Strona 1 z 2
Wyliczenia wytrzymałośćiowe
: 31 lip 2011, 20:18
autor: Brush
Witam,
Mam problem z rozpoczeciem wyliczen dla uchwytu do telewizora jaki sobie zaprojektowałem. krztałt nie bardzo ma znaczenie ale potrzebuje wzoru aby sprawdzić czy dane elenety i połączenia wytrzymają obiążenie. Szukałem w necie ale bez wiedzy czego szukac to ciężko.
A wiec:
- do tv jest przyczepiona płyta na 4 śruby jak policzyć minimalną grubość materiału jaki musze użyć (zakłądam metal albo al wieć wiem ze dwie gestisci bede musial brac pod uwage)
- płyta która jest przykrecana do sciany posiada przyspawane dwa katowniki do utrzymania pozostałych elmentów, powierzchnia styku z ta płytą jest kwadratowa i jak wyliczyc spoiny.
- dodatkowo gdzie pomiedzy tym wszystkim jest kawałem profilu prąstokątnego i jak policzyc go na zginanie załącze fote bedzie moze widac

: 31 lip 2011, 20:35
autor: BYDGOST
A to ma być jedna sztuka czy jakaś seria? Skoro dla siebie to domyślam się, że tylko jedna. Kiedyś robiłem coś podobnego, ale w bardzo ekspresowym tempie, ok. 2 godz. z malowaniem. Wykorzystałem wszytko to co było pod ręką: ceownik 80 zimnowalcowany, płaskowniki, kątownik 40, śruba M16 do nastawiania kąta obrotu itp.
: 02 sie 2011, 06:50
autor: Brush
Zależy mi aby to policzyc. niedlugo bede mial podobne zadania do poprawy na zajeciach wiec dobrze jest sie otywowac.
: 02 sie 2011, 18:34
autor: Mrozik
Zacznij od narysowanai rzutu z boku, potem oznacz siły działające na ukłąd (waga telewizora) i ustal reakcje w podporach. Reakcje w podporach to będzie sciskanie i rozciąganie kątowników mocująch profil, następnie zrób wykres momentu gnącego dla profilu, blachę mocującą można by policzyć na scinanie i zginanie, dodatkowo wytrzymałość sworzni, śruby etc, strasznie dużo zabawy. Na oko widać że to wytrzyma nawet dużą plazmę. Najlepiej było by to policzyć MES'em.
Pozdrawiam
: 03 sie 2011, 12:08
autor: ilove810T
ten układ jest dosyć skomplikowany na pewno macie takie zadania na studiach? Potrafisz z tego stworzyć model?
: 03 sie 2011, 19:46
autor: Brush
Co do skomplikowania czytałem że najlepiej (bardzo mały błąd) duże układy rokłądać na mniejsze. Mam pomysł aby podzieli to na "pary" czyli przyjąć że płyta od TV jest jednym elementem i w miejscu styku są podpory. I teraz licze jakie siły są na podporach (i takie moge obciazenia przyjac na 2-gim elemencie) . Jednoczesnie moge policzyc jaki moment zginajacy dziala na sama plyte i tutaj zaczyna sie problem bo nie wiem jak policzyc jaka minimalna grubosc wytrzyma plyta przy danym momencie (jezeli ktos jest w stanie powiedziec mi wzor jak policzyc grubosc tej plyty przy obciazeniu 70 kg nawet jak by to byla sama plyta obciążona to juz duzo da).
i dodatkowo pytanie czy obciazenie oznaczam 70kg /4 śróby (jak rokłada się to obciążenie??)
Jeżeli pisze nie jasno moge podesłąć też rysunki w cadzie.
: 04 sie 2011, 00:38
autor: ilove810T
Brush pisze:Jednoczesnie moge policzyc jaki moment zginajacy dziala na sama plyte i tutaj zaczyna sie problem bo nie wiem jak policzyc jaka minimalna grubosc wytrzyma plyta przy danym momencie (jezeli ktos jest w stanie powiedziec mi wzor jak policzyc grubosc tej plyty przy obciazeniu 70 kg nawet jak by to byla sama plyta obciążona to juz duzo da).
Jesli znasz moment maksymalny.. to grubosc mozesz wyzanczyc tak:
sg – naprężenia normalne zginające w [Pa],
M – maksymalny moment zginający przekrój w [Nm],
Wx – wskaźnik wytrzymałości przekroju na zginanie [m3]
kg – naprężenia dopuszczalne na zginanie w [Pa]
kg mozesz przyjac 1,2* Re (granica plastycznosci materialu)/ wspolczynik bezpieczenstwa
wracajac do Wx
Wx = bh2/6
Podstawiajac do wzoru, b powinno byc gruboscia, ktora wyznaczysz.
: 04 sie 2011, 09:45
autor: Pneumokok
A ja mam pytanie: czy 1 wzór z postu wyżej nie powinien mieć Kt lub Kr a nie Kg? Bo przecież materiał powyżej osi obojętnej jest rozciągany a poniżej ściskany...
Współczynniki naprężeń dopuszczalnych dla [chyba] najpopularniejszych gatunków stali
http://www.mechanik.edu.pl/projektowani ... alnych.pdf
Tylko kolega musi
koniecznie pamietać o współczynniku bezpieczeństwa. Ja najczęściej przyjmuję współczynnik równy 2. Czyli jeżeli obciążenie rzeczywiste będzie wynosić 70kg to obliczenia prowadzi się dla 140kg. No chyba że Kolega jest hardcorem i lubi ryzyko

: 04 sie 2011, 15:30
autor: Brush
Wczoraj siedziałem 4 h i doszedłem do podobnnych wniosków ale takie potwierdzenie z waszej strony daje mi niesamowicie dużo. Chodziło mi dokłądnie o to co kolega "ilove810T" napisał.
Mam tylko kilka innych wydaje mi sie ze nie trudniejszych pytań.
jak ten wzór działa na profil prostokątny (środkowy element) czy traktuje W inaczej a reszta tak samo ?.
I czy było by nadużyciem jak bym zapytał jeszcze o wzór na ścinanie "czpienia " (cała płyta będzie nachylała się na pręciku i też chciałbym wyliczyć jaka grubość da mi pewność.
I ostatnie pytanie jaki obecnie mi się w głowie pojawia. To te ("A ja mam pytanie: czy 1 wzór z postu wyżej nie powinien mieć Kt lub Kr a nie Kg?") Czym różnią się te wspołćzynniki ? (rozumiem że kt tnące , kr rozwiągające , kg gnące). Może jakimś cudem się czegoś naucze przy okacji

.
Oczywiście zakładałem współczynnik bezpieczeństwa raczej w granicach 1,5. Oczywiście przypominanie jest zawsze ważne.
: 04 sie 2011, 23:13
autor: ilove810T
nie wiem co powiedziec. Co prawda jestem na specjalnosci projektowaniu maszyn, ale ten przyklad jest za trudny zeby tak od reki sobie policzyc. Za duzo tutaj jest problemow do tego jeszcze dochodzi wytrzymalosc zlozona. Jaka specjalnosc studiujesz? Musialbys zaczac nauke od prostych modeli i po koleji rozne proste przypadki rozwiazywac.