Obliczenie mocy silnika hydraulicznego oraz dobór pompy

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
szczapor
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 59
Rejestracja: 26 sie 2010, 22:31
Lokalizacja: Sandomierz

Obliczenie mocy silnika hydraulicznego oraz dobór pompy

#1

Post napisał: szczapor » 22 kwie 2014, 09:35

Witam.
Od kilku miesięcy wala się u mnie taki silnik hydrauliczny:
http://irkutsk.spec.drom.ru/gidronasos- ... 65602.html
W końcu pojawił się pomysł na jego zastosowanie ale nie wiem jaką moc i moment mogę z niego uzyskać. Szukałem trochę w Internecie wzorów lub książek do obliczeń, ale niestety nie trafiłem na nic ciekawego lub wiarygodnego.
Prosiłbym o pomoc w znalezieniu dobrej książki do obliczeń lub podanie wzorku jak obliczyć moment lub moc, oraz maksymalną prędkość obrotową tego silnika.
Prosiłbym również o rozjaśnienie tych symboli:
V - 112см3 ( pojemność cylindra na 1 obrót ? )
n - 25 с-1 ( czy to są obroty i jest to 25 obrotów na sekundę czyli wychodzi 1500 na minutę ?)
Q - 266 дм3/c ( czy to jest chłonność czyli, że potrzebuję pompę o wydatku 266 l? )

Przepraszam jeżeli moje pytania są głupie, ale z hydrauliką nie miałem jeszcze do czynienia.



Tagi:


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#2

Post napisał: trzasu » 22 kwie 2014, 13:38



Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#3

Post napisał: Areo84 » 23 kwie 2014, 21:44

To wygląda raczej na pompę (Гидронасос -pompa hydrauliczna) tłoczkową. Ale nie wykluczone że pójdzie i jako silnik. Tak często jest, ale nie zawsze. Zależy od konstrukcji pompy ale to już trzeba by było sprawdzić.

Co do parametrów:

1. V= 112cm3 - wydajność geometryczna cm3/obr

2. n - 25 с-1 25 obrotów na sekundę czyli wychodzi 1500 na minutę - tutaj się zgadzam

3. Q- 266 дм3/c czyli 266 dm3/s :shock: tutaj mi nie pasuje. Czasem nie ma tam gdzieś przecinka? np 2.66 ?

Jeśli byłoby to nawet te 266l jak kolega pisze ,w co raczej wątpię, to do napędu takiego silnika trzeba by było dać pompę o większej wydajnośći, bo zawsze są jakieś straty przepływu cieczy. Dla tego w tych wzorach poniżej podają sprawność 0,7-0,95. Czyli tu jest założenie, ze straty przepływu sięgają od 5-30%. Tak samo jest z mocą. Tutaj też uzyskasz na pewno mniejszą moc niż ta jak potrzebna będzie do napędu pompy. O ile mniejszą?- to w przypadku pompy zaadaptowanej na silnik hydr. ciężko powiedzieć. Na papierze może wyglądać ładnie, a w praktyce może się zdarzyć że z np. 12 KM uzyskasz tylko 2-3KM. I wtedy lepiej poszukać oryginalnego fabrycznego silnika hydraulicznego.

Tu masz wzory:




Obrazek

Obrazek

Obrazek


Autor tematu
szczapor
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 59
Rejestracja: 26 sie 2010, 22:31
Lokalizacja: Sandomierz

#4

Post napisał: szczapor » 23 kwie 2014, 22:47

Dziękuję bardzo za pomoc.
Jeśli można wiedzieć chciałbym jeszcze zapytać z jakiej książki są wzięte te skany ( lubię poczytać takie pozycje zawsze coś ciekawego się dowiem)
A co do tego czy jest to silnik czy pompa to już sam ogłupiałem

https://www.cnc.info.pl/topics79/pompa- ... t45399.htm
Obrazek


Natomiast Symbol na tabliczce znamionowej (strzałki w
kółku zwrócone do środka) według http://www.hip.agh.edu.pl/page/index.ph ... e&view=all to jest Silnik hydrauliczny o zmiennym kierunku przepływu, o stałej objętości roboczej, o dwóch kierunkach obrotów.


Plus do tego wyczytałem w Internecie coś takiego że w
praktyce najłatwiej poznać silnik po tym, że ma z dwóch stron takie same
otwory, pompy natomiast nigdy, bo po stronie ssawnej mają większy otwór, a
po tłocznej mniejszy.
Tylko nie wiem czy powyższy akapit to prawda bo z hydrauliką dopiero zaczynam zabawę.


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#5

Post napisał: Areo84 » 24 kwie 2014, 21:51

W pierwszym poście podał kolega link do zdjęcia POMPY - na tabliczce widoczny symbol pompy o stałej wydajności i stałym kierunku tłoczenia (jedna strzałka w kółku skierowana do góry).

W drugim swoim poście wkleił kolega zdjęcie SILNIKA o zmiennym kierunku obrotów i stałej chłonności (widoczny symbol: dwie strzałki w kółku skierowane do środka).

Symbole hydrauliczne umieszczone na tabliczkach znamionowych w/w powinny rozwiać wątpliwości czy mamy do czynienia z pompą czy z silnikiem.

Wzory które zamieściłem znalazłem gdzieś w necie.
Polecam Ci prace zbiorową ,,Napęd i sterowanie hydrauliczne".

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”