Sterowanie rozdzielaczem - oznaczenia

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Sterowanie rozdzielaczem - oznaczenia

#1

Post napisał: StudentIB » 03 kwie 2018, 02:35

Witam,

na studiach nie miałem hydrauliki i pneumatyki, ale postanowiłem się sam chociaż troszkę podszkolić w tej dziedzinie. Studiowałem sobie oznaczenia stosowane na schematach i zaczęła mnie zastanawiać jedna rzecz - jak to jest z tymi symbolami sterowania rozdzielaczem umieszczanymi po bokach samego symbolu rozdzielacza. Czy jest jakaś konsekwencja w rysowaniu ich na górze lub na dole ? Teoretycznie górne powinny oznaczać sposób utrzymania położenia środkowego i zwykle są tam sprężyny. Ale zdarza się, że jest odwrotnie i sprężyny ustalające są umieszczone na dole a sterowanie (np. dwustopniowe z elektromagnesem i ciśnieniem) na górze.

Szczególnie zastanawia mnie przykład przedstawiony na pierwszym schemacie na tej stronie: http://www.hafner.pl/podstawy-pneumatyk ... -dydaktyka

Chodzi o pierwsze dwa rozdzielacze od lewej. Jak zinterpretować to oznaczenie ? Pierwszy ma sterowanie siłą mięśni ogólnie (na stronie podali, że ten symbol oznacza przycisk, ale inne źródła temu przeczą) w obie strony a do tego sterowanie 2-stopniowe (elektromagnes i ciśnienie pneumatyczne) w obie strony. Położenia środkowego brak (są tylko 2 kwadraty), więc po co aż tyle symboli ? Drugi podobnie, ale w jedną stronę jest sprężyna i ciśnienie bez elektromagnesu. Chodziło im o to, że przycisk uruchamia to, co jest zaznaczone pod nim ? Z trzecim nie mam problemu, bo są 3 położenia - sprężyny ustalające do środkowego plus dwustopniowe sterowanie.

Z góry dziękuję za pomoc



Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”