem. Sprawdź (tylko ostrożnie), może ktoś Ci przekręcił w którymś zaworze to pokrętło i maszyna widzi że któreś narzędzie jest wysunięte. Więcej pomysłów nie mam. napisałem Ci przykłady jakie mnie spotkały. Może choć troche Cie nakieruje. Pozdro :wink:
Obrazek


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#6

Post napisał: jarosław pawlik » 24 sty 2014, 16:24

To że czujniki działają to jeszcze nie przesądza o tym ,że one są dobre! Zdarza się czasem, że czujnik podaje napięcie zaniżone o połowę. Poza tym warto sprawdzić czy w momencie zbliżenia np. śrubokrętu do czujnika sygnał z niego wchodzi na kartę komputera ( musi zaświecić się zielona dioda na karcie). Jeśli wszystkie sygnały narzędzi, wchodzić będą na kompa to podejrzana może być sama karta wejściowa komputera. Warto też przedzwonić przewody - miałem kiedyś przypadek,że przerwana była taśma łączeniowa do kompa. Sprawdzić warto też, same wtyczki PR. Pozdrawiam


bogsit
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 13 lip 2009, 19:42
Lokalizacja: billsko-biała

#7

Post napisał: bogsit » 24 sty 2014, 19:10

Miałem podobny problem w Authorze 504 głowica T111 nie dźwigała się całkiem do góry lub za późno i wtedy wyskakiwał ten komunikat-rozwiązaniem było wyczyszczenie i wysmarowanie prowadnic.Problemem może też być zbyt małe ciśnienie,nie szczelny siłownik dźwigający głowice


Autor tematu
__MAKLER__
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 05 lis 2013, 15:04
Lokalizacja: Wschowa

#8

Post napisał: __MAKLER__ » 26 sty 2014, 09:38

Witam wszystkich. W dniu wczorajszym problem rozwiązałem. Okazało się, że uszkodzony był kabelek od czujnika zbliżeniowego na siłowniku wiertarki horyzontalnej. W grubym, sztywnym przewodzie idą rurki od powietrza i właśnie od czujników zbliżeniowych. Podczas jazdy osi Z góra-dół, kabelki "pracowały", aż w końcu uległy przełamaniu. Podczas pracy maszyny powodowały chwilową przerwę w obwodzie czujnika i wyskakiwał ten błąd :idea: . Na postoju, po sprawdzeniu wydawało się, że czujniki są dobre, ale ponieważ znajdują się wewnątrz korpusu to ciężko było zdiagnozować to podczas pracy maszyny.
Dziękuję wszystkim za rady i pozdrawiam :grin:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Morbidelli”