Obliczanie prędkości skrawania i posuw na frezarce CNC

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
olibab96
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 12 maja 2016, 11:22
Lokalizacja: Norwegia

Obliczanie prędkości skrawania i posuw na frezarce CNC

#1

Post napisał: olibab96 » 16 maja 2016, 14:25

Nie długo mam egzamin końcowy jako Operator maszyn CNC - jednakże w firmie w której pracuje, jestem także od pisania programów. Na egzaminie będę musiała zrobić kilka rzeczy z rysunków. Wszystko rozumiem, jednak nadal nie umiem dokładnie (w przybliżeniu) obliczyć prędkości skrawania i posuwu, kiedy już mam wzór na obliczenie i zrobię tak jak należy to i tak się nie zgadza z tym który jest w programie. Tutaj fragment programu dla jednego z przykładowych rysunków:

G0G17G40G49G80G90G98
M6T6(FRES D63)
T2
G90G54X110.Y15.S1200M3
G43H6Z0.
G1X-90.F800
Y-15.
X110.
G0Z20.
G28G80G91Z0G90M5
M1

Ta część programu polega na frezowaniu powierzchni ponieważ gdy materiał przyjdzie - powierzchnia będzie chropowata.
Jak widać, obroty w maszynie to 1200, posuw wynosi 800. Pytanie jak wyliczyć to? Jak zrobić aby wymiary mi się zgadzały.
Oczywiście wiem że wymiary nie zawsze są idealne, ponieważ wszystko zależy od maszyny. Wiadomo, może być stara i rozklekotana - przez to mogą być nie potrzebne wibracje itd. Jednak, na egzaminie muszę wyjaśnić w jaki sposób obliczyłam odpowiedni posuw jak i prędkość skrawania, nawet jeśli na ogół w pracy strzelamy w ciemno... :) Bardzo będę wdzięczna za każdą pomoc :)

Za pewne nie ma tu za wiele kobiet - więc dla pewności - jestem kobietą :)
Tutaj zdjęcia.

ObrazekObrazek



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 16 maja 2016, 14:45

Liczenie to jedno a wstawianie do programu to co innego.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
olibab96
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 12 maja 2016, 11:22
Lokalizacja: Norwegia

#3

Post napisał: olibab96 » 16 maja 2016, 14:58

Mimo wszystko, nadal nie wiem jak to obliczyć i co tam wstawić :D


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#4

Post napisał: dragon44 » 16 maja 2016, 18:33

Witamy Koleżankę :cool:

Poważnie w całej firmie nikt nie potrafi tego przeliczyć i wszyscy zgadują??

Do obliczenia poza wzorami potrzebujesz:
Vc - prędkość skrawania
Z- liczba ostrzy
D- średnica narzędzia
Dobrze jest wiedzieć jaki materiał, wtedy łatwiej podać orientacyjną prędkość skrawania, bo dla "stali" czasem dawałem 300, a czasem 50 jak się hardox trafiał ;)
To co wylicza zazwyczaj kolorowy program na cool smartfonie warto przemnożyć przez współczynnik wynikający z OUPN, bo książki to jedno, a rzeczywistość to drugie ;)


Konrad.Nc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 02 kwie 2016, 13:31
Lokalizacja: Bristol

#5

Post napisał: Konrad.Nc » 17 maja 2016, 12:35

olibab96 pisze:Mimo wszystko, nadal nie wiem jak to obliczyć i co tam wstawić :D
masz wzory na kartce. wystarczy podstawic i obliczyc.
masz podane obroty i srednice narzedzia, wzor na vc tez. mi wyszlo vc 237.38 czyli 240;)

do obliczenia posuwu na ostrze potrzebujesz ilosci ostrzy w glowicy. powiedzmy ze dla 63mm glowicy masz 5 ostrzy.
1200 obrotow i posuw stolu 800 daje Ci posuw na zab = 800/(1200x ilosc ostrzy). wyszlo Ci 0.13?

do zrobienia tej czesci bedziesz potrzebowac obrobki wykanczajacej jakims dobrym narzedziem z posuwami na wykanczanie. posuwy jak i vc sa dostepbe z kazdym narzedziem przy zakupie/ w katalogu itd. albo mozesz dawac wartosci z glowy i patrzec co sie dzieje. kiepska sprawa jesli masz tak ustawiac produkcje setek czesci.
np zeby zrobic kilka talkich czesci uzylbym frezow i interpolacji srubowej dla h6 no i wiertel?
ale dla produkcji to juz boring head(wytaczadlo?) zeby trzymac tolerancje.

pozdro


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#6

Post napisał: dragon44 » 17 maja 2016, 13:44

Konrad.Nc, od kiedy to liczy się od wyników do danych? ;)


Autor tematu
olibab96
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 12 maja 2016, 11:22
Lokalizacja: Norwegia

#7

Post napisał: olibab96 » 17 maja 2016, 18:41

Konrad.Nc pisze:
olibab96 pisze:Mimo wszystko, nadal nie wiem jak to obliczyć i co tam wstawić :D
masz wzory na kartce. wystarczy podstawic i obliczyc.
masz podane obroty i srednice narzedzia, wzor na vc tez. mi wyszlo vc 237.38 czyli 240;)

do obliczenia posuwu na ostrze potrzebujesz ilosci ostrzy w glowicy. powiedzmy ze dla 63mm glowicy masz 5 ostrzy.
1200 obrotow i posuw stolu 800 daje Ci posuw na zab = 800/(1200x ilosc ostrzy). wyszlo Ci 0.13?

