Forma wtryskowa, kto wykona i jaka technologia?

Dyskusje na tematy związane z przygotowywaniem form.

Autor tematu
mąci
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 39
Rejestracja: 14 lis 2015, 17:32
Lokalizacja: Krosna

Forma wtryskowa, kto wykona i jaka technologia?

#1

Post napisał: mąci » 12 lip 2016, 08:53

Witam,

Orientuje się ktoś gdzie można wykonać taki element stosunkowo niedrogo. Chodzi o podstawę z tworzywa do napełniania wodą.
Obrazek
Wymiary: 540x160x800
Czy to wykona przeciętna firma na wtryskarce czy może potrzeba innej technologi. Pytam abym wiedział gdzie mogę szukać wykonawcy.



Tagi:

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

#2

Post napisał: oskaeg » 07 paź 2016, 18:55

Za mało informacji, ile ma być docelowo sztuk ? Przecież to musi być zrobione na rozdmuch... A to jest droga technologia... Sama forma to jest kilka tysięcy na dzień dobry...


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#3

Post napisał: STELMI » 08 paź 2016, 08:42

Witam,
zapraszam do kontaktu - produkujemy formy wtryskowe, a także posiadamy wtryskarki, żeby wykonać produkcję już z gotowej formy.

https://www.facebook.com/Stelmach-Formy ... 431402978/

tel 530-048-301
Piotr Stelmach


EDIT:
To jest zbiornik taki jak do parasola? Jeżeli tak to tak jak kolega wyżej napisał - to jest z formy na rozdmuch a nie wtryskowej

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

#4

Post napisał: oskaeg » 08 paź 2016, 19:44

Facet pewnie chce 10 albo 20 sztuk :) Albo 100 w porywach... tak jest niestety najczęściej...


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#5

Post napisał: STELMI » 10 paź 2016, 07:18

oskaeg pisze:Facet pewnie chce 10 albo 20 sztuk :) Albo 100 w porywach... tak jest niestety najczęściej...
w sumie racja, a potem jak pada pytanie ile taka forma kosztuje i otrzymają wycenę to uważają, że jesteśmy wariatami :mrgreen:

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

#6

Post napisał: oskaeg » 10 paź 2016, 08:52

Nie chce się czepiać akurat tego faceta z ogłoszenia, bo może gościu jest niewinny :) Ale dużo jest takich cwaniaków, którzy chcieliby, aby im wyprodukować element taniej niż robią to Chińczycy w masowej skali...

Nie robiłem nic na rozdmuchu, ale widziałem jak frezują pół formy do termoformowania normalnie z drzewa... Tylko trzeba to drzewo wysmarować jakimś smarem, aby tworzywo nie przywierało do formy...

Gość chce np 10 takich elementów... ok, bardzo możliwe ze dałoby się zrobić taką formę nawet i z drzewa, bo przy rozdmuchu, nie ma takich obciążeń.

Ja robiłem formy z drzewa bukowego na testy, jedna płyta stalowa, druga z gniazdem wyfrezowanym w drzewie... Tylko ze przy wtrysku, tworzywo łączy się powierzchniowo ze strukturą drewna i wypraska ma drzazgi... Poza tym taką metodą to można sobie zrobić 1 sztukę, bo to na prawdę trzeba bardzo długo trzymać, zanim tworzywo się skrystalizuje...

Może kiedyś wrzucę na forum jakieś fotki, jak to wygląda...

Ale ludzie zapominają jedną rzecz, ze maszyna musi przecież to wyfrezować, nie ważne z czego... czas obróbki jest nie do przeskoczenia... Sama płyta aluminiowa ile by kosztowała ? Sylikony też są bardzo drogie... To drewno wychodzi chyba najtaniej, ale tak jak mówię, maszyna musi swoje przejechać... bo tego po prostu wymaga geometria kształtu... Powiesz komuś 500 zł za taką formę a on zrobi wielkie oczy... Ludzie nawet projektu za tyle nie zrobią takiej formy...

Okaże się ze w takiej formie drewnianej taki element trzeba trzymać zamiast np 30 sekund to np 10 minut ze względu na odprowadzanie ciepła, drewno jest przecież izolatorem, dlatego czas potrzebny do krystalizacji jest bardzo długi i dlatego to będzie dużo kosztować za poszczególną sztukę...

