Ustawianie offsetu i wysokości noża mikroskopem USB.

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Ustawianie offsetu i wysokości noża mikroskopem USB.

#1

Post napisał: tuxcnc » 19 kwie 2020, 22:50

Kolejny rozbabrany temat posunąłem dziś do przodu.
Chodzi o problem jak w tytule wątku, czyli zamocować odpowiednio kamerę lub mikroskop USB, podjechać do niego nożem, i kiedy ostrze zgra się z wyświetlanym krzyżem ustawić offsety w tabeli narzędzi.
Wszystko do tej pory rozbijało się o punkt pierwszy, czyli "zamocować odpowiednio kamerę lub mikroskop USB".
Wcale nie jest tak łatwo ustawić coś precyzyjnie na tokarce i jeszcze żeby się nie przesunęło ...
No i dzisiaj wpadłem na pomysł który stanowczo upraszcza sprawę.
Otóż wysięgnik kamery trzeba zamocować we wrzecionie tokarki. Na razie spróbuję w uchwycie, docelowo na jednym końcu będzie stożek Morse, a na drugim kamera, co rozwiąże też problem położenia w osi Z.
Po kolei.
Trzeba mieć mikroskop USB lub inną kamerę USB. Polecam mikroskop 500x 0,3mpix jak na fotografii :
Obrazek
Fotka jest ze strony na Aliexpress, na której zakupiłem dzisiaj taki mikroskop, bez pudełka i zbędnych akcesoriów, za to za całe dwadzieścia jeden PLN z wliczoną dostawą.
Ja już mam taki mikroskop, ale drugi na pewno się przyda.
Jak za takie pieniądze, to jakość obrazu jest rewelacyjna.
Ja do podglądu używam Mplayera, który ma opcję rysowania na ekranie prostokątów. U mnie działa polecenie

Kod: Zaznacz cały

mplayer  tv:// -vf rectangle=-1:2:-1:240,rectangle=80:80:280:200,rectangle=160:160:240:160,rectangle=2:-1:320:-1 -tv device=/dev/video2:gain=100
Gdzie indziej i z innym sprzętem może być konieczność zmiany cyferek na inne.
Mikroskop ma taką przezroczystą osłonę w okolicach obiektywu, da się ją po prostu wyciągnąć, co trzeba zrobić żeby nie przeszkadzała.
Na końcu obudowa jest stożkowa, na 10mm długości średnica się zmienia od 30 do 31 milimetrów. Da się na takim stożku zamocować na wcisk, można też wykombinować inaczej.
Użyłem też drukarki 3D, która jest świetną sprawą, ale nie do wszystkiego. Tutaj akurat się sprawdza, mocowanie kamery drukowałem niecałą godzinę, drugą godzinę zajął mi projekt w OpenSCAD.
Bez tego udogodnienia też się da zrobić, aczkolwiek będzie trudniej i dłużej, no chyba że ktoś lubi wiązać drutem ...

Teraz najważniejsze.
Zgodnie z prawami geometrii, jeżeli oś wrzeciona przecina się z osią kamery, a w punkcie przecięcia umieścimy mały obiekt (np. ziarno maku), to pomimo obrotu wrzeciona ten obiekt będzie ZAWSZE w środku obrazu z kamery. Tło się będzie przesuwać, ale ten punkt pozostanie w miejscu.
I to tutaj jest cała magia, bo zachować trzeba WYŁACZNIE odległość w osi Z, natomiast o oś X nie ma potrzeby się martwić, tak samo jak o dokładnie pionowe czy poziome ustawienie kamery. Co najwyżej trzeba będzie chwilę zaczekać jeśli przyrząd wpadnie w drgania.
Dodatkowo, obracając wrzeciono o 90 stopni sprawdzimy też czy ostrze noża jest na właściwej wysokości.
Największy problem jest taki, żeby przy założonej kamerze nie włączyć obrotów wrzeciona ...

Dzisiaj niestety nie zdążyłem zrobić prób na tokarce, bo mam do niej dziesięć kilometrów, ale postaram się jutro.
Gdyby się komuś nudziło a akurat takim mikroskopem dysponuje, to załączam pliki OpenSCAD i stl. Są na pręt fi20, ale to da się zmienić. Te małe otworki są do nagwintowania na M3.
kamera-tokarka.tar
(700 KiB) Pobrany 98 razy




tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Ustawianie offsetu i wysokości noża mikroskopem USB.

#2

Post napisał: tomcat65 » 20 kwie 2020, 02:51

tuxcnc pisze:Na razie spróbuję w uchwycie, docelowo na jednym końcu będzie stożek Morse
tuxcnc pisze:obracając wrzeciono o 90 stopni sprawdzimy też czy ostrze noża jest na właściwej wysokości.
Jeśli dobrze rozumiem Twoją koncepcję, czy nie lepiej by było zamocować całość w koniku.
- uwalniasz wrzeciono i kasujesz ryzyko zniszczenia sprzętu
- możesz nawet toczyć z podglądem
- z jednego położenia kamery ( poziomo ), a więc jednego obrazu, możesz ustawić i offset i wysokość noża.

