pompa podciśnieniowa - prośba o pomoc

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#11

Post napisał: diodas1 » 28 sie 2014, 16:22

No właśnie- materiał nie jest szczelny. Pompa próżniowa jest w stanie doprowadzić do podciśnienia zbliżonego do wykazanego w jej danych technicznych tylko wtedy gdy instalacja jest szczelna, styk ssawek z materiałem uszczelniony gumą a sam materiał gładki, lity i nieprzepuszczalny. Krótko mówiąc trzeba będzie zadowolić się słabszym podciśnieniem. Pompa próżniowa olejowa wymusza ponadto konieczność zainstalowania na wlocie filtra zapobiegającego przedostaniu się do niej wszelkich paprochów i kurzu który powstaje podczas frezowania. Pompa bocznokanałowa zwykle nie ma aż tak rygorystycznych wymagań. Sposobem na poprawienie wytwarzanego podciśnienia jest budowa pompy wielostopniowej. W Twoim przypadku już dołożenie drugiej podobnej pompy lub innej, o niższej wydajności, włączonej szeregowo między obecnie używaną a stołem frezarki już dałoby zwiększenie siły ssania. Wydajność liczona w litrach na minutę i tak nie będzie wykorzystana po ułożeniu materiału na stole próżniowym. Ważniejszym parametrem będzie tzw spiętrzenie. Im większa średnica turbiny odśrodkowej i wyższe obroty jej napędu tym lepiej. Jeżeli jeszcze nie masz, to zaopatrz się w wakuometr i zainstaluj go we frezarce. Będziesz miał stały wgląd w sytuację i będziesz mógł z wyprzedzeniem reagować jeżeli coś się rozszczelni. Pozwoli Ci on też optymalnie dobrać i skonfigurować zestaw pomp.



Tagi:


Autor tematu
kapec007
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 20 cze 2014, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka

#12

Post napisał: kapec007 » 28 sie 2014, 20:23

dasza77 - moja pompa bocznokanałowa ma dużą wydajność słabe podciśnienie (coś w granicach -300mbar) i nawet 100% uszczelnienie układu i stołu nie utrzyma tak małych elementów (tak mi się wydaje). -300mbar da mi siłę docisku w granicach 15kg/50cm2

diodas1 - dołożenie kolejnej pompy nie ma sensu ponieważ chce przejść na system pojedynczych przyssawek. Przyssawki moim zdaniem są lepsze przy wycinaniu elementów (frezowanie na całą głębokość materiału) bo nie niszczą stołu. Zniszczenia na stole to kolejny problem, który obniża siłę ssącą stołu.

Awatar użytkownika

frezowacze
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 224
Rejestracja: 19 lut 2008, 00:55
Lokalizacja: Krak

#13

Post napisał: frezowacze » 28 sie 2014, 20:55

u mnie pompa Tepro AT63 pracuje 24h x 5 dni od 4lat, trzyma formatki ALU 170x150 do 600x800 na sześciu CNC

AT 40 wytrzymała 2,5 roku na 4 CNC (teraz jest po kapitalce i czeka na swoją kolej)


bolebor
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 90
Rejestracja: 11 sie 2012, 23:52
Lokalizacja: warszawa

#14

Post napisał: bolebor » 30 gru 2014, 23:14

Zadam podobne pytanie lecz mniejsze skalowo...
Potrzebuje dowiedzieć się jaką( o jakich parametrach) należy kupić pompę boczno-kanałową.
Stół 600 * 400 mm
Obrazek
Wycinam małe elementy ze sklejki 4mm (element 50x50 mm). Chciałbym mocować płyte przez przekładkę z MDF(3mm).
W propozycjach od Germańców jest pompa
90 m3 na h
Podciśnienie 150mbarów
Do jakich celów nada się pompa o takich parametrach?

Jeśli jest jakaś tańsza alternatywa do moich celów to poproszę o dobór. Zaczynam przygodę z próżnia(tą słabszą :wink: ) więc wszelkie wskazówki będą cenę pozdrawiam!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”