Jak obliczyć uproszczony model wyciągu górnego ?

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Jak obliczyć uproszczony model wyciągu górnego ?

#1

Post napisał: StudentIB » 14 lis 2016, 14:10

Witam serdecznie,

od dłuższego czasu próbuję się podszkolić w wykorzystaniu wytrzymałości materiałów (którą miałem na studiach, ale tylko na zwykłych belkach) do praktycznych obliczeń uproszczonych konstrukcji. W końcu wpadł mi w ręce przykład, od którego mógłbym zacząć. Jest to model urządzenia powszechnie spotykanego na siłowniach - wyciągu górnego. Samo urządzenie wygląda mniej więcej tak:

Obrazek

Chodzi o policzenie ugięcia tej poziomej części.
Jeden wykładowca poradził mi żeby od tego zacząć:

Obrazek

Ja uznałem, że można to uprościć tak:

Obrazek

i policzyć jako belkę podpartą z prawej strony, z siłami przeniesionymi z bloczków. Pytanie tylko jakie by miały być ich wartości (mg czy 1/2 mg ? a może jeszcze inaczej) i czy w ogóle dobrze myślę ;-)

Później chciałbym policzyć też pionowy słup na zginanie. Mogę w tym celu uprościć to dp układu prętowego czy muszę liczyć jakieś ramy (ich nie miałem na zajęciach) ?

Z góry dziękuję za pomoc



Tagi:


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#2

Post napisał: InzSpawalnik » 14 lis 2016, 18:07

Czegos tu nie rozumiem...
Zeby policzyc tak prosta belke nie trzeba byc studentem, nawet nie trzeba zadnej szkoly skonczyc bo jest to tak proste zadanie ze az wstyd.
Jest to napjrostrzy przypadek zginania wzory sa na kazdej stronie o wytrzymalosci materialow.

Czy teraz na studiach ucza myslec, czytac i wyszukiwac informacje ?
Jaki Ty kierunek "studjujesz" ?


Autor tematu
StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: StudentIB » 14 lis 2016, 19:36

Samą belkę bym bez problemu policzył tylko nie wiem jak na nią przenieść siły z krążków.

A studiuję inżynierię biomedyczną - kierunek, na którym wytrzymałość materiałów jest tylko w najbardziej podstawowym zakresie ;-)


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#4

Post napisał: InzSpawalnik » 14 lis 2016, 23:15

Masz 2 bloczki na kazdy dzialasz sila w dwoch kierunkach.
Sory ale wypadkowe wektorow omawiane sa nawet w liceum... a przynajmniej byly.

To na dyplomie bedziesz mial jak byk Inzynier Mechanik specjalizacja biomechanik ?
Gdzie jak gdzie ale w takiej branzy wytrzymalosc materialow i dzialanie sil to podstawa.


Autor tematu
StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: StudentIB » 15 lis 2016, 00:12

Były, były. Ale tak dawno ich nie używałem, że jakoś nie przyszło mi do głowy żeby tu też z tego skorzystać. Dzięki, teraz wszystko jasne - będzie mg na tych bloczkach nieruchomych. A na ruchomym to chyba jednak 1/2 mg, bo taki bloczek rozkłada siłę na obie linki. Do belki jest przyczepiona tylko jedna, więc od niej jest 1/2mg. To już wiem jaką belkę policzyć :-)

Jeszcze zostało jedno pytanie - gdybym chciał uwzględnić też ugięcie tego pionowego słupa to powinienem potraktować konstrukcję jako układ prętowy ? Wtedy pomijam przekrój prętów a w tym przypadku to nie będzie za duże uproszczenie ?

A na dyplomie myślę, że będę miał tylko inżynieria biomedyczna, specjalność protetyka (ja nie poszedłem w szeroko rozumiane konstruowanie urządzeń medycznych takich jak to, ale postanowiłem się podszkolić w tym temacie na własną rękę, więc i tak wykraczam ponad poziom moich studiów ...).


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#6

Post napisał: Areo84 » 15 lis 2016, 09:19

InzSpawalnik pisze:Czegos tu nie rozumiem...
Zeby policzyc tak prosta belke nie trzeba byc studentem, nawet nie trzeba zadnej szkoly skonczyc bo jest to tak proste zadanie ze az wstyd.
te, panie sympatyczny może byś podpowiedział koledze co i jak zamiast się podśmiewać.
Jeśli dla kogoś bez żadnej szkoły to możliwe to dla inżyniera to już pestka .


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#7

Post napisał: InzSpawalnik » 15 lis 2016, 21:18

Tozto przeciez podpowiedzialem.
Kazdy z bloczkow przenosi na rame sile rowna wypadkowej wektorow sil w linkach przylozonych do tego czy innego bloczka. Oprocz tych sil dziala tez sila pochodzaca od ciezkosci ramy i bloczkow. Jak masz sily i odleglosci to policz moment gnacy (takie ustrojstwo mozna traktowac jako pret ) na koniec przekroje i tyle. Jeszcze bym poszukal jakie wspolczynniki bezpieczenstwa zalecane sa na terenie Unii dla tego typu urzsdzen, for t

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”