Strona 1 z 1

zginanie ukośne

: 07 lis 2012, 15:04
autor: IWWLI
Witam , rozwiązuję zadanie ze zginania ukośnego. Mam pytanie:

Czy jeżeli moment gnący maksymalny mam dodatni to jak będzie skierowany M(moment) , który jest potem rozłożony na 2 składowe? w prawo zwrot czy w lewo? np. tutaj
http://kmm.p.lodz.pl/dydaktyka/zb_zad/WM0302.pdf moment ma kierunek w prawo , z kolei tutaj http://limba.wil.pk.edu.pl/~pk/mjm/CW12.pdf kierunek w lewo, składowa na minusie..

: 07 lis 2012, 17:48
autor: pabloid
To zależy od zwrotu wektorów momentów składowych w przyjętym względem przekroju układzie współrzędnych, a zatem zależy też od sposobu przyjęcia tego układu. Krótko mówiąc można znakować dowolnie, byle być konsekwentnym w stosowaniu przyjętej konwencji znakowania i prawidłowo interpretować otrzymane wyniki.

: 07 lis 2012, 18:14
autor: IWWLI
a nie zależy od tego , że w jednej belce jest utwierdzenie? a druga jest swobodnie podparta? Osie w moim przypadku zadania mam przyjete zgodnie z układem współrzędnych. y (w górę) , z (w prawo). W takim wypadku w którą stronę pójdzie moment w przypadku zadania , którego zalaczam belkę oraz przekrój poprzeczny?czy w lewo?


: 07 lis 2012, 18:23
autor: pabloid
A masz belkę rozwiązaną (policzone siły wewnętrzne)? Jak nie, to to zrób, a ja dla ułatwienia dodam, że zwykle za dodatni uważa się taki moment, który rozciąga dolne włókna.

: 07 lis 2012, 18:53
autor: IWWLI
tak , mam wszystko rozwiązane. Stoję tylko dalej w miejscu i nie mogę wyliczyć osi obojętnej i równania , gdyż nie wiem co będzie z momentem , bo wtedy zmieniają sie działania.

Obrazek


Obrazek

: 07 lis 2012, 20:16
autor: pabloid
1. W wykresie momentów z parabolą ma być tylko tam gdzie jest obciążenie równomiernie rozłożone, pozostałe mają to być linie proste, a te twoje jakieś są powyginane.
2. podstawowe pytanie: w którym miejscu na długości belki masz liczyć zginanie- masz to miejsce zadane, czy tam gdzie występuje największy moment?

: 07 lis 2012, 21:01
autor: IWWLI
mam policzyć położenie osi obojętnej , taki mam pzykład do rozwiązania, mam policzone już główne momenty bezwładności przekroju poprzecznego belki oraz kąt.