Naprężenia w komorze tłumiącej denka siłownika

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
kajman3
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 74
Rejestracja: 30 lis 2010, 16:59
Lokalizacja: Katowice

Naprężenia w komorze tłumiącej denka siłownika

#1

Post napisał: kajman3 » 22 gru 2012, 12:09

Witam,

Mam pewien problem z wyznaczeniem wartości naprężeń w stożkowej części denka siłownika hydraulicznego (oznaczone czarną strzałką), a szczególnie interesuje mnie punkt oznaczony strzałką czerwoną, jako najbardziej osłabiony i narażony na "rozerwanie" podczas ruchu powrotnego tłoka z tłoczyskiem (wsuwanie), kiedy czop końcowy tłoczyska "wchodzi" w otwór denka, co wywołuje wzrost ciśnienia w komorze.

Obrazek

Weryfikuję to MESem, ale chciałem porównać uzyskane wyniki z wartościami wyznaczonymi analitycznie w jakiś sposób. Liczyłem naprężenia z zależności dotyczących powłok osiowosymetrycznych stożkowych. Wyznaczałem naprężenia obwodowe i promieniowe a następnie uwzględniając złożony stan naprężeń z hipotezy wyznaczałem przybliżone naprężenia redukowane. Z tym, że powłoki jak wiadomo traktujemy z reguły jako elementy cienkościenne, a tutaj grubość denka w poszczegolnych przekrojach jest zróżnicowana. Nie wiem czy ten sposób jest poprawny. Ma ktoś jakiś pomysł? Z góry dzięki za wszelkie wskazówki.

Poniżej zależności z których korzystałem:
Obrazek



Tagi:


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2140
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#2

Post napisał: qqaz » 22 gru 2012, 20:54

kajman3 pisze:kiedy czop końcowy tłoczyska "wchodzi" w otwór denka, co wywołuje wzrost ciśnienia w komorze.
kiedy czop wchodzi to krawędź denka dławi duży przepływ i zamyka część oleju pod tłokiem - wzrost ciśnienia następuje więc pomiędzy tłokiem a dużą średnicą denka. Przestrzeń "przed czopem przestaje być zasilana a dodatkowo ma cały czas połączenie z kanałem upustowym więc tym bardziej ciśnieneie nie wzrośnie.


Autor tematu
kajman3
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 74
Rejestracja: 30 lis 2010, 16:59
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: kajman3 » 23 gru 2012, 14:15

Tak, zgadza się. Z tym że co w sytuacji, gdy czop w całości "zakryje" otwór zasilająco-spustowy swoją powierzchnią walcową, przy założeniu, że wymiar nominalny średnicy czopa i komory denka są jednakowe (powierzchnia szczeliny dławiącej wynika jedynie z przyjętego luźnego pasowania H8/f9)? Dodatkowo przy założeniu, że zmykamy zawory i obciążamy osiowo tłoczysko od strony ucha, wydaje mi się, że wartość ciśnienia w stożkowej części komory denka będzie większa niż wartość ciśnienia w przestrzeni wewnętrznej cylindra pomiędzy tłokiem a denkiem, z racji mniejszej powierzchni komory denka, przy założeniu, że działamy jednakową siłą. Może, źle to interpretuję. Nie mam praktycznego doświadczenia w tej kwestii. Staram się po prostu uwzględnić wszelkie możliwości.

Jestem wdzięczny za zainteresowanie tematem i wskazówki.
Serdeczne dzięki qqaz.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2140
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#4

Post napisał: qqaz » 23 gru 2012, 15:13

kajman3 pisze:co w sytuacji,
takiej nie bedzie bo to Ty rysujesz.
kajman3 pisze:wymiar nominalny średnicy czopa i komory denka są jednakowe
albo nie rozumiem albo spróbuj to narysować. Rysujesz siłownik czy rozdzielacz?
kajman3 pisze:stożkowej części komory denka
potraktuj ten fragment jak podobny do wyoblonego dna walczaka w którym musisz wyliczyć grubość ścianki
Trochę dziwaczysz...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”