Modernizacja / Przebudowa tokarki TUD-50/500 na CNC

Prowadnice profilowe 45mm i 25mm, servo silniki, itd.

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Modernizacja / Przebudowa tokarki TUD-50/500 na CNC

#1

Post napisał: denhen89 » 25 mar 2020, 19:54

Obrazek Obrazek Obrazek

Witam,
jak pamietam dobrze to kiedys otworzylem temat przebudowy Tokarki TUD-50/500 na CNC (beda prowadnice profilowe jak u Kamara) . Teraz z powodu aktualnej sytuacji mam troche czasu na pierwszy etap przebudowy: Zamawianie Czesci.

Z powodu tego ze raczej bede ten temat aktualizowal i dodawal co jakis czas pare fotkow z postepow, wole zaczac od tego co juz zrobilem albo co zostalo zrobione/poprawione:
Hartowane pryzmy suportu zfrezowalem z pomoca mojego Plotera z chinskiem wrzecionem 3kw (water-cooled). Musialem obrocic loze ktore stalo przed ploterem na swoich podstawach zeby usunac druga pryzme. Tak tylko na info: Napoczatku, te pierwsze 2-3 mm bylo ciezko bo pryzmy sa hartowane powierzchniowo ale pozniej moglem brac 2mm na raz przy frezem 6mm i 8mm przy posowie ponad 1500mm/min.

Niestety okazalo sie ze byl blad na obow powierzchniach, ale maks 0,1mm. Wiec, zaczylem skrobac recznie ale trwalo to dlugo i zdecydowalem sie oddac loze do obrobki na szlifierce/frezarce kolumnowej WMW Heckert w Firmie Master w Czestochowie.
W ogole to mozna teraz powiedziec ze ta obrobka z mojem ploterem byla bez sensu, bo moglem od razu oddac do obrobki.
Zostal zrobiony szlif prowadnic konika i te powierzchnie pod prowadnice 45mm. (SKF)
Po odebraniu loza sprawdzilem dokladnosc obrobki poprzez przejedzanie dolna plyta z konika i zegar (0.01mm) nie zabardzo chcial cos pokazac. (ponizej 0.005mm). No ale wiadomo, to nie duzo oznacza i trzebaby sprawdzic plyta traserska albo linialem.

Jesli sie pytacie dlaczego prowadnice 45mm (os Z) a nie mniejsze, to to z tego powodu ze kupilem bardzo bardzo tanio takie prowadnice z uzywanej maszyny. Prowadnice to NSK, ale niestety okazalo sie ze pod 2 wozkach nazbierala sie woda i doprawdzilo do tego ze zaczylo rdzewieć. Tydzien temu to zobaczylem i pomyslalem o tym zeby zamontowac na obie osie prowadnicy 25mm ale na niemieckiem OLXie (ebay-kleinanzeigen) znalazlem nowe prowadnice SKF za dobra cene, wiec zakupilem prowadnice 45mm i 25mm. (otwory na prowadnice 45mm juz wczesniej zrobilem ploterem). Prowadnice juz sa w wroclawiu, wiec za pare dni raczej juz beda u mnie.

Koniec historii, ale zanim zaczne zadawac pytanie jeszcze dwie wazne informacja:
Silniki do obow osiow: IHSV60-30-40-48 - 400w - 1,27nm , zintegrowane drivery. Obie osie z przelozyniem 4:1 albo 3:1.
Przy 4:1 osiagne przy srubach o skoku 5mm predkosc 3750mm/min i ponad 5Nm sily.
Przy 3:1 = 5000mm/min. i 3,81nm.

Sruby Kulowe: 2005 dla obow osiow (typ: DFU - podwojna nakretka) z chin.

Sterowanie: LinuxCNC

Plyta glowna: na poczatku SSK-MB2 (bo taka mam jeszcze)

Max Jitter/Latency: Ponizej 10.000 ms (dla pytania nr. 2)


Pisze to z tego powodu bo mysle ze jest to wazne przy pomocy moich pytan, conajmniej jesli chodzi o pierwsze pytanie.

