Model teoretyczny belki

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
wasek88
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2011, 13:11
Lokalizacja: Niemce

Model teoretyczny belki

#1

Post napisał: wasek88 » 21 wrz 2016, 10:26

Witam,

mam problem jak prawidłowo już w rzeczywistości stworzyć model belki (chodzi o to by był statycznie wyznaczalny abym mógł wykonać obliczenia). Belka jest to powiedzmy pręt (czy inny nie ważne w tym momencie jaki profil) który jest przykręcony kotwami do podłoża. Zgodnie z "logiką" poniższy układ powinien być utwierdzony na dwóch końcach co powoduje jego statyczną niewyznaczalność. To samo tyczy się większych konstrukcji - np chociażby regału który jest przytwierdzony do podłoża i ściany. Uniemożliwia to wykonanie typowych obliczeń konstrukcyjnych.


Obrazek

Proszę o pomoc
Michał



Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: Model teoretyczny belki

#2

Post napisał: peritus » 21 wrz 2016, 10:53

wasek88 pisze: Belka jest to powiedzmy pręt (czy inny nie ważne w tym momencie jaki profil) który jest przykręcony kotwami do podłoża. Zgodnie z "logiką" poniższy układ powinien być utwierdzony na dwóch końcach co powoduje jego statyczną niewyznaczalność. To samo tyczy się większych konstrukcji - np chociażby regału który jest przytwierdzony do podłoża i ściany. Uniemożliwia to wykonanie typowych obliczeń konstrukcyjnych.
Można taką belkę obliczyć jako układ statycznie niewyznaczalny, różnymi metodami, znanymi z mechaniki i nauki o wytrzymałości materiałów:
https://www.google.pl/search?q=obliczan ... sQHxmI2IDg


Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#3

Post napisał: Robercik280214 » 21 wrz 2016, 17:14

Akurat ten przykład jest łatwy. Belka może jest statycznie niewyznaczalna ale jeżeli spojrzymy na ten przypadek logicznie to reakcja w osi X nie wystąpią. Dam ci tutaj przykład jeżeli przykręcimy lampę do sufitu powiesimy na niej kilo cukru, to czy wystąpi reakcja w osi X (pozioma) oczywiście ,że nie. Z twoim przypadkiem jest tak samo jeżeli obciążysz belkę w połowie jej długości siłą P to belka ta wygnie się w dół , siły poprzeczne nie wystąpią bo niby skąd, jednak na polibudzie wykładowcy zawsze uczą że podpora stała dwie reakcje a później studenci się głową jak to rozwiązać. W linku dodałem ci rozwiązanie jak prosto obliczyć taką beleczkę
https://zapodaj.net/29fd5cd56a3af.jpg.html
Jakby nie było wiadomo to wykres T to wykres sił tnących a Mg momentów gnących.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”