EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

Dyskusje na temat maszyn do obróbki erozyjnej
Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

#1

Post napisał: adam Fx » 02 sie 2010, 15:21

Witam uczestników dyskusji z poniższych linków i wszystkich innych zainteresowanych EDM

https://www.cnc.info.pl/topics13/drazen ... %B1%BFenie
https://www.cnc.info.pl/topics13/drazen ... przerywacz
https://www.cnc.info.pl/topics14/uklad- ... przerywacz
https://www.cnc.info.pl/topics12/jednoo ... przerywacz
chciałem bardzo podziękować wszystkim kolegą którzy pomagali bo bez pomocy i czynnego w kładu w projekt nie było by dziś mojej EDM

w końcu po kilkunastu miesiącach moja drążarka jest na tyle ukończona by przeprowadzić jakieś testy
test nr.1 wydrążenie złamanego gwintownika ( bez uszkodzenia już naciętego gwintu )złamałem M4 i M6 bo nie wiedziałem jaki najgrubszy drut uda mi się kupić by zrobić elektrodę jak widać padło na wypalenie M4 i próba zakończona sukcesem aczkolwiek wypalanie trwało ok 1h z ale na ten czas składało się przygotowanie ustawienie parametrów i trochę zabawy i testów generatora EDM + błyskotliwe stwierdzenie że lepiej się drąży jak woda destylowania sobie krąży w pojemniczku i wypłukuje urobek

kolejny test to kształtowe wycinanie w Alu trwało niespełna 10 min elektroda z blachy miedzianej na szybko pozaginana tak wiec niema się co dziwić ze otwór tylko przypomina kwadrat :mrgreen:

zapraszam do zobaczenia wszystkich filmików na YouTubie jest tam kilka maszyn i narzędzi samoróbek ( imadło , podzielnica , piła taśmowa ,prasa itd. )- zdjęcia i filmiki można oglądać także na http://chomikuj.pl/Gattz


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 03 sie 2010, 00:43

Jeśli to tylko możliwe dielektryk należy pompować przez wnętrze elektrody. Kolega trochę za mało używa funkcji płukania.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2082
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: qqaz » 04 sie 2010, 19:40

Tylko wtedy pozostanie problem niedrążenia nad dziurką -pozostanie igła. A boczny wypływ jest nieskuteczny.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 05 sie 2010, 03:02

Filmiki oglądałem z napięciem i przejęciem :mrgreen: Bardzo interesujące. Gratuluję. Przy okazji pomyślałem sobie że teraz mając już chodzące urządzenie mógłbyś przeprowadzić test porównawczy- przepalania choćby prostych dziurek w dowolnej blaszce jedną od góry a potem podobną od dołu. W tym drugim przypadku urobek dzięki sile grawitacji i wibracji cieczy powinien bez dodatkowego wymuszonego płukania opuszczać miejsce obróbki. Trzeba by tylko odwrócić działanie silnika krokowego. Wiem że takie odwrotne usytuowanie elektrody roboczej i materiału obrabianego utrudniłoby pozycjonowanie, jak w przypadku tego usuwania gwintownika ale to inne zagadnienie konstrukcyjne. Być może różnica w czasie obróbki uzasadniałaby udziwnienie drążarki tak żeby tę czynność pozycjonowania wykonywało się łatwiej.


pulek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 95
Rejestracja: 14 paź 2009, 12:13
Lokalizacja: NWM

#5

Post napisał: pulek » 19 sty 2011, 20:49

Witam.
Męczy mnie kolega który nie siedzi zbyt często w necie, żebym poszukał generatora do elektrodrążarki wgłębnej (20-30A) lub jeszcze lepiej kompletnej elektroniki do sterowania osią Z... przeszukałem już sporo i nic nie mogę znaleźć. Czy ktoś wie kto produkuje generatory i elektronikę? Jaki jest koszt takich urządzeń? Chyba najłatwiej będzie kupić jakiegoś klamota na allegro za 3000zł i wydłubać elektronikę. A może kolega AdamFX lub ktoś inny z forum wykonuje takie rzeczy na zlecenie. Po prostu ciężko w tym temacie znaleźć kogoś kto to robi więcej niż tylko dla siebie i swojej satysfakcji. Nawet nie mogę znaleźć ceny. Bodajże kolega Kwarc z tego forum chwalił się, że generatory ma porządne i drogie hmmm... ale jak konkretnie zapytałem to cisza, kolega prokopcio o ile dobrze pamiętam zaczął generator "inwertorowy" ale po pierwszych testach (udanych) nagle niema czasu hmmm... czyżby informacja cenowa i gdzie można kupić to temat TABU czy po prostu nie można kupić?