Chyba że inaczej wyobrażam sobie ten pomysł.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ustawianie offsetu i wysokości noża mikroskopem USB.

#3

Post napisał: tuxcnc » 20 kwie 2020, 05:53

tomcat65 pisze:
20 kwie 2020, 02:51
czy nie lepiej by było zamocować całość w koniku.
- uwalniasz wrzeciono i kasujesz ryzyko zniszczenia sprzętu
- możesz nawet toczyć z podglądem
- z jednego położenia kamery ( poziomo ), a więc jednego obrazu, możesz ustawić i offset i wysokość noża.
Nie, nie, nie, nie.
W koniku kamera nie będzie się obracała, nie da się toczyć z podglądem, z jednego położenia nie da się ustawić offsetu i wysokości.
Mocowanie kamery wygląda tak :
Obrazek
Mniejszy otwór jest do pręta i ma oś zgodną z osią wrzeciona, w szerszy wchodzi od góry kamera, ale bardzo płytko i na dole wcale nie wystaje. Pręt zresztą też nie przechodzi na wylot. Czubek noża trzeba ustawić w punkcie przecięcia się osi. Jak będę przy tokarce to zrobię fotki, ale teraz to tylko opowiedzieć mogę.
Pomiędzy nożem a oprawą kamery jest po piętnaście milimetrów w każdą stronę, bo to jest mikroskop. Może to za blisko i będzie trzeba trochę powiększyć wymiar, ale i tak będzie za ciasno żeby zrobić podgląd w czasie toczenia.
Kiedy kamera stoi pionowo, to widzi fragment noża od góry i można ustawić offset, kiedy poziomo to widać noż z boku i można ustawić wysokość. Jednego i drugiego na raz zobaczyć się nie da, bo to są prostopadłe do siebie płaszczyzny.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ustawianie offsetu i wysokości noża mikroskopem USB.

#4

Post napisał: TOP67 » 20 kwie 2020, 07:29

Ja też zrozumiałem, że kamera ma być w osi wrzeciona, czyli poziomo. Wtedy naprawdę wszystko można ustawić z jednego położenia.


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Ustawianie offsetu i wysokości noża mikroskopem USB.

#5

Post napisał: piromarek » 20 kwie 2020, 09:03

Jeśli dobrze zrozumiałem.
A gdyby zamiast takiego mocowania "L" wykonać mocowanie "C", gdzie kamera będzie patrzyła w kierunku wrzeciona.
Tam w osi nakreślić krzyż do którego będziemy bazować nóż w widzeniu kamery ?

Dodatkowo można by zamocować w osi X krzyża jakieś oczko waserwagi.
Konik moim zdaniem nie zawsze jest odkładnie w osi i czasem wymaga korekt.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ustawianie offsetu i wysokości noża mikroskopem USB.

#6

Post napisał: tuxcnc » 20 kwie 2020, 13:10

Ludzie, opamiętajcie się !
Jak można kamerą ustawioną w danej osi ustawić offset dla tej osi ?
Obraz z kamery jest dwuwymiarowy, to jest chyba dla wszystkich oczywiste, więc da się złapać dwa wymiary : góra/dół i prawo/lewo licząc od środka obrazu.
NIE DA SIĘ natomiast złapać wymiaru bliżej/dalej.


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Ustawianie offsetu i wysokości noża mikroskopem USB.

#7

Post napisał: tomcat65 » 20 kwie 2020, 14:18

tuxcnc pisze:Jednego i drugiego na raz zobaczyć się nie da, bo to są prostopadłe do siebie płaszczyzny.

Chyba mówimy o różnych geometriach.

Patrząc na mocowanie kamery - dobrze rozumiałem ideę.
Ustawiając kamerę poziomo, za maszyną, osią optyczna równolegle do osi X - będzie patrzyła na "operatora" i na nóż wzdłuż jego długiej osi ( typowo ). Wówczas na jednym dwuwymiarowym obrazie ustawisz dwa wymiary - offset i wysokość.
Co do nieobracania się w koniku - nie będzie potrzebne przy jednym stałym położeniu. A nawet gdyby - nie mów, że nie wiesz jak to zrobić? :D

Ale poczekam na ewentualne słit focie pomysłu z maszyną.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ustawianie offsetu i wysokości noża mikroskopem USB.

#8

Post napisał: TOP67 » 20 kwie 2020, 14:31

Kolega chce chyba przy okazji zrobić też bazowanie osi Z.
Ale to dla każdego noża jest raczej stałe, byle był dosunięty do ścianki imaka.


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Ustawianie offsetu i wysokości noża mikroskopem USB.

