Przeróbka tokarki uniwersalne na CNC.. Jak to zrobic??

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
maras
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2006, 17:30
Lokalizacja: Bydgoszcz

Przeróbka tokarki uniwersalne na CNC.. Jak to zrobic??

#1

Post napisał: maras » 21 kwie 2006, 17:49

Jezeli ktos bylby mi w stanie odpowieziec na pytanie czy mozna przerobic zwykla tokarke uniwersalna na tokarke CNC??
Jezeli tak to czy sa jakies materialy na ten temat i gdzie??
Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz!! :D



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 21 kwie 2006, 22:30

można przerobić tokarke konwencjonalną na cnc
jdyny problem no nacinanie gwintów na takiej maszynie ponieważ trzeba enkoder zastosować na wrzecionie żeby zgrać wszystko

aaaa tak wogule to było to już na forum

[ Dodano: 2006-04-21, 22:32 ]
proponuje przeczytac posty z działu tokarka ... ( i zapraszam do mojej galeri tam jest kilak fotek z przeróbkami stołowej na cnc)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#3

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 21 kwie 2006, 23:25

fotka z internetu. przerobiona manualna na cnc
trzecia oska uzyta do zmiany narzedzi

[ Dodano: 2006-04-22, 02:15 ]
zestaw tokarkowy do zmiany narzedzia tez z internetu.
Załączniki
LATHE4.jpg
LATHE4.jpg (14.68 KiB) Przejrzano 13379 razy
LATHE1.jpg
LATHE1.jpg (33.1 KiB) Przejrzano 13471 razy
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 22 kwie 2006, 15:16

jeśli potrzebujesz konkretnej pomocy to potrzebujemy kokretów ,, kilka fotek maszyny musimy poznać jej wymiary bo do poruszania wiekiego suportu potrzreba większe silniki ...

napisz czy lależy ci na predkości (jesli tak to tylko serwa wchodza w gre)
jak dkładność czy taka co jest czy może trzeba wymieniś śróby na kulowe ...itd .. więcej konkretnych pytań to więcaj konkretnych odpowiedzi

jeśli tokarka produkcyjna .. to jest to wyzwanie ... jeśli garażowa do małego warstau albo hobby to jet to problem do przejśćia nawet dla amatorów
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
maras
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2006, 17:30
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: maras » 23 kwie 2006, 19:11

Generalnie chodzilo by mi na poczadek o ogolny, ideowy schemat takiej przerobki.
Wiec chcialbym przerobic tokarke produkcyjna (mniej wiecej taka jak na zdjeciu w zalaczniku), przy czym nacinanie gwintow mnie nie interesuje.
Wyobrazam sobie to tak (prosze mnie skorygowac lub potwierdzic, jezeli dobrze mysle):

1. Do recznego posuwu wzdluznego i poprzecznego dolaczam 2 serwonapedy;
2. Dzwignią obrotow steruje za pomaca silnika krokowego;
3. Na łozu montuje linial elektroniczny do pomiaru przesuniecia wzdluznego a na saniech liniał do pomiary przesuniecia poprzeczego.
4. Nie wiem jeszcze dokladnie jak, ale nalezaliby jakos rozwiazac neped zamiany narzedzia i pomiar polozenia ostrza wzgledem ukladu stworzonego przerz linialy.
5. Za pomoca sterownikow lacze wszystko z komputerem, w ktorym program np. Mach2 steruje tym salym interesem.

Co do dokladnosci i szybkosc, to o to mi wlasnie chodzi:)
Pozdrawiam.

[ Dodano: 2006-04-23, 19:15 ]
Link do zdjecia tokarki:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#6

Post napisał: adam Fx » 27 kwie 2006, 13:31

no tak tok myslenia jak najbardziej dobry

serwa liniałay ok
żeby dokładność nam troche wzrosła można zastosować sruby kulowe i na ich końcach oczywiście serwa jeśli zastosujemy śrube kulową do posuwu wzdłużnego to możemy sostawić śróbę pociągową na wypadek gdyby zmieniła sie koncepcja i chciało by sie gwint zrobić ,,... ale niedawno na forum ktoś pisał że założył sobie prosty enkoder na wrzecio i toczy mach 3 gwinty

do zmiany nażędzia można wykozystać rozwiązanie ze znięcia koleki powyżej sterowany krokowcem

