łożyskowanie wrzeciona tokarki

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
telta
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 11
Rejestracja: 15 lip 2013, 17:27
Lokalizacja: Głosków

łożyskowanie wrzeciona tokarki

#1

Post napisał: telta » 02 lip 2017, 07:55

Witam. Jestem emerytem i modelarzem.Chcę zrobić tokareczkę do obróbki drewna , tworzyw sztucznych i miękkiego aluminium.Proponowany uchwyt wiertarski fi 16 -China- mocowany na gwint.Opinie są takie, że można trafić na duże bicie.Więc może lepszy ale dużo droższy uchwyt TOKIWA ?Prowadnice i suport z wykorzystaniem starych statywów od wiertarek PRL - rury fi 31.Czy do wrzeciona można użyć tzw zespołów łożyskowych UCP a jeśli to jakiej firmy bo na alledrogo aż się roi od ofert zróżnicowanych cenowo ale jaka jest ich jakość? Bardzo proszę o poradę.



Tagi:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Yarec » 02 lip 2017, 10:54

UCP są na pojedynczych łożyskach i raczej nie do łożyskowania wału uchwytu w tokareczce (nawet malutkiej).
Typowe mini-uchwyty tokarskie można zdobyć z odzysku (używane) w ogłoszeniach,
a te wymagają solidnego łożyskowania.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1493
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#3

Post napisał: rynio_di » 02 lip 2017, 11:03

Moje zdanie to że uchwyt 16 mm to zły pomysł . Mocował będziesz tylko ,, patyki ,, 16 mm a kija od szczotki już w uchwycie nie , pozostanie zabierak i konik do podparcia. Bicia w uchwytach
wiertarskich nie ma tak dużego , a i tak kol. będzie drewno, plastyk i to z jednego mocowania więc po obrobieniu detal będzie trzymał wymiar, ,Jakie długie materiały i do jakiej średnicy kol. ma zamiar obrabiać ? Czy kol. szykuje suport z imakiem czy nóż z podporą do toczenia ,, z ręki ,, . Wrzeciono oczywiście przelotowe jak najwięcej się da przy uchwycie 16 mm , choć proponował bym tokarski 55-65 mm chinkę . W poniedziałek mogę wstawić fotki podzespołów jakie mam ( może i do sprzedania ) . Wrzeciennik Metabo uchwyt 13 mm przelot 10 mm , dwa mocowania wrzeciennika , podwójne koło pasowe ,silnik prądu stałego 36 V ( chyba ) prowadnice 2 szt ( wałki ) i 4 szt łożyska liniowe .


Autor tematu
telta
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 11
Rejestracja: 15 lip 2013, 17:27
Lokalizacja: Głosków

#4

Post napisał: telta » 02 lip 2017, 15:27

Dzięki za odzew.Szkoda że ucp odpadają.Początkowo chciałem zastosować łożyska stożkowe-fi zewn 47- w parze, ale nigdzie nie znalazłem żeliwnych opraw a obróbka mechaniczna jest droga. Średnica toczenia , myślę że nawet do 25 -30 mm ale na trzpieniu dało by radę z mniejszego uchwytu.Przyznaję,że mam taki fi 16 ale się nasłuchałem o biciu bo jest mocowany na gwint.Toczenie tylko z imaka na suporcie.Długość do 10cm.Ale konika to raczej chyba prawdopodobnie na pewno nie dam rady zrobić i ustawić , Jeździ za mną model czołgu sterowanego radiem.Skala 1do 30.Więc spory.Dużo kółek i części obrotowych. Pozdrawiam t


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 02 lip 2017, 16:27

Hej.
a ja sobie tak " myślę " - narobisz się , wydasz kasę i na koniec będzie coś takie sobie.
lepiej poszukać jakiegoś " zucha " - bywają nie tak drogo.
chyba nawet bardzo zajechany będzie lepszy.
przerabiałem coś podobnego z kumplem - nie chciał kupić - chciał zrobić .
pzd.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
telta
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 11
Rejestracja: 15 lip 2013, 17:27
Lokalizacja: Głosków

#6

Post napisał: telta » 02 lip 2017, 17:53

Też się z tym biję.Ale Zuch w miarę ,w miarę to około 1500 plz.Do tego ew. remont i już blisko Chinka.I po emeryturze.Strasznie drogi ten czołg.Trzeba to przemyśleć.t

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: Yarec » 02 lip 2017, 19:20

telta - "Skala 1do 30" to mało ale na ile ma być zgodny z oryginałem ?
"temat" do przeniesienia do: https://www.cnc.info.pl/ogolne-dyskusje ... -vf165.htm (będziesz pierwszy !
Ø do 35 da się zrobić, nawet z uchwytu "samo-mocującego" - precyzyjniejsze mocowanie.
Oprawy łożysk (alum) nie tak drogie,
a myślę (?) że na osi wirnika silnika można umiejscowić uchwyt (byle jaki) do tego konik (Każdy Modelarz da radę) i się "jedzie".
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1493
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#8

Post napisał: rynio_di » 03 lip 2017, 10:35

Ja mam coś takiego.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#9

Post napisał: RomanJ4 » 03 lip 2017, 11:34

Może zerknij na ten, myślę interesujący dla Ciebie ze względu na uniwersalność projekt. Jeśli nie podpasuje Ci jako całość bo technologia i dostępność elementów jest dziś o niebo lepsza niż wtedy, to może przyda się skopiować rozwiązania niektórych podzespołów...
http://mlodytechnik.pl/files/gsu/89-nw- ... okarka.pdf
http://mlodytechnik.pl/files/ect/89-nw- ... owa_ii.pdf
http://mlodytechnik.pl/files/der/89-nw- ... tolowa.pdf

A jeśli Cię to interesuje, to w kolejnym poście (w tym nie załączę z powodu limitu uploadu) podeśle w załączniku PDF z dużo poważniejszym projektem amatorskiej tokareczki z prawdziwego zdarzenia, łącznie z rozrysowanymi i zwymiarowanymi częściami składowymi, technologią wykonania, a także podstawami teoretycznymi.
Opis jest w j. czeskim, ale rysunki mówią same za siebie..

Obrazek

[ Dodano: 2017-07-03, 11:47 ]
PDF w załączniku nie chce się wgrać mimo małego gabarytu (~8MB) :sad: więc podaję link do uploadu pliku na zewnętrznym serwerze..
https://www.easypaste.org/file/fASWq8aN ... df?lang=pl
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: Yarec » 03 lip 2017, 11:53

Obrazek
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”