penetator pisze:leoo --> nie wiem w życiu frazerki nie miałemw rękach ale jak trzeba będzie to sie naucze ja obsługiwać
Praktycznie całe forum poświęcone jest takim maszynom.
Tak w dwóch słowach, wszystko sprowadza się do narysowania przedmiotu np. w programie CAD, Corel itp. a następnie na wygrawerowaniu go w materiale, za pomocą maszynki CNC. Koniecznie przejrzyj galerię kolegi
Piotrjub. Znajdziesz tam nawet stemple do produkcji monet wykonane w w/w sposób.
Do odlewów "domowych" praktycznie pozostaje ołów, może cynk. Praca z oparami tych metali jest niebezpieczna, o czym pisał kolega
pukury.
Osobiście skłaniał bym się do form gipsowych wykonywanych na bazie kopyta (formy pozytywowej) wykonanego z elastomeru tzn. silikonu formierskiego. Forma elastomerowa odlewana jest w negatywowej formie wygrawerowanej np. w metalu za pomocą maszynki CNC. Zaletą tego systemu jest fakt, że można wykonać wiele odlewów silikonowych, które łączymy w łańcuch koła dolewniczego, z którego można odlać wiele form ostatecznych z gipsu. Wadą natomiast jest konieczność odlewania gipsu dwuetapowo, gdyż elastomerowy wzorzec trzeba wyjąć z wnętrza.
Teoretycznie wosk jest łatwiejszy ale i jego trzeba odlewać w formie z gumy (elastomeru), tak więc po wyfrezowaniu formy w metalu, trzeba odbicie przenieść w gumę i dopiero w gumie odlewać wosk. Biorąc pod uwagę skurcz wosku, detal odlewany trzeba projektować sporo większy. Można oczywiście grawerować bezpośrednio w wosku formierskim ale do masowej produkcji taki proces nie nada się.
Za pomocą odśrodkowych form gumowych odlewa się np. znaczki do ubrań. Jest to szybka i dokładna metoda ale wymaga dostępu do surowej gumy oraz sprzętu do jej wulkanizacji (prasy, grzałki itp.).
Czy wykonywane odlewy mogą być częściowo puste, podobnie jak kapsel z butelki?