Belka dwuteowa

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
mechanizatron
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2012, 20:06
Lokalizacja: debno

Belka dwuteowa

#1

Post napisał: mechanizatron » 23 cze 2012, 20:36

Witam.

Mam do obliczenia (sily normalne i tnace) dla calkiem standardowej belki, z przylozonymi silami w kilku punktach, a na calej dlugosc jest przylozone rownomierne obciazenie, jest tez jeden przegub. Sama belka to nie problem, ale ona jest dwuteownikiem, i tu jest dla mnie cos nowego. Do tej pory liczylem belki ktore nie mialy przekrojow (bylo to pominiete). Czy ktos moglby mi podac jakies linki do przykladowych rozwiazan z uzyciem wlasnie belek dwuteowych? Dodam, ze te sily nalezy obliczyc w przekrojach niebezpiecznych (kolejna zagadka dla mnie). Z gory dziekuje za pomoc.



Tagi:


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#2

Post napisał: pabloid » 23 cze 2012, 21:46

Siły przekrojowe liczysz tak samo. Jak oprócz samego faktu, ze jest to dwuteownik, wiesz jeszcze jaki to dwutewnik (wymiary i materiał) to możesz dodatkowo uwzględnić jego ciężar własny jako obciążenie równomiernie rozłożone na całej długości belki. Przekroje niebezpieczne z reguły są tam gdzie występuję maksymalne wartości sił przekrojowych, tzn maksymalny moment, maksymalna siła poprzeczna, podłużna. Tam z reguły (w nieskomplikowanych belkach) prowadzi się potem obliczenia wytrzymałościowe. Ponadto miejscami szczególnej troski są te, gdzie siły przekrojowe zmieniają się skokowo- tzn są to punkty przyłożenia sił do belki, podpory- w nich belka musi byc odpowiednio zaprojektowana, by te siły niejako przyjąć w siebie :mrgreen:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: Belka dwuteowa

#3

Post napisał: peritus » 24 cze 2012, 08:52

mechanizatron pisze: ...Czy ktos moglby mi podac jakies linki...
Proszę bardzo:
http://www.ikb.poznan.pl/almamater/wykl ... 5/1pdf.pdf

http://www.zspolice.pl/nasza_szkola/akt ... 1.02_u.pdf

http://www.wrzuc.to/jIZJi2W.wt

http://www.scribd.com/doc/44001118/Niez ... ia%C5%82ow

oraz Google...wpisz:Belka dwuteowa obliczenia
:smile:


Autor tematu
mechanizatron
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2012, 20:06
Lokalizacja: debno

#4

Post napisał: mechanizatron » 26 cze 2012, 21:19

Dzieki wielkie za podpowiedzi.

Na podstawie tego co znalazlem, doszedlem do wniosku, ze (po wyznaczeniu momentow gnacych na belce) nalezy wyznaczyc moment bezwladnosci 2teownika wzgledem osi y. A nastepnie wskaznik przekroju na zginanie. I chyba to, o co chodzi w zadaniu to sigma=M/Wy??

zalaczam moje obliczenia na kartce, moglby ktos zerknac czy to jest ok? Jesli do tego miejsca wszystko jest poprawnie, to moje pytania:

Czy za M mam podstawic momenty gnace, ktore wyliczylem na belce?

Jesli tak to czy tylko jedna najwieksza wartosc (w punkcie 3) czy mam podstawic wszystkie wartosci?

Czy w tym zadaniu do czegos jeszcze powinienem uzyc wyznaczane na belce sily tnace?

Obrazek


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#5

Post napisał: pabloid » 28 cze 2012, 17:39

Nawet nie sprawdzam bo podam ci banalny sposób policzenia:
Moment bezwładności takiego bwuteownika liczy się bez poptrzeby używania twierdzenia Steinera jako moment bezwładności dużego prostokąta (opisanego na dwuteowniku) minus dwa małe (te z boku które pomniejszają moment bezwładności tego pierwszego) a w praktyce jeden o dwa razy większym boku poziomym czyli:
20*36³/12-18*28³/12=44832cm4 -zatem wynik masz dobry :mrgreen:
Wskażnik też masz dobrze policzony.
A zadaniem inżyniera jest też znajdowanie z wielu możliwych tych najprostszych dróg wiodących do rozwiązania problemu. Zobacz jaki mój sposób policzenia momentu bezwładności jest prosty w porównaniu z twoim! :mrgreen:
mechanizatron pisze:Czy w tym zadaniu do czegos jeszcze powinienem uzyc wyznaczane na belce sily tnace?
Obliczenia nośności belek dwuteowych stalowych na zginanie ze ścinaniem prowadzi się wg. algorytmu określonego we wzorach nr 45 i 46 normy PN-90/B-03200. W tym przekroju gdzie masz Mmax bierzesz odpowiadającą mu siłę poprzeczną. Ale wątpię by w tym zadanku ktoś tego od ciebie wymagał.
Jak uwzględniasz tylko naprężenia od zginania- czyli momentu, to bierzesz M max po prostu, czyli w pkt3 - jak mówisz, że tam masz największy moment.
Jak zginanie ze ścinaniem (czyli z uwzględnieniem siły poprzecznej), to trza sprawdzić w pkt.3 i oprócz tego dodatkowo w obu podporach. Te trzy miejsca to twoje przekroje niebezpieczne.


Autor tematu
mechanizatron
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2012, 20:06
Lokalizacja: debno

#6

Post napisał: mechanizatron » 28 cze 2012, 19:44

Dziekuje bardzo, teraz na zaliczenie moge isc ze spokojna glowa :) pozdro

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”