Buduję małego potwora :)

Od manualnej mini lathe przez mini CNC do czegoś większego

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Buduję małego potwora :)

#1

Post napisał: Znaki » 02 lip 2019, 15:13

Zaczynam modernizację tokarki... no dobrze tokareczki manualnej znanej jako mini lathe. Można powiedzieć że zostałem nawrócony i chciałbym się pozbyć korbek.
Z założenia osprzęt ma być mocniejszy niż byłoby to potrzebne, ponieważ jest to swojego rodzaju wersja testowa. Jeśli uda mi się wszystko zrobić tak jak zaplanowałem i będzie działać to kupuje większą maszynę i wtedy całe wyposażenie będę miał już gotowe. Na razie trapezy zostaną z powyższych powodów. Najważniejsze dwie rzeczy które chciałbym osiągnąć to niezawodność napędu i wysokie prędkości g0 i możliwie g1.

Zanim zrobię zakupy chciałbym się jeszcze Was poradzić co do tego co wybrałem. Chcę kupić solidny sprzęt żeby nie martwić się że coś nie działa, albo nie spełnia oczekiwań.

Silniki 2x 12.5Nm 7.8A 86H156-5508B
Sterowniki 2x MAC878. 7.8A
Transformator toroidalny 230/70 2000VA
To są elementy od markcomp77
Oraz dodatkowo
Kondensatory 2x 15000uF 80v
Mostek prostowniczy 50A 1000v


Nie licząc przesyłek powyższe elementy będą kosztowały około 2300 zł i myślę że w tym miesiącu to będzie koniec zakupów, sukcesywnie co miesiąc będę uzupełniał braki.

Będę jeszcze potrzebował płytę główną, softstart, moduł kontroli obrotów wrzeciona, enkoder...
Chciałbym sterować poprzez Linux i laptopa ethernet/usb

Jeśli chodzi o samą maszynę to ma silnik 3f 0.75kw i falownik 1.5kw. Usunąłem również szufladę i wytoczyłem podwyższenie na wzór kamara. Łożyska wrzeciona oczywiście stożkowe timken, wrzeciennik jest smarowany rozbryzgowo olejem. Udało mi się poprawić też sztywność do tego poziomu że mogę małym wiórem skrawać nawet hartowaną stal z lustrzaną powierzchnią.

Zapraszam do dyskusji


Chętnie pomogę z mini lathe i toczeniem, modelami 3d w f360, odlewaniem epoxygranitu, frezowaniem CNC w podstawowym zakresie, skrobaniem, programowaniem i podłączaniem falowników liteon :)


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1493
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Buduję małego potwora :)

#2

Post napisał: rynio_di » 02 lip 2019, 16:39

Jeżeli kolega będzie się pozbywał nawrotnicy to chętny jestem .


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Buduję małego potwora :)

#3

Post napisał: kamar » 02 lip 2019, 17:04

Znaki pisze:
02 lip 2019, 15:13
.

Będę jeszcze potrzebował płytę główną, softstart, moduł kontroli obrotów wrzeciona, enkoder...
Chciałbym sterować poprzez Linux i laptopa ethernet/usb
Enkoder i LinuxCNC to rozumiem ale po co reszta :)

Awatar użytkownika

gothye
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 134
Rejestracja: 15 kwie 2009, 15:18
Lokalizacja: Płock

Re: Buduję małego potwora :)

#4

Post napisał: gothye » 02 lip 2019, 19:35

Znaki pisze:
02 lip 2019, 15:13

Transformator toroidalny 230/70 2000VA
To są elementy od markcomp77
Oraz dodatkowo
Kondensatory 2x 15000uF 80v
Mostek prostowniczy 50A 1000v
z kondensatorami to wtopę Kolego zaliczyłeś :

70V (transformator taki podałeś) x 1.41 = ~98V po wyprostowaniu, więc 15000uF/80V wręcz wybuchną zaraz po podłączeniu ,na 100V napięcia roboczego też bym nie dawał kondensatorów (hamowanie silników krokowych) więc w ostateczności Ci zostaje 160V i więcej


Autor tematu
Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Buduję małego potwora :)

#5

Post napisał: Znaki » 03 lip 2019, 11:45

Rynio nie będzie mi ona potrzebna, mam jeszcze resztę części z manualnej,ale sprzedam dopiero jak założę silniki, na kiedy będziesz potrzebował?

Kamar płyta główna - tu wykorzystam smooth stepper żeby przekazywać sygnały z komputera do sterowników, softstart będzie mi chyba potrzebny żeby różnicówka nie szalała? A co do kontroli prędkości wrzeciona, dopiero jak zwróciłeś mi uwagę to zauważyłem że to już będzie zawarte w smooth stepper
Teraz już chyba wszystko jest w miarę logicznie dobrane? Warto coś jeszcze zamienić?