Na normalnej formie aluminiowej przy 10 tyś sztuk wyjdzie taki element w cenie np 80 groszy czy tam 2 zł w zależności od wykonawcy, (Mówię bardzo orientacyjnie) a w takiej formie drewnianej wyjdzie np 10 czy 20 zł za element przy 100 sztukach

I co teraz zarobi taki wykonawca nawet jeżeli uda mu się to wykonać ? Forma 500 zł... z czego sam materiał kosztuje ile ? I teraz baw się z tymi elementami za marne tysiąc złotych, gdzie kosztuje prąd i czas i tworzywo... A on coś takiego wyczaił np po 5 zł za sztukę i Cię wyśmieje :) Bo liczył, ze Ty mu to zrobisz np po 3 zł za sztukę w ilości 100 sztuk :)

90 % zleceń na tym forum, to są po prostu kpiny...

Ja na prawdę robiłem cuda, ale dla poważnych ludzi, którzy mają jakieś pojęcie o procesie technologicznym, którzy wiedzą czego chcą i ile kosztuje wyprodukowanie tego normalnie w przemyśle...


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#7

Post napisał: STELMI » 10 paź 2016, 11:41

oskaeg pisze:Nie chce się czepiać akurat tego faceta z ogłoszenia, bo może gościu jest niewinny :) Ale dużo jest takich cwaniaków, którzy chcieliby, aby im wyprodukować element taniej niż robią to Chińczycy w masowej skali...

Nie robiłem nic na rozdmuchu, ale widziałem jak frezują pół formy do termoformowania normalnie z drzewa... Tylko trzeba to drzewo wysmarować jakimś smarem, aby tworzywo nie przywierało do formy...

Gość chce np 10 takich elementów... ok, bardzo możliwe ze dałoby się zrobić taką formę nawet i z drzewa, bo przy rozdmuchu, nie ma takich obciążeń.

Ja robiłem formy z drzewa bukowego na testy, jedna płyta stalowa, druga z gniazdem wyfrezowanym w drzewie... Tylko ze przy wtrysku, tworzywo łączy się powierzchniowo ze strukturą drewna i wypraska ma drzazgi... Poza tym taką metodą to można sobie zrobić 1 sztukę, bo to na prawdę trzeba bardzo długo trzymać, zanim tworzywo się skrystalizuje...

Może kiedyś wrzucę na forum jakieś fotki, jak to wygląda...

Ale ludzie zapominają jedną rzecz, ze maszyna musi przecież to wyfrezować, nie ważne z czego... czas obróbki jest nie do przeskoczenia... Sama płyta aluminiowa ile by kosztowała ? Sylikony też są bardzo drogie... To drewno wychodzi chyba najtaniej, ale tak jak mówię, maszyna musi swoje przejechać... bo tego po prostu wymaga geometria kształtu... Powiesz komuś 500 zł za taką formę a on zrobi wielkie oczy... Ludzie nawet projektu za tyle nie zrobią takiej formy...

Okaże się ze w takiej formie drewnianej taki element trzeba trzymać zamiast np 30 sekund to np 10 minut ze względu na odprowadzanie ciepła, drewno jest przecież izolatorem, dlatego czas potrzebny do krystalizacji jest bardzo długi i dlatego to będzie dużo kosztować za poszczególną sztukę...

Na normalnej formie aluminiowej przy 10 tyś sztuk wyjdzie taki element w cenie np 80 groszy czy tam 2 zł w zależności od wykonawcy, (Mówię bardzo orientacyjnie) a w takiej formie drewnianej wyjdzie np 10 czy 20 zł za element przy 100 sztukach

I co teraz zarobi taki wykonawca nawet jeżeli uda mu się to wykonać ? Forma 500 zł... z czego sam materiał kosztuje ile ? I teraz baw się z tymi elementami za marne tysiąc złotych, gdzie kosztuje prąd i czas i tworzywo... A on coś takiego wyczaił np po 5 zł za sztukę i Cię wyśmieje :) Bo liczył, ze Ty mu to zrobisz np po 3 zł za sztukę w ilości 100 sztuk :)

90 % zleceń na tym forum, to są po prostu kpiny...