do zrobienia tej czesci bedziesz potrzebowac obrobki wykanczajacej jakims dobrym narzedziem z posuwami na wykanczanie. posuwy jak i vc sa dostepbe z kazdym narzedziem przy zakupie/ w katalogu itd. albo mozesz dawac wartosci z glowy i patrzec co sie dzieje. kiepska sprawa jesli masz tak ustawiac produkcje setek czesci.
np zeby zrobic kilka talkich czesci uzylbym frezow i interpolacji srubowej dla h6 no i wiertel?
ale dla produkcji to juz boring head(wytaczadlo?) zeby trzymac tolerancje.

pozdro


dzięki, postaram się to jakoś opisać na egzaminie, ale i tak popytam jutro instruktora - skoro pracuje już z 15 lat w tym zawodzie to powinien umieć mi to wytłumaczyć :)
Jednakże, bardzo dziękuje za pomoc! :D


Konrad.Nc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 02 kwie 2016, 13:31
Lokalizacja: Bristol

#8

Post napisał: Konrad.Nc » 18 maja 2016, 08:52

dragon44 pisze:Konrad.Nc, od kiedy to liczy się od wyników do danych? ;)
od momentu kiedy ma sie egzamin i Ci zli ludzie od egzaminu chca sprawdzic czy potrafisz myslec samodzielnie.


macaron
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 09 mar 2008, 19:32
Lokalizacja: stad

#9

Post napisał: macaron » 19 maja 2016, 22:46

Olibab96,
Sprobuje wyjasnic w najprostszy sposob i przelozyc na tzw chlopski rozum. Napisalem chlopski, bo w sferze logicznej mezczyzni nie roznia sie od kobiet, a w kwestii obrobki bynajmniej.
Do rzeczy, dla uproszczenia nie bede teraz wywodzil skad masz wiedziec jaka ma byc predkosc skrawania i dlaczego wlasnie teraz tyle, a nie mniej lub wiecej. Bedziesz chciala, to wyjasnie szerzej
Powiedzmy, ze ustalilas ja na podstawie katalogu i odczytalas ze to ma byc Vc=200 m/min
Co to oznacza? Ano to, ze czubek ostrza pokonuje droge 200 metrow w czasie (1) jednej minuty.
I nie ma zadnego znaczenia czy ta droga jest prostoliniowa, tworzy jakis kontur, lub odbywa sie po obwodzie. Dla toczenia i frezowania ruch narzedzia odbywa sie po obwodzie i tez nie ma tutaj znaczenia, czy porusza sie przedmiot, czy narzedzie.
Dla ruchu po obwodzie przyjmuje sie srednice obracajacego sie przedmiotu (toczenie), lub dla frezowania srednice narzedzia.
Skupmy sie na frezowaniu.
Predkosc skrawania juz masz z katalogu, teraz, dla wykonania obrobki, musisz ustalic ilosc obrotow (n/min) i posuw.
Najpierw liczysz
ilosc obrotow.
Poniewaz znasz wzor na predkosc skrawania Vc= Pi x ilosc obrotow x srednica narzedzia i to wszystko podzielic przez 1000
Znasz liczbe Pi
Znasz srednice narzedzia ktorym bedziesz obrabiac, tutaj: frez 63 mm
wiec przeksztalcasz wzor i dokonujesz wyliczenia ilosci obrotow.
Zwroc uwage, ze predkosc skrawania jest podana w metrach/minute, a srednica narzedzia dla tego wzoru jest przyjmowana w milimetrach, dlatego tez dzielimy przez 1000, lub przy przeksztalceniu wroru, dla obliczenia ilosci obrotow mnozymy razy tysiac.
I tak po przeksztalceniu
Znana predkosc skrawania, tutaj: 200 m/min mnozymy razy 1000=200 000.
Otrzymany wynik dzielimy przez liczbe Pi 200 000 : 3.14 i wynik jeszcze raz dzielimy przez srednice narzedzia, tutaj: 63mm.
200 000 : 3.14=63 694.2675 :63=1011.02 obr/min
Dla latwosci obliczen zaokraglijmy to do 1010 obr/min

( w Twoim fragmencie kodu jest wpisane 1200 obr/min co oznacza ze byla przyjeta z katalogu narzedziowego wyzsza predkosc skrawania Vc niz ja tutaj przyjalem przykladowo jako 200m/min)

Skoro znasz juz liczbe obrotow narzedzia, to teraz mozesz
obliczyc posuw
Znow siegasz po katalog i odczytujesz z niego, ze posuw powinien byc 0.1
Oznacza to 0.1 mm/ obrot dla jednego ostrza
Poniewaz Twoje narzedzie to np: piecio(5) ostrzowy frez
wiec liczysz:
5 ostrzy razy 0.1 mm/obrot=0.5mm/obrot ( o tyle narzedzie przemiesci sie przez jeden swoj obrot)
Poniewaz na frezarkach operujemy (zazwyczaj ale nie zawsze) posuwem na minute, a nie na obrot jak w tokarkach, wiec mnozymy posuw na obrot razy ilosc obrotow na minute i znamy
posuw na minute.

0.5mm/obrot x 1010 obr/minute=505 mm/minute

mam nadzieje, ze to rozjasni, a jezeli nie, to pytaj do skutku

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”