Gothye dziękuję ci bardzo, przeoczyłem to zupełnie, podłączę dwa takie zestawy szeregowo, patrzyłem na kondensatory o wyższym napięciu pracy, ale bardzo szybko robią się drogie
Chętnie pomogę z mini lathe i toczeniem, modelami 3d w f360, odlewaniem epoxygranitu, frezowaniem CNC w podstawowym zakresie, skrobaniem, programowaniem i podłączaniem falowników liteon :)

Awatar użytkownika

gothye
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 134
Rejestracja: 15 kwie 2009, 15:18
Lokalizacja: Płock

Re: Buduję małego potwora :)

#6

Post napisał: gothye » 03 lip 2019, 12:37

dokładnie im wyższe napięcie tym więcej $ , co do softstart zapomniałem Ci napisać , do tego toroida (właściwie dla każdego toroidalnego transformatora powyżej 400VA ) daję się softstart z względu na to że one mają duży prąd w chwili załączenia i przy takiej mocy (2000VA) wywali Ci na pewno 40A bezpiecznik ;)

Patrząc na specyfikacje tego sterownika (MAC878) kondensatory są zbędne w zasilaczu ( sterownik akceptuję napięcie zmienne do 80V) wiec zakup jednak okazał się zbędny


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1493
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Buduję małego potwora :)

#7

Post napisał: rynio_di » 03 lip 2019, 14:26

Ja potrzebował by tego ,, na wczoraj ,, ale w tamtym roku . Jadę bez nawrotnicy już kilka lat to poczekam i kilka miesięcy . Bardzo proszę o mnie pamiętać.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Buduję małego potwora :)

#8

Post napisał: Avalyah » 03 lip 2019, 14:42

Moim zdaniem to masakryczny przerost formy nad treścią.

Jeżeli to minilathe (te stołowe 30kg) albo nawet nutool (120kg) na którego wskazywałby mocniejszy silnik, to nie potrzebujesz absolutnie silników mocniejszych niż 4Nm. Mówisz, że ma być mocniejszy niż docelowo ale czy na pewno aż tyle? Przy przełożeniu 1:1 będziesz miał ~3-4krotny zapas mocy na tych silnikach. Za 600-700zł mógłbyś złożyć zestaw taki, że i tak większym problemem będzie sztywność tokarki niż brakujący moment na silnikach,


Autor tematu
Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Buduję małego potwora :)

#9

Post napisał: Znaki » 04 lip 2019, 12:03

Rynio będę pamiętał, i myślę że to nie będzie kilka miesięcy a bardziej kilka tygodni.

Avalyah ta maszyna będzie tylko testowa, docelowo założę to na maszynie minimum tytan 750, ale najprawdopodobniej będzie coś na kilka ton. Moc silników dobrałem na podstawie budowy kolegi impuls, on miał 8.5Nm i jak sam mówił przy większych parametrach potrafiło gubić kroki. Zależy mi również na sterownikach wysokonapięciowych, po prostu nie mogę patrzeć jak coś ledwo się porusza, to ma zasuwać tak szybko jak to tylko będzie bezpieczne.
Nawet jeśli wziąłbym 4nm to oszczędzę powiedzmy po 100 zł na silniku i mniej więcej tyle samo na sterowniku, do tego transformator powiedzmy 300, czyli razem 700 zł. Wolę już trochę dołożyć i mieć spokój, a parametry dobierać możliwościami maszyny a nie sterowania.

Nie mam doświadczenia w budowie takiego sterowania, mam tylko wiedzę teoretyczną i to też z pewnością nie pełną, jeśli uważacie że to sterowanie jest błędne, przesadzone nawet dla pełnowymiarowej tokarki to będę je zmieniał. Wszystkie uwagi są dla mnie cenne, liczę że z waszą pomocą uda mi się zrobić coś na prawdę solidnego :)
Chętnie pomogę z mini lathe i toczeniem, modelami 3d w f360, odlewaniem epoxygranitu, frezowaniem CNC w podstawowym zakresie, skrobaniem, programowaniem i podłączaniem falowników liteon :)


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Buduję małego potwora :)

#10

Post napisał: Avalyah » 04 lip 2019, 15:33

Znaki pisze:Wolę już trochę dołożyć i mieć spokój, a parametry dobierać możliwościami maszyny a nie sterowania.

Pewnie, jeśli fundusze pozwalają to nie ma co się specjalnie hamować. Tylko nie polecam odpalać tego wszystkiego na maksa na małej tokarce, bo w razie kraksy dużo łatwiej będzie coś uszkodzić (chyba, że się zacznie sprzęgło zaciśnięte na wałku obracać, u mnie tak się dzieje nawet przy silnikach 4Nm). Jak chcesz do kilkutonowej maszyny potem pakować to spoko, ale czy tytan 500, czy 750 to nie ma tak wielkiej różnicy, na 4Nm też byś odpalił i to nie elektronika byłaby problemem a niedomogi maszynki :P

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”