Strona 1 z 4
Wrzeciono Homemade
: 23 sty 2009, 16:40
autor: Zbych07
: 23 sty 2009, 17:51
autor: b_j
witam, proponuje jesli jest taka możliwosć dobrać odpowiednio tolerancje - robiłem kiedys sobie podobna przystaweke ( ale zastosowanie zupełnie inne) i wyglądało to tak, że pasowanie z łozyskiem było raczej suwliwe . Ale z tego co widze na zdjęciach nie stosowali jakis zderzaków, nakrętek itp trzyma sie to troche na słowo honoru - jestem ciekw czy po dłuzszej pracy to nie zaczyna pływac.Najlepiej by było chyba poszukac pełny walek - nie drążony i go dać przeszlifowac pod łozyska ( ale znów problem z dokładnościa , współosiowościa itp). Pomysł generalnie ok ale chyba do dopracowania. Widze ze akurat kolega wybrał taki wałek który ma wyrażne podtoczenie - co moze byc krawedzia oporową.
: 23 sty 2009, 18:51
autor: Zbych07
b_j pisze:jestem ciekw czy po dłuzszej pracy to nie zaczyna pływac
też się tego spodziewam. Podtaczania raczej bym się bał ( utrata dokładności ). Może dobrym patentem byłoby wytoczyć na wymiar i wcisnąć od góry koło zębate złapane np. małym ampulem. Zyskamy zabezpieczenie na wypadek gdyby wałek chciał wyjechać dołem i do przeniesienia napędu można by użyć paska zębatego. Zastanawiam się czy warto tak się bawić ?.
Ale gdyby do napędu użyć silnika trójfazowego to powstało by dość ciche wrzeciono.
: 23 sty 2009, 20:46
autor: wood carver
pozostaje kwestia momentu obrotowego......
do grawerki super
: 23 sty 2009, 20:57
autor: b_j
od stony paska napędowego trzeba by dac tez koło pasowe ;p , i chyba najrozsądniej byłoby je zamoocować przy pomocy gwintowanego otworu , gdyby dobrze momysleć, moznaby jednocześnie tą sruba skręcic całosć w łożyskach. Nie zauwazyłem przedtem ale na 1 zdjeciu widac ze jest krawedz oporowa- czyli moze tylko wyjechac całośc ;d
: 23 sty 2009, 22:12
autor: BYDGOST
Akurat mam taką oprawkę ozn. D20/ER16. Kupiłem na giełdzie za 50 zł. W sumie jest to prosty trzpień o średnicy 20 mm i długości 180 mm bez nakrętki. Od strony nakrętki jest większa średnica - 22 mm na długości 20 mm. Występ wynikający z różnicy średnic daje wygodne oparcie dla łożyska. Natomiast oparcie z drugiej strony można uzyskać przez nacięcie rowka dla pierścienia Seegera. W drugim końcu oprawki wykonany jest otwór fi 12 mm co daje grubość ścianki 4 mm i jest to wystarczająco dużo do nacięcia tego rowka tym bardziej, że siła pionowa w dół, działająca na oprawkę będzie mała. Myślałem też o nacięciu gwintu od drugiej strony, ale chyba poprzestanę na rowku. No i jeszcze przydałby się rowek wpustowy. Na razie szukam odpowiedniego silnika.
: 23 sty 2009, 22:58
autor: CNCRob
BYDGOST pisze:Natomiast oparcie z drugiej strony można uzyskać przez nacięcie rowka dla pierścienia Seegera.
mam kilka takich oprawek. uwazam, ze pierscien Seegera nie bedzie tu dobrym rozwiazaniem poniewaz na nim nie dociagniesz calej konstrukcji do gory i nie zalozysz go na tyle blisko aby nie bylo luzu. potrzebne jest cos co dociagnie calosc do lozysk, wtedy to bedzie mialo jakas stabilnosc i sens.
: 23 sty 2009, 23:35
autor: BYDGOST
Draco pisze:potrzebne jest cos co dociagnie calosc do lozysk
Mi chodziło tylko o to jak się "zaczepić" o materiał z drugiej strony. Zdaję sobie sprawę z tego, że wrzecionko powinno zostać wykonane ze wszystkimi niezbędnymi warunkami do wykonania poprawnej konstrukcji a najważniejsze to dobór łożysk i ich napięcia wstępnego. Nie mogę się za dużo wypowiadać bo nie mam dostatecznego doświadczenia, ale chętnie posłucham dobrych rad jako, że przymierzam się także do wykonania takiego wrzeciona.
: 23 sty 2009, 23:57
autor: Zbych07
BYDGOST pisze:W drugim końcu oprawki wykonany jest otwór fi 12 mm
Otwór jest przelotowy ?
Czy w otworze jest gwint ? . Patrząc na fotkę można odnieść takie wrażenie. Wystarczyłoby wkręcić śrubę.
...... kurde ganiałem i szukałem po chińskich stronach a tu :
http://www.proximo.net.pl/skrawajace/bazy/oprawki.pdf
36 strona - cenę giełdową znamy , ciekawe ile stoi nówka sztuka ?
A tu full wypas ....
http://www.bison-bial.pl/katalog/35/7812zk.htm
: 24 sty 2009, 00:26
autor: BYDGOST
Zbych07 pisze:
Otwór jest przelotowy ?
Otwór nie jest przelotowy i ma głębokość 130 mm. Gwintu nie ma ale można by spróbować naciąć. Otwór jest 12 mm i mamy do dyspozycji najbliższy gwint 1/2 cala (12,7 mm - trochę mało ) lub M13x1 - mam taka narzynkę to i gwintownik powinien się znaleźć. Nie wiem tylko jaka jest twardość oprawki w tym miejscu.