1:Jaki polecacie Silnik do napedu wrzeciona?
Kamar ma 3kw i chyba jest zadowolony. Ja jeszcze nigdy nie toczylem, wiec ciezko mi sam odpowiedziec na to pytanie. Bede sie dopiero uczyl i nie zalezy mi na czasie (nie bede zarabial na niej), ale jednak chcialbym miec jakis zapac a nie ze bede zmienial silnik za pol roku.

2: Jaki enkoder wrzeciona polecacie:
W forum Linuxcnc powiedzieli mi w ostanim roku ze 100 line enkoder w zupelnie wystarczy.

3. Jak dziala enkoder przy zmiane przelozynie poprzez dzwignie przy Wrzecienniku ? (naprzyklad przy gwintowaniu)
Moze to glupie pytanie, ale musze jeszcze na cos wzrocic uwage przy programowaniu CAM czy tylko wpisuje obroty i ustawic dzwignie odpowiednio?
Tak w ogole, moze mi ktos powiedziec jakie jest przelozenia poprzes ta dzwignie przy wrzecieniku w tokarce TUD-50 ?

4. Przy przelozeniu 4:1 na obow osiach mysle ze najlepiej bylo by conajmniej 25 zebow na silniku a 100 zebow na srubie (kola 5M). Niestety kolo zebate z 100 zebami ma srednice powyzej 160mm, co ogolnie nie jest jakis wielki problem tylko musialbym po prostu odsunac srube osi Z troszke od loza, ale czy kola typi 3M by sie tez nadawali na takie sily? Kola zebate typu 3M sa mniejsze. Naprzyklad 3M / 100 zebow ma srednice 102mm zamiast 164mm.
A 3M / 120 zebow ma srednice 120mm, wiec sie zastanawiam czy na te sily mozna korzystac z typu 3M, szczegolnie chodzi o kolo zebate przy stronie silnika..

To na tyle moich pytan. Mam nadzieje ze jestecie w stanie mi pomoz zanim bede zamawial nastepne czesci.

PS: Te sruby i silniki (fanuc) ktore widac na pierwszem zdjeciu nie beda uzywane dla tej maszyny.

Pozdrawiam




kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 16209
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Modernizacja / Przebudowa tokarki TUD-50/500 na CNC

#2

Post napisał: kamar » 25 mar 2020, 21:00

Kamar ma silnik 3kw i musi być zadowolony :) Ale jak możesz to 5kw bylby optymalny. Enkoder to fabryczny, nie baw się w robione.
I najważniejsze - dodatkowe zgarniacze na wózki. To podstawa, tym bardziej że to NSK i te druciiki trzymające kulki nie tolerują żadnych wiórków. Śruba 20 na Z to trochę mało.
Odboczka powinna mieć 1:8.


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Re: Modernizacja / Przebudowa tokarki TUD-50/500 na CNC

#3

Post napisał: denhen89 » 25 mar 2020, 21:32

:D :D :D
no i taka odpowiedz na temat silnika jest mi potrzebna. Bedzie 5kw.
Twoj temat "reanimacja..." czytalem chyba 50 razy, wiec to na temat enkodera pamietam (ale dzieki) i wyszukalem wczoraj taki: Enkoder 100pr Omron
Pamietam tez dobrze to o zgarniaczach na wozki, tylko ze nie dalo by sie po prostu dac mocne magnesy na przednie wozki? (w kierunek uchwytu). Jesli pamietam dobrze to problem jest ten ze wiory sie wbijaja w zaslepki srub mocujacych, a jesli tak naprawde jest to magnez raczej nie pomoze..
Mialy byc NSK (uzywane) ale beda SKF (nowe), ale raczej to nie robi duzej roznicy.
Dzieki za te info o "odboczce" (nie wiedzialem ze sie to tak nazywa). Czesto zmieniasz te przelozenie jesli moge zapytac? Tak w ogole myslalem nad tym czy nie zamontowac duzo mocniejszy silnik zeby nie zmieniac tego przelozenia w ogole i zawsze bylo 1:1.

