Wyznaczenie siły potrzebnej do przeciecia preta.

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
WicheR121
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 24 sty 2014, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Wyznaczenie siły potrzebnej do przeciecia preta.

#1

Post napisał: WicheR121 » 24 sty 2014, 11:27

Witam

Jestem tutaj nowy i nie wiem czy wybrałem dobry dział. Mój problem wygląda następująco:
chcę wyznaczyć siłę potrzebną do przecięcia pręta o średnicy 20 mm. Mechanizm przecinania wykorzystuje 1 nóż ruchomy i 1 nóż nieruchomy (ruchomy napędzany napędem hydraulicznym). W tym celu potrzebuje naprężeń potrzebnych do przecięcia materiału.

Interesują mnie podane materiały:
St7,gdzie Rm=690 MPa Re=356 MPa oraz kt= 115MPa

St3S,gdzie Rm=380 MPa Re=235 MPa oraz kt= 75MPa

40HM,gdzie Rm=1030 MPa Re=880 MPa oraz kt= 275MPa

kt jak pewnie wiecie jest naprężeniem dopuszczalnym i do obliczeń siły nie mogę go wykorzystać, ponieważ obliczona siła będzie zbyt mała.

Wiec mam pytanie czy ktoś ma jakieś źródło informacji odnośnie wymaganych naprężeń tnących wymaganych do przecięcia materiału. Był bym bardzo wdzięczny, ponieważ poświęciłem na szukanie sporo czasu i nadal nie znalazłem potrzebnej informacji.

Pozdrawiam,
WicheR



Tagi:


Filys
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:00
Lokalizacja: Wawa

#2

Post napisał: Filys » 24 sty 2014, 14:08

W teorii 0,6 * Rm. W praktyce nie wiem - ja bym przyjął odrobinę wyższe wartości.

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#3

Post napisał: clubber84 » 24 sty 2014, 15:29

Witam,
Bezodpadowe dzielenie prętów
mam nadzieję, że ten artykuł pomoże w zrozumieniu problemu i obliczeniu sił wymaganych do cięcia bezodpadowego prętów (tak się nazywa kolego ten proces).
Polecam również zapoznanie się z książką:
"Procesy przeróbki plastycznej" - Jan Sińczak
oraz
"Encyklopedia technik wytwarzania stosowanych w przemyśle maszynowym" - Jerzy Erbel

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”