Jakie ślizgi pod suport ? Jaka listwa zębata ?

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
konkwista88
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 79
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:25
Lokalizacja: PL

Jakie ślizgi pod suport ? Jaka listwa zębata ?

#1

Post napisał: konkwista88 » 16 sty 2011, 20:24

Witam. Buduję tokarkę, a właściwie przerabiam tą którą już kiedyś w determinacji i pośpiechu stworzyłem. Planuję wykonać całkiem nowy suport i tu moje pytanie z jakiego materiału zastosować ślizgi pod suportem ? Łoże oczywiście też własnego pomysłu ma przekrój prostokąta, zastanawiałem się nad mosiądzem, czy to dobry pomysł ? Gdzie można w miarę tanio kupić listwę zębatą o module M3 lub większym ? Obecnie mam zastosowaną od bramy przesuwnej, lecz zbyt duży moduł uniemożliwia płynne przesuwanie suportu (w moim przypadku trudno to nazwać suportem). :mrgreen: Pozdrawiam



Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16220
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#2

Post napisał: kamar » 16 sty 2011, 20:29

Popatrze jutro - powinienem gdzieś mieć oryginalną maglownicę.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#3

Post napisał: IMPULS3 » 16 sty 2011, 20:34

Zdjęcie by dużo pomoglo. Nie podoba mi się to prostokątne loże.
Mosiądz nie jest zbyt śliski. Domyślam się że używana będzie sporadycznie, to ślizgi możesz wykonać z aluminium, tekstolitu,żeliwa a najlepszy bylby brąz a le też i drogi.Nie polecam też ertalonu-także niezbyt śliski (chyba że w ostateczności), a listwa od sponsora tego forum.


Borsi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 351
Rejestracja: 11 sty 2009, 21:09
Lokalizacja: lublin

#4

Post napisał: Borsi » 16 sty 2011, 20:58

nie wiem co tworzysz ale ja do przemieszczania suportu użyłbym listwy o module 1,5 lub coś w blisko

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#5

Post napisał: kostner » 16 sty 2011, 21:19

W przemyslowych maszynach o lozach sligowych w 90% przapadkow stosuje sie material o nazwie TurciteB. Rozne grubosci i szerokosci a dlugosc z metra. Niestety tanie nie jest. Ja za 4m o szer 100mm i grubosci 1mm zplacilem 350 euro. Alternatywa jest slizg ze stopow poliestru - aktualnie reanimuje na tym tworzywie 2 szlifierki do nozy i sprawuje sie bardzo dobrze. Nalezy nim okleic slizgi i potem mozna go frezowac szlifowac czy skrobac na wymagana grubosc. Mam tego tworzywa grubosci 4mm w nadmiarze napisz ile ci trzeba to moze bede mogl cie poratowac.

http://www.plasticbearings.com/ZX-100_F ... 181.0.html

Pozdrawiam
Daniel
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Autor tematu
konkwista88
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 79
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:25
Lokalizacja: PL

#6

Post napisał: konkwista88 » 16 sty 2011, 21:46

No dobra możecie się pośmiać :oops: :mrgreen: Tak to wygląda w chwili obecnej, tak jak wcześniej pisałem będzie nowy suport i nowa listwa, ale posuw poprzeczny będzie na "jaskółczym ogonie" no i będzie to już normalnie wyglądać, mam już blachę 16mm :wink:
Ostatnio zmieniony 10 lip 2011, 11:17 przez konkwista88, łącznie zmieniany 1 raz.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#7

Post napisał: IMPULS3 » 16 sty 2011, 22:19

Śmiać się nie ma z czego - każdy orze jak może, bardziej pochwalić za chęć robienia czegokolwiek a nie stania pod sklepem.
Natomiast jeżeli planujesz przebudowę calego suportu to bylbym za tym żeby przyspawać na tym plaskim lożu kątownik i dopiero po nim niech jeżdzi suport, inaczej będziesz mial spore trudności z uszczelnieniem suportu.
I o ile toczenie będzie jakoś szlo to przy np. przecinaniu bedzie to wszystko wibrowalo.
I poszerzyl bym rozstaw prowadnic.


Autor tematu
konkwista88
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 79
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:25
Lokalizacja: PL

#8

Post napisał: konkwista88 » 16 sty 2011, 22:52

Borsi pisze:nie wiem co tworzysz ale ja do przemieszczania suportu użyłbym listwy o module 1,5 lub coś w blisko


Dlaczego tak mały moduł ? Wydaje mi się, że 3 będzie optymalny.
IMPULS3 pisze:Śmiać się nie ma z czego - każdy orze jak może, bardziej pochwalić za chęć robienia czegokolwiek a nie stania pod sklepem.
Natomiast jeżeli planujesz przebudowę calego suportu to bylbym za tym żeby przyspawać na tym plaskim lożu kątownik i dopiero po nim niech jeżdzi suport, inaczej będziesz mial spore trudności z uszczelnieniem suportu.
I o ile toczenie będzie jakoś szlo to przy np. przecinaniu bedzie to wszystko wibrowalo.
I poszerzyl bym rozstaw prowadnic.
Tu nie chodzi oranie, po prostu nie mam potrzeby kupować coś za 5000zł i kombinować kłopotliwy transport, bo konkretna maszyna waży minimum 1 tonę, a te TSA, TSB czy inne podobne są gabarytami za małe.
Z tym kątownikiem to masz na myśli aby utworzyć pryzmy na łożu ? To by mogło być dobre :idea: Co oznacza uszczelnienie suportu ?


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#9

Post napisał: IMPULS3 » 16 sty 2011, 23:10

Uszczelnienie suportu- mialem na myśli to że w tej chwili luz poprzeczny suportu kasujesz pewnie ściskając po bokach prowadnice a jak po jakimś czasie w jednym miejscu prowadnica wytrze się bardziej to w innym przesuwać będzie się ciężko.
Dlatego pryzma z kątownika bylaby lepsza.
Odnośnie listwy zębatej to pomiędzy nią a korbą którą przesuwasz suport daj kolo zebate które odwróci ci obroty bo inaczej będziesz mial odwrotny kierunek niż jest to w tokarkach fabrycznych.

Awatar użytkownika

ozmos
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 13 gru 2006, 01:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Jakie ślizgi pod suport ? Jaka listwa zębata ?

#10

Post napisał: ozmos » 18 sty 2011, 16:31

konkwista88 pisze: Planuję wykonać całkiem nowy suport i tu moje pytanie z jakiego materiału zastosować ślizgi pod suportem ? Łoże oczywiście też własnego pomysłu ma przekrój prostokąta, zastanawiałem się nad mosiądzem, czy to dobry pomysł ?
Zły pomysł. Brąz byłby już przyzwoity, a najlepiej zastosuj tworzywo sztuczne - na przykład poliacetal modyfikowany teflonem. Są teżspecjalistyczne taśmy do tego celu - np Turcite
konkwista88 pisze:
Gdzie można w miarę tanio kupić listwę zębatą o module M3 lub większym ?
U sponsora tego forum :-)
Jerzy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”