Postprocesory

Pytania o postprocesory

Dyskusje na temat post procesorów.

Autor tematu
Huragan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 05 kwie 2018, 17:07

Postprocesory

#1

Post napisał: Huragan » 16 kwie 2018, 21:24

Witam
Chciałbym dowiedzieć się kilku rzeczy o postprocesorach. Może zacznę od tego, że wiem co to jest postprocesor. Natomiast nie bardzo rozumiem o co chodzi gdy mowa jest o dobrym postprocesorze. Czym się różni dobry postprocesor od zwykłego postprocesora.
Czy można nauczyć się samemu tworzyć postprocesory?
Czy narzędzia takie jak postbuilder pozwalają tworzyć postprocesory do obróbki symultanicznej czy wieloosiowej?
Przeczytałem, że warto poznać również język tcl w przypadku postbuildera w NX.W jakim celu się go używa? Czy znajomość tego języka pozwala pisać postprocesory dla dowolnego CAMa?



Tagi:


abcdef
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 367
Rejestracja: 11 mar 2018, 10:39

Re: Postprocesory

#2

Post napisał: abcdef » 16 kwie 2018, 23:22

1 niczym
2 tak
3 do obu
4 do tworzenia posta
5 nie


mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 618
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

Re: Postprocesory

#3

Post napisał: mateu5 » 22 kwie 2018, 23:05

Dobry postprocesor to taki który w pełni wykorzystuje możliwości sterowania, czyli nie generuje wszystkiego przez G0 G1 G2 I G3 ale również przez ruch helix, nurbs, spline itp, ponadto generuje cykle oraz podprogramy, wszystko po to aby maksymalnie skrócić kod oraz aby był on możliwy do edytowania przez operatora obrabiarki.
Można się nauczyć tego samemu, ale nie jest to prosta sprawa.
Postbuilder to bardzo przyjazne środowisko do tworzenia postprocesorów, jednak to takie narzędzie które tylko ułatwi Ci tworzenie postprocesorów, tak naprawdę to język TCL jest sercem postprocesorów dla systemu nx, i bez przynajmniej podstawowej znajomości tego języka poważnych rzeczy w postprocesorze nie utworzysz.
Znajomość tego języka pozwoli Ci tylko na pisanie postprocesorów dla NX'a, inne systemy CAM korzystają z innych języków.
Mazak -> Fanuc -> Acramatic -> Sinumeric -> Heidenhain -> Mitsubishi meldas -> EdgeCAM -> NX CAM -> Postprocesory.


capt.d.
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 387
Rejestracja: 25 lut 2016, 19:23
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Postprocesory

#4

Post napisał: capt.d. » 23 kwie 2018, 10:17

Aloha

Zgadzam się z przedmówcą w kwestii jakości podprocesora. Niestety nie miałem jeszcze okazji na taki trafić. Aby napisać taki postprocesor trzeba bardzo dobrze znać sterowanie maszyny - jeszcze mi się taki "pisarz" nie trafił ;).
Nie wszystkie systemy CAM umożliwiają własnoręczne tworzenie podprocesora.

Pozdrawiam.
Live long and prosper.


abcdef
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 367
Rejestracja: 11 mar 2018, 10:39

Re: Postprocesory

#5

Post napisał: abcdef » 24 kwie 2018, 10:05

"""""""" ruch helix, nurbs, spline itp """ w jakim sterowaniu są dostępne takie słowa? I gdzie mogę zobaczyć przykładowe bloki tego typu ruchów narzędzia?


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4143
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Postprocesory

#6

Post napisał: Steryd » 24 kwie 2018, 12:42

Słowa są dostępne w słowniku. A takie interpolacje np w HH od ładnych paru wersji. Z wyjątkiem helisy, to jest wszędzie od zawsze.
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Post Procesory”