forma do odlewania aluminium

Dyskusje na tematy związane z przygotowywaniem form.

Autor tematu
centurion20
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 08 lis 2009, 19:55
Lokalizacja: Nisko

forma do odlewania aluminium

#1

Post napisał: centurion20 » 08 lis 2009, 20:19

Jestem wędkarzem, który używa w sezonie dość dużo ciężarków ołowianych. W związku ze zbliżającą się zimą mam więcej wolnego czasu, który postanowiłem przeznaczyć na wykonanie formy do odlewania tych ciężarków. Swoje próby rozpocząłem od wykonania formy z gipsu. Ciężarki odlane za pomocą takiej formy były ok ale formy dość szybko się kruszyły i pękały. Stwierdziłem, że najlepszą będzie wykonana z metalu, na internecie znalazłem zdjęcie formy wykonanej prawdopodobnie z aluminium. Jak widać na zdjęciu te formy są wykonane metodą odlewu. Czy ktoś mógł by mi podpowiedzieć w jaki sposób i z czego wykonać taką formę?[img][/img]



Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: skoti » 08 lis 2009, 20:38

Czy to jest zrobione z aluminium i metoda odlewania można by polemizować . W kazdym razie można taka formę zrobić ze stali na frezarce CNC . Daj ogłoszenie na forum to pewnie się ktoś zainteresowany wykonaniem takiej formy zgłosi . A na marginesie ile taka forma kosztuje ? Byc może nie opłaci się zlecać tego tylko kupić gotową . Male żółte ludziki nie takie rzeczy robią w śmiesznych cenach .

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#3

Post napisał: KAJOS » 08 lis 2009, 20:49

Do odlewania ołowiu są najlepsze formy grafitowe.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 08 lis 2009, 20:52

Nie wiem, czemu ludzie upierają się w stosowaniu gipsu w formach, które muszą wytrzymywać wysoką temperaturę. Wystarczy choćby zajrzeć choćby tu: http://portalwiedzy.onet.pl/76396,,,,gips,haslo.html , żeby zrozumieć, że gips w temperaturach 120-130 °C traci wodę i forma przestaje istnieć. Gips to nie glina, gdyby ktoś chciał posługiwać się tradycyjnymi materiałami.

za to temperatura topnienia ołowiu pozwala na stosowanie form silikonowych. W ostateczności możesz poszukać zaprawy, jaką używa się w odlewnictwie, taką ilość, jaką potrzebujesz, to może i za darmo ci dadzą, tyle, że formy silikonowe o wiele lepiej oddają kształt. Przemyśl.

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#5

Post napisał: KAJOS » 08 lis 2009, 21:01

Jeżeli ktoś już bardzo chce zrobić forme gipsową to niech zamiast wody da szkło wodne...
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Autor tematu
centurion20
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 08 lis 2009, 19:55
Lokalizacja: Nisko

#6

Post napisał: centurion20 » 08 lis 2009, 21:04

Ta forma nie jest zrobiona ze stali. Raczej jest to stop aluminium , może Znal? Z pewnością nie jest wykonana na frezarce CNC ponieważ jej koszt to ok 20 euro plus przesyłka 15 euro.

[ Dodano: 2009-11-08, 21:06 ]
Kajos czy masz możliwość wykonania takiej formy z grafitu?

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#7

Post napisał: KAJOS » 08 lis 2009, 21:20

Jeżeli miałbym materiał to w sumie tak ale po nowym roku dopiero.

[ Dodano: 2009-11-08, 21:24 ]
A pokaż dokładnie jakie chcesz odlewać te ciężarki oliwki,bombki ,skrzydełka,piramidki ??
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


obmet
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 mar 2013, 12:01
Lokalizacja: google
Kontakt:

Re: forma do odlewania aluminium

#8

Post napisał: obmet » 10 mar 2013, 12:10

centurion20 pisze:Jestem wędkarzem, który używa w sezonie dość dużo ciężarków ołowianych. W związku ze zbliżającą się zimą mam więcej wolnego czasu, który postanowiłem przeznaczyć na wykonanie formy do odlewania tych ciężarków. Swoje próby rozpocząłem od wykonania formy z gipsu. Ciężarki odlane za pomocą takiej formy były ok ale formy dość szybko się kruszyły i pękały. Stwierdziłem, że najlepszą będzie wykonana z metalu, na internecie znalazłem zdjęcie formy wykonanej prawdopodobnie z aluminium. Jak widać na zdjęciu te formy są wykonane metodą odlewu. Czy ktoś mógł by mi podpowiedzieć w jaki sposób i z czego wykonać taką formę?
Witam.
Rozwiązanie problemu wszystkich wędkarzy chcących samodzielnie odlewać ołowiane ciężarki znajdziecie na stronie www.formywedkarskie.pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wytwarzanie Form”