Strona 1 z 7

Belka - troche inna niż wszystkie

: 26 maja 2019, 11:14
autor: Sidu
Witam, ze statyką miałem do czynienia ostatnio jakieś 4 lata temu. Praktycznie wszystko wyleciało z głowy, a pojawił się pewien problem. Otóż mam "belkę", która jest ułożona po skosie. Dodatkowo 2/3 tej belki waży 530kg, 1/3 waży 422,3kg. Amatorski rysunek poniżej:

Obrazek

Zajrzałem do książki Zdzisława Iwulskiego, jednak nie znalazłem podobnego schematu belki. Czy ma ktoś polecić literaturę, gdzie znajdę podobny przypadek? Też nie wiem czy to rozpatrywać jako belka. Bo ona waży, a nie jest obciążona...

Re: Belka - troche inna niż wszystkie

: 26 maja 2019, 11:35
autor: StudentIB
Obciążenie ciężarem własnym to obciążenie ciągłe równomiernie rozłożone. Oczywiście działające pionowo w dół a nie prostopadle do belki ze wzgl. na jej pochylenie (zobacz jak to się robi dla ram ze skośnymi prętami). Znając kąt możesz rozłożyć jego wypadkową na składowe. Tutaj muszą być dwa osobne ze wzgl. na zmienną masę (potraktuj to jako 2 sztywno połączone belki).

Natomiast co do zmiennej masy to jeśli wynika z różnego przekroju albo materiału to wtedy można to potraktować jako belkę o zmiennym przekroju. Znajdziesz informacje na ten temat w podręcznikach do wytrzymałości materiałów.

Jak będzie problem z ręcznymi obliczeniami to z pomocą przyjdzie MES.
belka.png
belka.png (6.3 KiB) Przejrzano 953 razy

Re: Belka - troche inna niż wszystkie

: 26 maja 2019, 11:52
autor: abcdef
Wrzuć zdjęcia podpór, przekroi belek, połączenie belek. Też bym to liczył w MES'ie. Sprawdzenie możesz zrobić na szybko np. suma na x,y i momenty. A to połączenie obu belek wytrzyma?

Re: Belka - troche inna niż wszystkie

: 26 maja 2019, 12:09
autor: StudentIB
Nawet nie musi to być jakiś zaawansowany software. Tu masz fajny darmowy solver belek: http://structural-analyser.com/

Możesz policzyć tam belkę pod kątem złożoną z 2 przęseł połączonych na sztywno (bez przegubu). Dajesz 2 osobne obciążenia ciągłe o różnych wartościach. Do tego ustawiasz osobne przekroje na oba przęsła (zakładka Sections).

Przykład (wartości przypadkowe):
Belka 2.PNG

Re: Belka - troche inna niż wszystkie

: 26 maja 2019, 12:52
autor: abcdef
fajny programik. Na youtubie są tutoriale do niego. StudentIB zajmujesz się zawodowo mechaniką czy tylko takie hobby?

Re: Belka - troche inna niż wszystkie

: 26 maja 2019, 13:01
autor: StudentIB
Zawodowo, naukowo i hobbystycznie zajmuję się MES-em. Z tego prostego solvera już wiele razy korzystałem i mogę go polecić jako IMO najlepszą obecnie alternatywę dla wycofanego już Autodesk ForceEffect. Jak ktoś znajdzie coś lepszego to niech koniecznie da znać. Takich małych darmowych programów do belek naprawdę brakuje w morzu zaawansowanych kombajnów MES. Jest jeszcze Soldis Projektant, ale to już dosyć zaawansowany i płatny (oprócz czasowej licencji dla studentów) soft.

Re: Belka - troche inna niż wszystkie

: 26 maja 2019, 14:20
autor: Sidu
Dzięki za strone, bardzo fajna. Tylko co z częścią belki która jest na lewo i na prawo od podpór. Nie da się na tej stronie wstawić podpory w innym miejscu niż na początku i końcu odcinka.

Re: Belka - troche inna niż wszystkie

: 26 maja 2019, 14:59
autor: StudentIB
Da się to zrobić tyko musisz narysować belkę przy pomocy większj liczby odcinków. Bo faktycznie podpory można tu zadawać tylko na końcach przęseł (w węzłach). Więc po prostu dorysuj brakujące fragmenty dodatkowymi liniami. I tak będą sztywno połączone, więc nie wpłynie to na wyniki.
belka new 2.JPG

Re: Belka - troche inna niż wszystkie

: 26 maja 2019, 15:32
autor: Sidu
Rozumiem. Ostatnie pytanie co do obciążenia. Jak pierwsza część waży 530 kg, a druga 422 kg. To daje mi (przyjmując g=10) Q1= 5300 N, a Q2= 4220 N. Żeby uzyskać wartość do wpisania N/m mam podzielić te wartości przez długość odcinka na którym działa dane obciążenie? To jest ta wartość która mam wpisać w programie? Pojawia się też problem nachylenia belki, bo w tym programie dokładnie tego nie ustawie. Nachylenie wynosi 11,72 stopni.

Re: Belka - troche inna niż wszystkie

: 26 maja 2019, 15:44
autor: StudentIB
Zwykle masz podane q w N/m i obliczasz wypadkową w N. Tu jest odwrotnie. Tak jak piszesz, po prostu podziel siłę przez długość odcinka. Bo jak 5300 N działa np. na 3,8 m to jakieś 1395 działa na 1 m.

Oprócz rysowania przęseł ręcznie możesz wpisać współrzędne punktów względem punktu początkowego.