Ja na prawdę robiłem cuda, ale dla poważnych ludzi, którzy mają jakieś pojęcie o procesie technologicznym, którzy wiedzą czego chcą i ile kosztuje wyprodukowanie tego normalnie w przemyśle...
Sama racja - ostatnio miałem pytanie o wykonanie lampy do nowego CIVICa. Mówię, że tam będą z dwie formy i jak ma być mega po taniości, czyli w jednej formie klosz i podstawa to takie nieprzekraczalne minimum to 10.000zł. Usłyszałem to co najczęściej w takich sytuacjach słyszę - to ile ja tych lamp musiałbym sprzedać, żeby to się zwróciło? Poszukam w chinach

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

#8

Post napisał: oskaeg » 10 paź 2016, 15:26

Sama racja - ostatnio miałem pytanie o wykonanie lampy do nowego CIVICa. Mówię, że tam będą z dwie formy i jak ma być mega po taniości, czyli w jednej formie klosz i podstawa to takie nieprzekraczalne minimum to 10.000zł. Usłyszałem to co najczęściej w takich sytuacjach słyszę - to ile ja tych lamp musiałbym sprzedać, żeby to się zwróciło? Poszukam w chinach
To jest jak za darmo... Ja rozumiem jeszcze, jak ktoś nie ma pieniędzy... oczywiście się wtedy nie powinien brać za różnego rodzaju biznesy... Ale ludzie mają kasę i to tyle kasy, ze mózg staje... tak jak mój były szef, ma dwa miliony na koncie zewnętrznym, a Ci przyjdzie i powie ze on nie ma teraz na wypłatę dla Ciebie... Wypłata to jeszcze jedno... Ale są na prawdę bardzo skrajnie tanie rzeczy... tak jak suwmiarki czy śruby i tego nie ma... Kupi nową maszynę, która stoi, bo nie ma roboty a na tych maszynach które faktycznie pracują nie ma czym przykręcić detalu do stołu...

Oczywiście chłopaki 50% roboty partolą i cześć zleceniodawców się odsuwa... Taka jest polityka prowadzenia interesów w Polsce...

Nie potrafię pojąć u ludzi takiego myślenia... Wiadomo ze jak kupujesz za 30 zł wiertarkę z marketu, to nie kupujesz produktu, tylko czas...

Ale w większości te rzeczy techniczne są bardzo trwałe, ba to narzędzia do robienia pieniędzy... Jeszcze można je sprzedać i odzyskać cześć środków...

On nie będzie miał 10 tys na formę, ale wyda 20 tys na same wakacje...

To już mówiąc nawet o takich drobnych rzeczach... i przeciętnych ludziach.. Dla ludzi będzie dużo wydać 200 zł na hantle czy inne bardzo użyteczne drobiazgi...

A nie ma problemu, aby wydać 100 zł na samo jedzenie w mcdonaldzie, a drugie tyle przepić...Czy przejeździć samochodem bez celu...

Obrazek


luki158
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 208
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:20

Re: Forma wtryskowa, kto wykona i jaka technologia?

#9

Post napisał: luki158 » 12 kwie 2018, 20:12

Przepraszam że tak się wtrącę, ale za 10 tys można formę zrobić ? Sam osprzęt jest 3 razy droższy, wiem że w poprzedniej firmie wyprodukowanie formy dla siebie kosztowało ok 200 tys, z racji tego że w Chinach było o 50% taniej to zaczęli stamtąd zamawiać, i przychodziło po 30 form naraz, ale wiadomo że trzeba było je rozebrać i sprawdzić co i jak, bo Chińczycy robili straszne buble.

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Forma wtryskowa, kto wykona i jaka technologia?

#10

Post napisał: oskaeg » 12 kwie 2018, 22:45

luki158 pisze:
12 kwie 2018, 20:12
Przepraszam że tak się wtrącę, ale za 10 tys można formę zrobić ?
Forma, to jest narzędzie które formuje kształt wtryskiwanego do niego materiału (Tworzywa). To tak z definicji. Forma to jest bardzo ogólne słowo.

Odpowiadając na Pana pytanie, "czy można zrobić za 10tyś formę". To zależy proszę Pana jaką formę. Pan w poście wspomina formy przemysłowe, takie formy nie da się zrobić za tak niskie pieniądze, gdyż tak jak sam Pan stwierdził, większy jest koszt samych materiałów.

Jednak forma wtryskowa, to nie tylko forma produkcyjna, to również formy seryjne, jednostkowe i rzemieślnicze, a takie formy można wykonać za takie kwoty.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wytwarzanie Form”