żeby kontrole długości narzędzia zrobić to może poprozti zroboić detal próbny i zkorykować długość w korektorach nażadzi (tak przynajmniej przebiegało to umine na specjalizacji na cnc )jesli nóż zbierał zamało to cie go fikcyjnie skracało w programie i wtedy on zchodził niżej o wartość skruconą

przewiduje nieco problemów ze zmianą obrotów wrzeciona normalnie cnc realizuje to płynnie(falowink ) i naprzykład chcąc mieć jednakową chropowatość na soożku to wraz ze wzrostem średnicy malały obroty (odpoiwdzialny za to był jeden z cykili) wiec nie bardzo mi sie widzi zeby mach znieniał ta prędkość przy pomocy krokówiki ewentualnie technolog może do programu powrzycać zmiany tej prędkośći zlażeżności od obrabiabianej średnicy itd. a za zmine odpowidzialna by była np. 4oś

wtej malutkiej tokarce co jest umnie w galeri jest jeszcze wysuwana pinola przy pomocy krokówki .. co również można wykozystać w tej dużej tokachce np do wiercenia na zadana głebokość

jednako o dobur serw i sterów do nich trzeba skożystać z pomocy bardziej doświaczonych kolegów z forum

pozdrawiam
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

Jakie zastosować siniki do tokarki?

#7

Post napisał: ezbig » 15 lip 2006, 04:47

Chciałbym też przerobić swoją tokatkę na cnc. Jest to podobny model do tej z ostatniego zdjęcia. Tu jest mój model. Nawet z planami przeróbki.

Taki wygodny nie jestem, przeróbkę zrobie sobie sam. Jedyny dylemat mam w tym, że nie wiem jak mocne powinny być silniki krokowe. Skorzystałem ze arkusza kalkulacyjnego umieszczonego na forum i wyszło, że siniki powinny mieć niewielki moment (poniżej 0,01Nm). Na logikę by się zgadzało, bo w tokarce nie ma dużych sił przy poruszaniu narzędziem.

Moją niepewność wzbudzają zdjęcia przeróbek kolegów z zagranicy - widzę, że oni używają oni całkiem sporych silników. Albo się mylę i są to słabe silniki w dużych obudowach.

Ja chciałbym użyć to tego silników o takich parametrach:
# prąd 1,82A
# ok 0,65Nm
# 1,8 deg/step

Można takie tanio kupić. Jestem jeszcze dosyć "zielony" w cnc dlatego proszę o rozwianie moich wątpliwości.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#8

Post napisał: bartuss1 » 15 lip 2006, 08:09

na tokarce nie ma duzych sił przesuwania imaka, ale siły skrawania są niczego sobie zaleznie jeszcze od posuwow i głebokosci skrawania, jesli chodzi o moment trzymający to takie silniczki na 4Nm powinny byc cacy, nie ma co oszczędzać na siłę.

także mam zamysł na budowe tokarki, ale jeszcze nie teraz.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#9

Post napisał: faniron » 15 lip 2006, 13:36

Przerobiłem Tokarkę TSB 20 na CNC. Na początku miałem krokówki 1,89 Nm. Nie byłem zadowolony - wolne posuwy, gubienie kroków. Dopiero po założeniu serw DC jestem zadowolony z efektów


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#10

Post napisał: ezbig » 16 lip 2006, 15:13

Rozumiem, że silniki o momencie 0,68 Nm to raczej do zabawy się nadają. Trzeba poszukać coś mocniejszego. Znalazłem angielski sklep internetowy. Ceny conajmniej 50% niższe od Polskich. Napisałem zapytanie czy wysyłają do Polski i za ile. Jak odpowiedzą to podam adres.

Pewnie już ktoś o tym pisał. Tak się zastanawiam, nad kompensacją zgubionych kroków za pomocą enkodera. Serwa z enkoderami są strasznie drogie, a samodzielne zrobienie enkodera na 200 czy 400 kroków, który będzie potwierdzał obrót, nie wydaje mi się trudne. Kwestia sterownika, może są gotowe rozwiązania? Jeszcze muszę dużo poczytać.

Algorytm działania widzę taki: jeden licznik liczy kroki z sterownika, a drugi z enkodera. Różnica to ilość kroków do dodania dla kompensacji. Tylko bez sprzężenia z programem sterującym, przy dużej ilości gubionych kroków, mogą powstać szumy w odwzorowywanym kształcie. Nie wiem czy te darmowe programy cnc mają możliwość sprzężenia zwrotnego z maszyną i można zrealizować po każdym wysłanym bajcie opcję potwierdzenia jego wykonania. Wtedy problem szumów by nie istniał. Program będzie czekał na potwierdzenie zanim wyśle następny bajt.

Przepraszam jeśli piszę jakieś banały. Tematem interesuje się od miesiąca.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”