Strona 1 z 2

Ciekawostka...

: 24 cze 2006, 19:47
autor: gmaro
może mało na temat ale...

Jeśli ktos nie widział jak się zwija spężynki to zapraszam do kilkuminutowego filmiku..maszyny robią wrażenie a pozatym miałem okazje pobawić się trochę takim cackiem.. :wink:

http://www.nucoil.com/files/FXseries.WMV

: 24 cze 2006, 20:43
autor: skoti
Zapomniales dodac ze filmik ma 79 MB :wink:

: 24 cze 2006, 21:54
autor: PETERS
Ale warto zobaczyć, chociaż nie trzeba ściągać całego. Padłem jak to zobaczyłem- jednak precyzja jest na wysokim poziomie. Tylko zastanawia mnie dlaczego te krzywki, które popychają narzędzia nie sa jednakowe - przecież to nie jest programowane mechanicznie - tymi krzywkami?!? Tylko numerycznie.

: 24 cze 2006, 23:10
autor: skoti
Fakt warto bylo zobaczyc .Ciekawe jak sie to programuje :) Bo przy niektorych sprezynkach to trudno bylo sie domyslic jak ona to robi a co dopiero dobrac narzedzia i ja zaprogramowac.gmaro, jak to jest rozwiazane ? Sa jakies cykle czy programuje sie ja krok po kroku?

: 25 cze 2006, 03:43
autor: ERNEST KUCZEK
fajne maszynki, warto zobaczyc :grin: .

: 25 cze 2006, 07:17
autor: gmaro
..ja pracowałem przez rok na takim automacie w latach (1997-1998) lecz o wiele prostszym ale zasada samego zwijania sprężyn była ta sama..wszystko niestety trzeba manualnie ustawić każdą krzywkę,podnośnik,spinery a także przyrządy do pomiaru a np: długośc L wpisujemy z konsoli dlatego takie automaty ustawia sie dla wiekszych serii lub bardzo dużych bo samo ustawienie w zależności od wprawy samego ustawiacza oraz skomlikowania sprężyn może trwać nawet i całą dniówkę(8 godzin)..oczywiście widać jakie niesamowite kształty można ustawiać i wymaga to dużej praktyki i wyobraźni...

..co do samych filmów mam ich wiecej na płytkach ale obiętość ich jest zdecydowanie większa..

: 25 cze 2006, 13:55
autor: olo_3
gmaro pisze:bo samo ustawienie w zależności od wprawy samego ustawiacza oraz skomlikowania sprężyn może trwać nawet i całą dniówkę(8 godzin)..oczywiście
i 500kg drutu na schrot :), no ale tak to wlasnie sie robi

: 15 sie 2006, 21:57
autor: lankoff
SUPER!!!!!!
dlaczego tak (krzywki)?
producent podzielil proces technologiczny na czesc "banalne" (no moze nie dla kazdego)
i "technologicznie trudne" tzn za kazdy z suportow z servem kiedys odpowiadala specjalna krzywka ktora to :
A trzeba narysowac,B wykonac!!! C umiescic na maszynie we wlasciwy sposob
przestawienie maszyny na inny wyrob z tego samego drutu to ladne kilka godzin!!!
przy zastosowaniu komputera sprawa moze sie ograniczyc tylko do wymiany "uniwersalnych krzywek czasowych" (cylindrycznych) i zmiany programu dala suportow z obrotem.jest duzo efektywniej
no dziecko to tych sprezynek giac niebedzie!
Trzeba jeszce troche pokombinowac nad uproszczeniem calej maszyny ,ale sterowanych jest okolo 20 osi(8 supostow,kilka ma dodatkowy obrot,obrotnik z prostowatrka drutu+wysuw+??? trzeba by dokladnie wiedziec jak to COS dziala)

: 15 sie 2006, 22:43
autor: ERNEST KUCZEK
tak sie zlozylo ze firma nucoil jest doslownie po sasiedzku z firma w ktorej pracuje, ale nigdy nie widzialem tych maszyn na wlasne oczy choc w okolicy to co druga firma robi sprezyny.
mysle ze te krzywki to raczej sa uniwersalne i chyba nie wymagaja zbyt czestej wymiany, pytanie tylko po co krzywki? moze dlatego ze sruby byly by drozsze i sama budowa by sie troche skomplikowala. poza tym to moze chodzi tez o przyspieszenia jakie mozna uzyskac na krzywkach ktore to bylo by trudo uzyskac na srubach.
moze ktos z kolegow ma jakies doswiadczenie w temacie i moze powiedziec dlaczego krzywki?

: 18 sie 2006, 07:50
autor: gmaro
ERNEST KUCZEK pisze:mysle ze te krzywki to raczej sa uniwersalne i chyba nie wymagaja zbyt czestej wymiany, pytanie tylko po co krzywki?
krzywki- sa potrzebne żeby robic różne kształty podczas samego zwijania sprężyny lub innych elementów sprężystych , przeważnie są to uniwersalne krzywki lecz zdaża się że się dorabia do bardzo skąplikowanych sprężyn .. pozatym już w najprostszych automatach do sprężyn stosuje się krzywki np: do zwijania stożków..