Lina na bloczku (?) w belce

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
viitrik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 25 cze 2018, 14:00

Lina na bloczku (?) w belce

#1

Post napisał: viitrik » 25 cze 2018, 14:21

Cześć wszystkim,

przeszukałem trochę forum, przeczytałem skrypt o belkach, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi do problemu który mam z belką.
Jako że nasz wykładowca lubi na kolokwium dołożyć mały szczegół którego nie było na zajęciach, który wszystko znacznie utrudnia, odpowiedzi muszę szukać tutaj.

Przykład narysowany na szybko, nie potrzebuje pomocy z jego rozwiązaniem, nie mam problemu z belkami, ani z belkami w których są liny, zagiął mnie natomiast promień bloczka (?) do którego liny są przymocowane:

Obrazek

Moje pytanie brzmi: gdzie ma znaleźć się podany promień? Powinienem go po prostu pomnożyć przez linę L (przykładowo przy liczonym MA - L*3m*0,5m lub L*2m*0,5m), czy umieścić to gdzieś zupełnie indziej, czy może potrzebny jest inny znak?

Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny, dziękuje.




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Lina na bloczku (?) w belce

#2

Post napisał: Steryd » 25 cze 2018, 14:52

pomyśl gdzie znajdują się siły w linach i jak ma się do tego promień bloku... czysta geometria.
PS blok nie generuje momentu.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
viitrik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 25 cze 2018, 14:00

Re: Lina na bloczku (?) w belce

#3

Post napisał: viitrik » 25 cze 2018, 15:23

Siły w linie są zawsze rozciągające, jedyne co innego przychodzi mi do głowy, to dodanie tego 0,5m do odległości, czyli L*3,5m, czy o to chodzi? Byłoby by to w sumie logiczne, biorąc pod uwagę, że liny nie są idealnie w oznaczonej odległości.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”