Strona 1 z 8

Tokarka CNC - projekt,realizacja...

: 12 paź 2009, 14:27
autor: gmaro
Witam , pomysł wykonania tokarki cnc zrodził się już dość dawno.

Dotychczas zbudowaliśmy od podstaw z kolegą Paulq :

Obrazek
Obrazek


Kolejną inspiracją były kiedyś linki na forum umieszczone .

Relacja z budowy maszyny cnc

Trochę informacji o podobnego typu rozwiązaniu można znaleźć na cnczone.


Do projektu przystąpiły 3 osoby czyli będą powstawać 3 maszyny ( prawie identyczne ) w jednym czasie dla obniżenia miedzy innymi kosztów co nie których elementów .

Zakładamy wstępnie że:

• Uchwyt 3 szczękowy 160mm
• Uchwyt 4 szczękowy 160 mm
• Max. przelot 25-32 mm
• 1 Revolver z 8 narzędziami - mocowanie VDI 20
• Długość toczenia 550 mm
• Konik

Co dalej..prace zaczynamy od głowicy narzędziowej , która jest nowością jeśli chodzi o nasze doświadczenie w budowie maszyn oraz patrząc od strony technologicznej najbardziej skomplikowanym elementem do wykonania.

Z resztą elementów tj. konstrukcja , napędy itd.. nie są niczym nowym i nie powinno być większych problemów aby osiągnąć zamierzony cel.

Zapraszam wszystkich do dalszej dyskusji , wiem że temat budowy tokarki cnc jest mało rozwinięty na forum ale być może to zmienimy w najbliższych nadchodzących tygodniach.

: 14 paź 2009, 13:42
autor: krzysiekgrab
Czekam z niecierpliwością na relację :grin:

: 14 paź 2009, 15:47
autor: markcomp77
gmaro pisze:prace zaczynamy od głowicy narzędziowej
O - i to jest ciekawe!
gmaro pisze:1 Revolver z 8 narzędziami - mocowanie VDI 20
coś w tym stylu?
http://www.wnt.com/download/16_Uchwyty_ ... rotowe.pdf

Obrazek

: 14 paź 2009, 20:31
autor: gmaro
markcomp77 pisze:coś w tym stylu?
http://www.wnt.com/downlo...ia_obrotowe.pdf
Dokładnie o to chodzi , jest to wygodne w użyciu a jednocześnie będzie standaryzacja w tej głowicy narzędziowej . Problem by teraz z głową rozwiązać mocowanie tych VDI :sad:

: 15 paź 2009, 09:52
autor: olo_3
gmaro pisze:mocowanie tych VDI :sad:
to proste,
kamień dociskowy (zrobię ci foto, powinienem mieć nawet przekroje ( tyle ze nie jestem pewien czy zdążę przed niedziela)).

tylko moim zdaniem 8 narządzi - to więcej miejsca niż planujesz przelotu, zauważ ze muszą się jeszcze obracać łączenie z narzędziami i materiałem wystającym.
naturalnie dysze chłodzące musisz wykonać (bo taka budowa oprawki)

: 15 paź 2009, 10:00
autor: gmaro
olo_3 pisze:to proste,
kamień dociskowy (zrobię ci foto, powinienem mieć nawet przekroje ( tyle ze nie jestem pewien czy zdążę przed niedziela)).
Chętnie skorzystam :wink: więc czekam :wink:

Re: Tokakra CNC - projekt,realizacja...

: 15 paź 2009, 16:01
autor: ma555rek
gmaro pisze:Kolejną inspiracją były kiedyś linki na forum umieszczone .
Fajnie wygląda tylko może korpus maszyny potraktować od nowa własnym rozwiazaniem?
To co jest pokazane to bardziej pasuje jako regał dla detali niż korpus obrabiarki. Nie dość że te profilki obciagniete blachą w żadnym wypadku nie pozwolą na ustawienie geometrii tokarki to dodatkowo jeszcze wymiary całości jakoś nie trafione - głównie ta podłoga tuż pod uchwytem gdzie wióry natychmiast nawiną się na detal.
Choć własciwie nie bo ten szkielet nie pozwoli na wiór ciągły - drgania poprzerywają go podobie jak frezarka przecina warstwę wieloma ostrzami.
A może to maszyna do MDFu?( wyłącznie do niego?).

: 15 paź 2009, 20:38
autor: skoti
Czym będzie napędzana i jak ryglowana głowica ? Zastosujesz hydraulikę lub pneumatykę do ryglowania ? Jaka będzie orientacyjnie średnica talerza ? Os X będzie pod katem tak jak w linku który podałeś czy poziomo jak w konwencjonalnej ?

: 15 paź 2009, 22:43
autor: paulg
skoti pisze:Czym będzie napędzana i jak ryglowana głowica ? Zastosujesz hydraulikę lub pneumatykę do ryglowania ? Jaka będzie orientacyjnie średnica talerza ? Os X będzie pod katem tak jak w linku który podałeś czy poziomo jak w konwencjonalnej ?
Głowica będzie napędzana silnikiem krokowym ( być może serwo jak fundusze pozwolą - ale to nie jest aż tak istotne ) , całość sterowana PLC - takie są założenia
Ryglowanie będzie pneumatyczne , docisk talerza z zamkami poprzez sprężyny talerzowe
Średnica jeszcze nie jest ustalona - ale z proporcji wynika około 180-200mm
Oś X będzie skośna.

Dodatkowo w planach ( nieśmiałych ) jest napędzanie wrzeciona serwem lub w najgorszym przypadku silnikiem + falownik , oraz dodatkowo enkoder (impulsator) na wrzecionie , ogólnie możliwość nacinania gwintów będzie jednym z ważniejszych celów.

: 15 paź 2009, 23:33
autor: skoti
Nie znam waszych założeń ale wydaje mi sie ze średnica talerza którą podałeś będzie sporo za mała w stosunku do uchwytu . Wszystko jest ok kiedy pracujesz obtaczakami , ale kiedy na następnym gnieździe będziesz miał jakieś wiertło lub wytaczak to musi ono minąć uchwyt żeby można było nożem dojść blisko szczek .