Postprocesor do Chinczyka 5-osi pod SolidCAM 2015

Dyskusje na temat post procesorów.

Autor tematu
tombrosius
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 31 sty 2016, 20:26
Lokalizacja: Wrocław

Postprocesor do Chinczyka 5-osi pod SolidCAM 2015

#1

Post napisał: tombrosius » 31 sty 2016, 23:41

Witam wszystkich użytkowników forum,

Założyłem konto na forum, żeby zadać pytanie. Postaram się krótko napisać co mnie boli.

W przypływie gotówki, mało myśląc i kompletnie się na tym nie znając postanowiłem wzbogacić mój przydomowy garaż o frezarkę cnc. Postanowiłem zamówić z Chin HY3040 5-axis Router (5 osi, a co! :)) . Taki jak np tu: (plik JPG miał być w załączniku ale coś nie chodzi jak trzeba dodawanie załączników)

W miarę szybko opanowałem obsługę 3 osi pod Machem 3. W pracy mam dostęp do SolidCAM (ale nie zajmuję się zawodowo CAM tylko samym CAD) więc coś nie coś płaskiego sobie programowałem po godzinach i było super. Schody się zaczęły w poprzedni weekend kiedy postanowiłem w końcu po miesiącu podłączyć 4 i 5 oś. Przez cały tydzień próbowałem coś wygenerować na 5 osi ale kody wygenerowane z SolidCAMa pod jakieś profesjonalne centra obróbcze HAAS czy Hermle niczym nie przypominają tych które wcześniej generowałem dla 3 osi z użyciem maszyny "gMilling_3x". Próbowałem kasować pierwsze linijki kodu, żeby pozbyć się wywołań funkcji których moja maszynka nie obsługuje ale nie pomaga. Pisałem do handlowców z Chin ale oni nie bardzo wiedzą o co mi chodzi a poza tym mają teraz obchody nowego roku chińskiego więc nawet nie odpisują na bieżąco.

Nawet nie wiem co dalej napisać. Wolę zapytać kolegów co o tym sądzicie? Czy jest jakieś tanie wyjście z tej sytuacji? Pewnie gdybym dostarczył jakieś dodatkowe informacje o tej frezarce to pewnie znalazły się niejeden, ktoś kto mógłby od zera taki post procesor napisać, ale czy będzie mi się to opłacało....? Gdybym wiedział że to będzie tylko zwykła frezarka 3 osiowa to za połowę ceny kupiłbym frezarkę o dwa razy większym polu pracy. Próbowałem znaleźć jakieś informacje na forum ale jest tego ogrom do przeczytania i nic nie znalazłem.

Będę wdzięczny za jakąś odpowiedź i pokierowanie mnie co z tym zrobić, żeby ta 4 i 5 osie nie poszły na złom.

Pozdrawiam



Tagi:


Orzel666
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2006, 12:14
Lokalizacja: Kielce/Kraków

#2

Post napisał: Orzel666 » 01 lut 2016, 09:09

Postprocesora potrzebujesz do tej maszyny.
To taki posrednik miedzy CAM a CNC. Zintegrowany z CAM.
Tlumaczy to co wypluwa CAM na to co rozumie CNC.
Wszystkie geometrie i formaty zawiera i przetwarza zaleznie od potrzeb.
Wiekszosc programow ma standardowe dla wiodacych producentow maszyn ale twoja chyba nie jest od zadnego wiodacego producenta.
Pisanie postow to nie jest jakas nad wyraz skomplikowana sztuka ale wymaga troche wiedzy.
Wez sie najpierw zorientuj jak osie w twojej maszynie smigaja, w ktora strone masz plusy i minusy, ktora os ktora, komendy wszelakie i uzbrojony w taka wiedze udaj sie do kogos kto wie jak.


Autor tematu
tombrosius
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 31 sty 2016, 20:26
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: tombrosius » 01 lut 2016, 11:11

Dzięki Orzel666,

No tak to z grubsza rozumiem. Tylko jak znaleźć tego "kto wie jak"? Myślałem, że na forum się sam ktoś zgłosi z jakąś ofertą pomocy. Jestem gotów nawet zapłacić za taką pomoc.

