Przełożenia do sterowania przenośnika enkoderem

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
niiut11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 22 sie 2023, 16:22

Przełożenia do sterowania przenośnika enkoderem

#1

Post napisał: niiut11 » 22 sie 2023, 16:30

Cześć.
Mam takie zadanie i przyznam, że nie wiem jak do niego się zabrać. Mam przenośnik łańcuchowy na którym są zamontowane zabieraki o rozstawie 800mm. Przenośnik składa się z koła napędowego, naciągu oraz kół nawrotowych. Na jednym z kół nawrotowych, i muszę zamontować kółko zębate o module 2, którego zadaniem będzie napędzanie innego kółka zębatego, które zostanie zamontowane na osi enkodera. Czyli koło zębate na kole nawrotowym będzie napędzać koło zębate na enkoderze.
Celem zadania jest aby jeden obrót koła zębatego na enkoderze odpowiadał przesunięciu łańcucha o 800mm. Dostępne dane to:
- średnica koła nawrotowego przenośnika dp=386,67mm.
- przyjęta średnica kółka zębatego zamontowanego na enkoderze ze względu na średnicę wału enkodera Z20 dp=40 moduł 2.
Według jakiego klucza obliczyć przełożenie i jakie dobrać koło o module 2 aby jeden obrót koła na enkoderze odpowiadał przesunięciu łańcucha o 800mm?
Proszę o pomoc w tym zagadnieniu. Aby zobrazować temat w załączeniu przesyłam kilka fotek gdzie widać taka aplikację.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
IMG-20230704-WA0005.jpg
Enkoder2.jpg
Enkoder1.jpg




WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

Re: Przełożenia do sterowania przenośnika enkoderem

#2

Post napisał: WP Kamil » 22 sie 2023, 17:25

Masz średnicę wału napedowego-> masz obwód.
Teraz proporcje: odwód = droga przebyta na 1obr
droga zadana to x obr
Jak będziesz miał o ile obrotu wal i koło zębate atakujące ma się obrócić na 1 obrót koła zębatego na enkoderze to z proporcji wyliczysz ile zębów ma posiadać koło atakujące.
Podpowiedź- oba koła zębate powinny mieć ten sam moduł 😉


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2778
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Przełożenia do sterowania przenośnika enkoderem

#3

Post napisał: atom1477 » 22 sie 2023, 17:38

W tym wypadku prościej operować ilością ogniw łańcucha oraz zębów na kole łańcuchowym, niż długością i średnicą podziałową koła.
Napisz więc ile pełnych ogniw jest na tym dystansie 800 mm, oraz ile zębów ma koło.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”