Jesli ustawie ta dzwignie zle i nie bede mogl osiagnac te obroty ktore chce przy gwintowaniu, naprzyklad 1000obr/min, to wystapi jakis blad czy po prostu posuw automatycznie sie dostosuje do rzeczywistych obrotow wrzecienika? Moze tego nie rozumie bo jeszcze nigdy nie robilem programu toczenia w CAMie :D

EDIT: na temat sruby. Tez tak myslalem ale sruba bedzie tylko 1075mm dluga a obroty sruby nie przekrocza 1000obr/min. Krytyczne obroty takiej sruby o tej dlugosci to 1700obr/min. czy bardziej widzisz problem w srednicy sruby kolowej? Jesli tak, to dlaczego? Waga obow osi nie przekroczy 100kg.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2020, 21:43 przez denhen89, łącznie zmieniany 1 raz.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 16209
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Modernizacja / Przebudowa tokarki TUD-50/500 na CNC

#4

Post napisał: kamar » 25 mar 2020, 21:42

Zrób maszynę to się nauczysz :) Enkoder napędzasz od wrzeciona więc położenie fajchy nie ma znaczenia.
Zgarniacze mają utrzymać w czystości szynę a nie wózek, szczególnie te rowki z boku szyny NSK. I to nie jakaś blaszka ale min 5mm mosiądz. Jak ściągniesz model szyny od producenta to sie ślicznie wycina na drucie z setkowym luzem.
Odboczka to najcześciej przy wierceniu grubym wiertlem.


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Re: Modernizacja / Przebudowa tokarki TUD-50/500 na CNC

#5

Post napisał: denhen89 » 25 mar 2020, 21:50

To prawda, tak bylo juz przy frezarce, ale wole zapytac jak juz pisze :).

Na temat zgarniacze: Zrobisz mi takie ? ;) Na frezarce raczej nie dam rade je zrobic :)

Na temat odbocze: Dzieki. Dobrze wiedziec. Chyba raczej malo bede uzywal :)

Odpisalem na temat sruby kulowej ale niewiem czy widzialem "edit", wiec tu jeszcze raz:
Tez tak myslalem ale sruba bedzie tylko 1075mm dluga a obroty sruby nie przekrocza 1000obr/min. Krytyczne obroty takiej sruby o tej dlugosci to 1700obr/min. czy bardziej widzisz problem w srednicy sruby kolowej? Jesli tak, to dlaczego? Waga obow osi nie przekroczy 100kg.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 16209
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Modernizacja / Przebudowa tokarki TUD-50/500 na CNC

#6

Post napisał: kamar » 25 mar 2020, 21:54

Jak już nie będziesz miał innych opcji to pomyślimy.
Przy śrubie to chodzi o drgania ale przy metrze to może wystarczyć.


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Re: Modernizacja / Przebudowa tokarki TUD-50/500 na CNC

#7

Post napisał: denhen89 » 25 mar 2020, 22:14

Idealnie Kamar.
Wielkie Dzieki!
Dam znac jak bedzie tak daleko :).
Jak bys mogl to powiec mi tylko jeszcze jaki enkoder uzywasz albo polecasz?
A na temat tych kol zebatych, myslisz ze 3M nadaja sie?
Wiem, za duzo pytan ;)


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 16209
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Modernizacja / Przebudowa tokarki TUD-50/500 na CNC

#8

Post napisał: kamar » 25 mar 2020, 22:18

A co to jest koło 3M ?


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Re: Modernizacja / Przebudowa tokarki TUD-50/500 na CNC

#9

Post napisał: denhen89 » 25 mar 2020, 22:21

https://www.ebmia.pl/1201-kola-htd-3m-5m-8m-14m

5M to chyba taki standard (mam takie przy frezarce). 3M ma mniejsze zeby chbya o polowe i podzialki 3mm od zeba do zeba zamiast 5mm jak przy kole 5M.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 16209
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Modernizacja / Przebudowa tokarki TUD-50/500 na CNC

#10

Post napisał: kamar » 25 mar 2020, 22:48

Koło zębate określamy modułem :)
Jeśli to ma być koło m3 to do napędu osi za bogato. Spokojnie wystarczą m2.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”