Konfiguracja skryptu na głowicę rewolwerową

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
mswierczek19
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 29 kwie 2020, 16:19

Konfiguracja skryptu na głowicę rewolwerową

#1

Post napisał: mswierczek19 » 15 maja 2020, 11:11

Witam,
Jestem w posiadaniu tokarki CNC opartej na systemie LinuxCNC, zbudowanej na konstrukcji tokarki konwencjonalnej.
Tokarka jest zaprojektowana do działania bez ingerencji operatora w trakcie pracy(oczywiście poza zmianą półfabrykatu), lecz pozostał jeden problem z którym nie jestem w stanie poradzić sobie sam- konfiguracja głowicy narzędziowej.

Jest to głowica 6-cio narzędziowa, na przekładni harmonicznej bez żadnych blokad i dodatków.
Aktualnie jest ona skonfigurowana jako dodatkowa oś A, którą bez problemu można sterować przez G0, G01 itp. lecz do pełnej automatyzacji tokarki potrzebuję wykorzystać tę głowicę pod kodem M6- Pracuję na Solidworks 2019 z dodatkiem SolidCam, więc przerabianie praktycznie gotowych kodów za każdym razem jest dla mnie stratą czasu, prądu i nerwów jak coś źle wpiszę.
Z ciekawości kiedyś podłączyłem do tokarki inny komputer z Machem na pokładzie i na szybko napisałem kody na szczęki hydrauliczne(do automatycznego podawania materiału przez chwytak zamontowany na głowicy) i właśnie tę głowicę wzorując się na kodzie który znalazłem na forum:

SKRYPT NA GŁOWICE "M6START" MACH3

If GetCurrentTool() = 1 then
Code"G0 A0.000"
While Ismoving()
Wend
End If

If GetCurrentTool() = 2 then
Code"G0 A45"
While Ismoving()
Wend
End If

If GetCurrentTool() = 3 then
Code"G0 A90"
While Ismoving()
Wend
End If

If GetCurrentTool() = 4 then
Code"G0 A135"
While Ismoving()
Wend
End If

If GetCurrentTool() = 5 then
Code"G0 A180"
While Ismoving()
Wend
End If

If GetCurrentTool() = 6 then
Code"G0 A225"
While Ismoving()
Wend
End If


Sleep(2000)

End

~Tutaj macie podstawę tego kodu- wersja finalna z paroma poprawkami jest na innym komputerze z którego na razie nie jestem w stanie ściągnąć plików.~
Wszystko obracało się jak powinno ale niestety skrypt raz działał a raz nie- myślę że była to kwestia Macha, ponieważ zdarzyło mi się w innej operacji że tokarka wykonała polecenie dopiero za drugim razem- a więc zostańmy przy linuksie.
Sam do tej pory zajmowałem się obsługą maszyn konwencjonalnych więc w temacie skryptowania jestem lekko mówiąc zielony/początkujący(uczyłem się trochę VirtualBasic i podstaw C++), także jeżeli ktoś zdecydowałby się udostępnić własny skrypt- wytłumaczenie pracy kodu też byłoby mile widziane :)



Tagi:

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”