Strona 1 z 1

Podnośnik trapezowy

: 04 sty 2020, 18:32
autor: jigw
Witam,
Mam problem, mianowicie tworzę projekt podnośnika trapezowego samochodowego i mam dwie rozterki :
- w jaki sposób zamontowane są podstawa i korona ( czy te sworznie są po prostu pasowane ciasno, czy możliwe jest zastosowanie choćby nitów, albo sworzni z zawleczką, lub może jest jakiś znacznie prosty sposób oprócz zastosowania śrub). I czy te połączenia wystarczy obliczyć na ścinanie, naciski powierzchniowe czy na zginanie też trzeba ?
- czy należy jakoś obliczyć zazębienia na końcu ramion ceownika, czy można potraktować w obliczeniach jakby ich nie było,
Obliczenia mechanizmu śrubowego mam gotowe tylko tu mam pewne rozterki :D?
Z góry dziękuje za pomoc.

Obrazek

Re: Podnośnik trapezowy

: 04 sty 2020, 23:30
autor: StudentIB
Możesz przyjąć sworznie ciasno pasowane. Liczy się je na ścinanie (luźno pasowane liczy się na zginanie). Niezależnie od rodzaju pasowania powinno się sprawdzić sworznie także na naciski powierzchniowe.

Te zazębienia ramion spokojnie możesz pominąć w obliczeniach, sprawdzenie ich wytrzymałości nie byłoby takie proste (chyba, że zrobisz analizę MES).

Mogę sprawdzić to co masz już policzone. Odezwę się na pw.