Dobór silnika elektrycznego

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
marcinoooo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 03 mar 2019, 20:22

Dobór silnika elektrycznego

#1

Post napisał: marcinoooo » 13 mar 2019, 13:25

Witam,
mam za zadanie dobrać silnik elektryczny trójfazowy do przekładni o mocy na wyjsciu 19kW i prędkości 100 obr/min i obliczyc bilans mocy i predkosci obrotowej i moje pytanie brzmi na co zwrocic uwagę przeglądając katalog. Czy patrzeć aby moc tego silnika była 19kW czy na prędkość? Jaki silnik byłby w tym przypadku najbardziej odpowiedni i czy musialbym zmieniac w przekladni ilosc zebów albo wałków jesli mam przekladnie stożkowo zebatą walcową 3 stopniową?




StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobór silnika elektrycznego

#2

Post napisał: StudentIB » 13 mar 2019, 14:17

Znając moc wyjściową napędu moc silnika dobiera się ze wzoru:
P_we=P_wy/n_c

gdzie: n_c - całkowita sprawność układu

Prędkość silnika z kolei dobierasz wg wzoru:
n_we=n_wy*u’

gdzie: u’ - zalecane przełożenie ogólne układu napędowego (iloczyn zalecanych przełożeń poszczególnych komponentów)

Ale patrzy się głównie na wymaganą moc (to pierwsze kryterium).

Szczegóły znajdziesz w książce Kurmaza.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

Re: Dobór silnika elektrycznego

#3

Post napisał: InzSpawalnik » 17 mar 2019, 09:03

Nie do konca.

1. Sprawnosc przekladni - zgoda - jest to stosunek mocy na wyjsciu do mocy na wejsciu.

2. Moc silnika odczytasz z kart producentow, podobnie jak predkosc obrotowa co w polaczeniu z przelozeniem przekladni da predkosc na wyjsciu.

Niby to wszystko, mamy predkosc ja wejsciu, predkosc na wyjsciu, przelozenie, moc wymagana na wyjsciu I moc na silniku oraz sprawnosc. Banalne wrecz trywialne ? A moze wlasnie zbyt trywialne ?

Wszystko co napisales jest ok ale tylko dla stanu ustalonego maszyny kiedy jakis tam walek juz obraca sie z dana predkoscia.

A co z rozruchem urzadzenia drogi studencie ?
Ten twoj dobrany silnik nie bedzie pracowal caly czas, kiedys bedziesz musial go wylaczyc I wlaczyc od nowa. Co wtedy ?

Silniki elektryczne rozpedzaja sie w okreslonym czasie do zadanej predkosci. W tym czasie musisz uruchomic tez mase ukladu, pokonac jej bezwladnosc ( wprawic w ruch ), masa, sila czas ... pewnie obilo ci sie o uszy cos takiego jak przyspieszenie ? Ten twoj wspaniale dobrany silnik na podstawie predkosci, obrotow, przelozenia I sprawnosci nagle zaczyna pracowac w zakresie obrotow w ktorym zarowno jego sprawnosc moc jak I moment sa dalekie od tych wybitycg na tabliczce znamionowej, chlodzenie samego silnika w tym momencie tez jest najgorsze ( lub przy bardzo niskich obrotach badz zatrzymaniu zerowe ). Najczesciej silnik zostaje uszkodzony ( przepalona izolacja zwojow ) w momencie rozruchu lub zatrzymania.

Przemysl sobie czy tak proste podejscie jak to ktore zaprezentowales w dwoch wzorach jest wystarczajace.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Dobór silnika elektrycznego

#4

Post napisał: pitsa » 17 mar 2019, 09:40

Przeglądając katalogi silników trzeba zwrócić uwagę na informacje o rodzajach pracy, np. praca ciągła S1 lub przerywana S6 (40% 60c/h).
Zobacz przykłady w książce "Polski program efektywnego wykorzystania energii w napędach elektrycznych": https://books.google.pl/books?id=-Stwbiz8RAAC
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobór silnika elektrycznego

#5

Post napisał: StudentIB » 17 mar 2019, 10:35

Oczywiście, że te 2 wzory to nie wszystkie kryteria. Przedstawiłem tylko podstawy opisane jako wstępny dobór silnika w Kurmazie. U nas na PKM to wystarczyło, bo skupialiśmy się na doborze przekładni, ale jeśli ktoś potrzebuje pełnej procedury to zwykle odsyłam tutaj (plik Instrukcja doboru silnika.doc):

http://www.zmt.mt.put.poznan.pl/node/109


abcdef
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 367
Rejestracja: 11 mar 2018, 10:39

Re: Dobór silnika elektrycznego

#6

Post napisał: abcdef » 17 mar 2019, 11:01


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”