#9

Post napisał: tomcat65 » 20 kwie 2020, 16:54

Noże są tak różne, że dosuniecie do ściany imaka nic nie daje.
Ale ok, potrzebne są dwa ustawienia, mój błąd, zasugerowałem się czym innym.
Zamiast pręta w uchwyt, wziąłbym trzpień do uchwytów wiertarskich, gotowy stożek morse'a, i tylko przetoczył krótki stożek (B18, B22).

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ustawianie offsetu i wysokości noża mikroskopem USB.

#10

Post napisał: tuxcnc » 20 kwie 2020, 19:23

SUKCES !

Tym razem praktyka nie rozminęła się z teorią, ale też sporo farta miałem jeśli chodzi o rozmiar mocowania.
Żeby mikroskop właściwie ustawić, musi być możliwość obrócenia go o co najmniej 270 stopni.
Przy takich wymiarach jakie wziąłem z sufitu i tokarce LD550 mieści się na styk, nawet musiałem przewód przymocować taśmą do obudowy, żeby nie zaczepiał o prowadnicę. Co ciekawe przechodzi nad tą trójkątną, a zawadza o tą płaską, więc pełnego obrotu się nie zrobi, ale wystarcza.

Na pierwszy ogień poszedł konik Ani, czyli ani w poziomie, ani w pionie.
W konik włożyłem kieł.
Niestety kieł nie sięgał do mikroskopu, bo po drodze był suport, więc konik musiał go przeskoczyć i wyglądało to następująco :
Obrazek
Teraz sprawa bardzo ważna.
Ponieważ konik jest kopnięty, to czubek kła nie leży na osi Z i kiedy będziemy obracali kamerę, to będzie on sobie wędrował po obrazie.
Załóżmy, że czubek konika widać jak tutaj :
Obrazek
Po obróceniu kamery o DOKŁADNIE 180 stopni kamera będzie patrzyła do góry nogami, ale będzie widziała DOKŁADNIE TEN SAM błąd. Tak jak tutaj, zwróćcie uwagę na paproch :
Obrazek
Zgodnie z prawami geometrii, w obydwóch położeniach oś kła powinna być oddalona o DOKŁADNIE TYLE SAMO od osi obrazu, tylko raz do góry, a raz do dołu.
JEŚLI TE ODLEGŁOŚCI SIĘ RÓŻNIĄ, to znaczy że kamera ma zeza, czyli oś kamery NIE przecina osi wrzeciona.
Zasadniczo byłoby to cudem, gdyby taka sytuacja nie wystąpiła, bo ani mocowanie nie jest idealne, ani Chińczycy nie ustawiają matrycy czy obiektywu idealnie względem obudowy.
Powyższe jest bardzo istotne, bo oznacza że kamerę można ustawić nawet względem nieustawionego konika, po prostu po obróceniu kamery o 180 stopni ma być taki sam błąd, tylko w przeciwnym kierunku.
W mocowaniu mikroskopu przewidziałem otwory fi 2,5, do nagwintowania pod śruby M3. Same śruby trzeba zaostrzyć na końcach, najlepiej na szlifierce. Nie powiem, trochę jest z tym ustawianiem pieprzenia, ale jeśli mikroskop jest mocno wciśnięty, a wkręty wbiją się w jego obudowę, to mocowanie jest naprawdę pewne, jak się naciśnie to się ugina, ale potem wraca do właściwego położenia.
Do ustalenia mikroskopu przewidziałem tylko dwa wkręty, ponieważ kamerę trzeba ustawić tak aby jej oś optyczna przecinała oś wrzeciona, natomiast w którym punkcie jest już mniej istotne i drobny błąd w niczym nie przeszkadza.
Okazało się, że konik mam kopnięty i na bok, i na wysokość, tak to wygląda na filmie :
https://youtu.be/CMFhD1s6FwI
Po ustawieniu kamery można ustawić konik, ale ten temat pominę, bo mi się dzisiaj nie chciało.

Teraz ustawienie noża, na przykład takiego :
Obrazek
Tutaj już nic nie będę gadał, na pierwszym filmie jest błąd położenia i wysokości, na drugim filmie nóż ustawiony idealnie :
https://youtu.be/a5CGChzosbs
https://youtu.be/bIusjUHXCEM
Jak widać powiększenie jest naprawdę wariackie, a precyzja ustawienia lepsza od dokładności maszyny.
Jako pręt użyłem wałka liniowego fi 20, mam takie kawałki całkiem proste, tylko trochę rdza je ruszyła. Po wysunięciu dalej od uchwytu wszystko nadal pracowało tak samo.
Oczywiście żeby ustawiać offset w osi Z, trzeba pręt mocować zawsze tak samo, dlatego pomyślałem o stożku mocowanym bezpośrednio w otwór wrzeciona.
Pomysł ze starym wiertłem jest dobry, tylko musi być wystarczająco długie.
Mam nadzieję, że teraz to już wszyscy zrozumieli o co chodziło ....

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”