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

#6

Post napisał: adam Fx » 30 sty 2019, 16:31

Troszkę odkopie temat bo odkopałem maszynkę EDM i postanowiłam troszkę poeksperymentować - być może temat zainteresuje nowych bywalców forum (dawno nie był podnoszony a jest dość ciekawy).
https://youtu.be/NvBTc-xGWcc

W miedzy czasie Kolega wylał mi filmik z pracy z podobnej maszynki
zastanawiam się co możemy zrobić by podnieść wydajność naszego drążenia do jak prędkości jak na maszynie pro.
nawet te przenośne zdają się szybciej drążyć

taki dziwny pomysł mi do głowy przyszedł że może użyć plazmy albo spawarki jako źródła hmm
w sumie nie wiem jakie idealne parquetry A & V powinna mieć drążarka

Dodane 13 minuty 8 sekundy:
Ach zachęcam też by EDMiarze pochwalił się może tym co od tamtej pory osiągnęli może ktoś przerobił ten wgłębny generator na drutówkę :D
ja niedługo dodam kolejne filmy z moich testów
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

#7

Post napisał: strikexp » 30 sty 2019, 16:35

Nie jestem pewny ale chyba rozchodzi się o moc. Miałem w planach budowę generatora EDM, ale z powodu problemów mechanicznych stanęło na zakupie tanich części. Czyli baterii kondensatorów wielkości kartonu ryżu. I to według moich wyliczeń była energia impulsu tylko do sprawdzenia czy działa.

Parametry drążenia chyba wyczytałem w poradniku mechanika/mechatronika. U mnie miał być ten bajer że posuw miał być uzależniony od tego czy następuje przeskok iskry. Więc kształt elektrodę można by zmieniać wedle potrzeby i tylko wciskać start/stop. Chociaż to na pewno nie doskonałe ponieważ zbyt duża odległość będzie powodowała zwiększone straty w cieczy (a właściwie w utworzonej plazmie).

Z tego co też wyczytałem ciecz dielektryczna musi być solidnie filtrowana. Jakakolwiek zawartość tlenków w cieczy obniża sprawność.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

#8

Post napisał: Steryd » 31 sty 2019, 22:20

Jakoś mi umknął ten temat, a mam na podorędziu elektrodrążarkę bez sterowania stąd moje pytania:
czy ten układ będzie działał jako sterowanie (oczywiście po podłączeniu układu wykonawczego), czy za dużo wymagam?

Zastanawiałem się nad użyciem jako elementu wykonawczego silnika DC z przekładnią i enkoderem (wala się u mnie parę Maxonów różnej mocy) Sterowanie tym jest banalne- w zastosowaniu do jednoosiowego drążenia to kwestia ustalenia progów sterowania (przy jakim spadku napięcia się zatrzymać i przy jakim cofnąć + oczywiście cykliczne odskoki). enkoder daje możliwość od razu kontroli głębokości. W obecnej chwili kiedy arduino kosztuje tyle co porządne piwo chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go wykorzystać, tylko zastanawiam się, czy lepiej zrobić sterowanie osobno, a osobno zliczacz głębokości (a'la DRO, tylko na podstawie impulsów enkodera) czy zapakować to w jedno większe arduino. Boję się, ze przy obsłudze tych dwóch funkcji na raz jeden kontroler może się trochę wieszać, zwłaszcza że przy tych motorkach wychodziłoby dużo impulsów na mm.
Co o tym myślicie?

I nie da się ukryć ciekawią mnie testy filtrów do dielektryka. W tej drążarce co się nią bawię jest filtr paliwa (bąk) od stara i się nie sprawdza ;)
Można?
Morzna!!!


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

#9

Post napisał: strikexp » 31 sty 2019, 22:49

Z racji że stanie w miejscu tylko spowalnia drążenie zrób DRO na przerwaniach. Sterowanie będzie działało w tle i miało zawsze aktualną pozycję z DRO. Problem jest dopiero przy szybkich ruchach bo Arduino nie nadąża za dokładnym enkoderem.

Ciekawi mnie jak chcesz mierzyć spadek napięcia. Nie myślałem o tym ponieważ wydawało mi się że spadek na miedzi jest znikomy.
Swoja drogą jest to interesująca maszyna do mieszkania w bloku. Wiórów nie ma, dymu nie ma, można zachować wzorową czystość.


mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

#10

Post napisał: mareq_bb » 01 lut 2019, 09:18

Żeby arduino reagowało na szybki enkoder to trzeba wejścia enkodera spiąć z timerem liczącym w obie strony. Jeśli podpina się wyłącznie na przerwania i kierunek ustala się w procedurze przerwania to faktycznie nie daje rady.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarki drutowe / Elektrodrążarki / EDM”