Nity

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
Ketler
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 29 paź 2011, 14:43
Lokalizacja: Rzeszów

Nity

#1

Post napisał: Ketler » 16 kwie 2013, 11:13

Witam,
czytam sobie ostatnio na temat nitów. I mam problem z wyobrażeniem sobie jednej rzeczy którą przeczytałem. Mianowicie:
"W wyniku skurczu wzdłużnego podczas stygnięcia nitu w jego trzonie powstają naprężenia rozciągające, wywołujące silny docisk blach przez łeb i zakuwkę nitu."

I tutaj mam problem. Jeśli trzon nitu się kurczy, to faktycznie łeb i zakuwka muszą się do siebie zbliżać, powodując docisk blach. Dlaczego jednak powstają w nicie naprężenia rozciągające trzon?? Nie jest tak że naprężenia rozciągające powinny powodować rozciąganie trzonu i tym samym luzowanie połączenia?

Dzięki za poważne odpowiedzi.
Pozdrawiam



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 16 kwie 2013, 11:58

Wskutek stygnięcia nita samoczynnie dochodzi do jego "kurczenia" zmniejszania długości. Jeśli zablokujemy przemieszczenie (bo główki nita trafiają na blachę złącza) to powstają siły wewnętrzne ściskające złącze a więc naprężenia rozciągające przeciwnie skierowane do sił (czyli reakcje w punkcie przyłożenia siły) równe co do wartości - cały układ jet w równowadze.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#3

Post napisał: pabloid » 16 kwie 2013, 12:17

Nic dodac nic ująć. A jeszcze bardziej obrazowo- wyobraź sobie drut rozpięty pomiędzy budynkami, który zaczyna się kurczyć nagle. Co się dzieje- najpierw się rozprostuje, a w koncu się zerwie- jakie zatem były naprężenia- nie ma wątpliwości że rozciągające. Przy ściskających co by było- drut by się nie zerwał, tylko poluźniał coraz bardziej.
A jeszcze bliżej do nita: wyobraż sobie śrubę którą skręcasz pakiet blach- czyli w praktyce w operacji dokręcania zmniejsza ona swoją długość na odcinku od łba do nakrętki. Co będzie jak przedobrzysz- śruba się urwie. Czyli rozciąganie. Proste, łatwe , przyjemne i logiczne :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2013, 12:22 przez pabloid, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
Ketler
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 29 paź 2011, 14:43
Lokalizacja: Rzeszów

#4

Post napisał: Ketler » 16 kwie 2013, 12:22

Dziękuję za pomoc. Faktycznie, moja wyobraźnia zawodzi czasami ... :/

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”