W między czasie znalazłem coś takiego w sieci:

https://github.com/teodoryantcheff/SolidCam-Mach3-Post

Napisano, że działa dla 4 i 5 osi.
Wgrałem do mojego folderu Gpptool SolidCAMa pliki .gpp i .vmid. Po uruchomieniu ponownym komputera pojawił się Mach3_4X jako maszyna do wyboru ale przy próbie zapisania operacji 5-osiowej SolidCAM wywala komunikat:

"Operacja 4 Osiowa nie jest dozwolona. Sprawdź Osie w zakresie Spindle_Table Konfiguracja w ID Obrabiarki"

I temat nadal nie ruszył z miejsca.


Orzel666
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2006, 12:14
Lokalizacja: Kielce/Kraków

#4

Post napisał: Orzel666 » 01 lut 2016, 12:12

Akurat do SolidCama postow nie robilem, ale nie podjrzewam ze jest to bardziej skomplikowane niz do innych programow.
Najpierw popytaj sie u siebie w firmie czy ktos nie ogarnia tematu.
Jak nie to
Moze pomoze.
Jak nie poszukaj podobnych filmow o dowolnych innych CAMach, moze wdrozysz sie w odpowiedni tok myslenia i majac glebsze zrozumienie tamatu ogarniesz.
Generalnie prosta sprawa dla kogos kto pojmuje jak to dziala.
CAM generuje sciezke w swoim ukladzie wspolrzednych, post przetwarza to na uklad wspolrzednych maszyny jezezli jest inny i pilnuje formatu.


Autor tematu
tombrosius
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 31 sty 2016, 20:26
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: tombrosius » 04 lut 2016, 09:39

Męczę temat dalej i pomocny okazał się PostProcesor Fanuc 5a.

Chodzi pod SolidCAMem i do Macha się wczytuje bez błędów ale mam zamienione osie A z B i nie wiem gdzie tego szukać? Czy w samym postprocesorze czy w ustawieniach SolidCAMa....

Kręci mi w kółko kołyską zamiast talerzem.

Próbowałem to zmienić w opcjach maszyny ale tam w kolumnie wartość nic nie można zmienić oprócz PostProcesora i Nazwy Symulatora Maszynowego.


Autor tematu
tombrosius
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 31 sty 2016, 20:26
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: tombrosius » 01 mar 2016, 13:45

Utknąłem w tym temacie.

Zlecę przystosowanie postprocesora pod moją chińską maszynkę.

Jestem gotów zapłacić kilkaset złotych polskich za pomoc.

Znajdą się jacyś dobrzy ludzie na forum?

Czekam na oferty.


marjarosz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2016, 16:24
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: marjarosz » 26 maja 2016, 14:02

Witam, pisałem postprocesory dla swojej firmy - maszyny HAAS.
Post zaczynasz od zdefiniowania maszyny w pliku MID. Tam określasz osie oraz ich parametry, cykle, ustawienie promieni, kompensacji itp. Gdy masz ten plik to potrzebujesz postprocesor - plik gpp. SolidCam generując plik programu odwołuje się do określonych procedur. Wstawiając pusty plik gpp otrzymasz pusty plik programu. Jeżeli wstawisz do pliku ;trace "all":1, zobaczysz wtedy jakie procedury wywołuje, wstawiając 5 zobaczysz dodatkowo wszystkie zmienne. Pisanie posta jest podobne do pisania programu. Wszystko jest opisane w pomocy gptool, tam warto poczytać. Poniżej masz przykład procki dla sondy:

@usr_prb_pocket_boss_y
skipline = true
if PRB_LengthY > 0 then
call @usr_check_message(sPRB_Y_POCKET_BOSSMsg)
{nb, 'G65 P9812 Y'PRB_LengthY, ' Z'PRB_TP2_Z, ' R-'PRB_RetractDist}
skipline = false
;czy jest Overtravel
call @usr_probe_overtravel
;czy mierzymy baze
call @usr_probe_workoffset
skipline = true
else
call @usr_check_message(sPRB_PB_Lenght_Error_Msg)
endif
endp

Dodatkowo dla 5 osi powinno się stworzyć symulację na maszynie. Będziesz potzrebował do tego modelu maszyny w plikach STL.


Autor tematu
tombrosius
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 31 sty 2016, 20:26
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: tombrosius » 26 maja 2016, 14:29

Dzięki marjarosz za odpowiedź, ale temat już nie aktualny.

Temat pomógł mi ktoś rozwiązać za pieniądze ale i tak jakość obróbki na 4 i 5 osi była tak kiepska (luzy na paskach napędowych, brak możliwości naciągu, wiotka konstrukcja kołyski), że postanowiłem maszynkę sprzedać. Generalnie temat frezowania CNC odstawiłem ostatnio na półkę z braku czasu.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Post Procesory”