Siłowniki pneumatyczne, elektromagnesy ........

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach
Awatar użytkownika

Autor tematu
Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

Siłowniki pneumatyczne, elektromagnesy ........

#1

Post napisał: Wodzu » 17 sty 2007, 22:43

Postanowiłem dokończyć swoje wrzecionko z automatyncza wymiana narzedzia i poszukuje jakiegos sposobu na wciagniecie oprawki do wrzeciona. Najlepszym rozwiazaniem jak dla mnie bedzie siłownik pneumatyczny o min. skoku 12 mm. Znalazłem ta stronke http://silowniki-pneumatyczne.pl/go/_info/?id=281 i sa tam eleganckie siłowniczki ale ja potrzebuje takiego ktory działałby przy cisnieniu 7 bar.
I stad moje pytanie czy ktos ma moze jakas ciekawa stronke z takimi silowniczkami.
Koniecznie dwustronnego działania.
Jeszcze dobrym pomysłem jest elektromagnes, ale dosyc silny i pytnie czy mozna go podlaczyc do macha albo turboCNC.

[ Dodano: 2007-01-17, 22:54 ]
Albo moze inaczej zadam pytanie jaka siła powinienem wciagac oprawke ISO30.
Wiem ze Deckel hlubi sie sila 1tony, ale musialbym uzyc pewnie hydrauliki a to odpada.
Wiec moze ktos wie z jaka sila musialbym je wciagac i jak to wszystko dobrac??
Skok potrzrbny do wymiany to min. 12mm. Buszujac po Goglarce natknalem sie na zawory elektromagnetyczne, wiec moze moglbym i taki silowniczel podpiac do TurboCNC.
Wtedy o krok od podajnika narzedzi. :wink:

[ Dodano: 2007-01-17, 23:01 ]
Ooo np. taki elektrozaworek: http://narzedzia.32.pl/index.php?kodkat ... nad=082-30


Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.

Tagi:


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#2

Post napisał: numerek » 17 sty 2007, 23:30

no więc tak
jeśli chodzi o pneumatyke to dobre rozwiązanie ale.....jeśli potrzebujesz 1 tony to już jest problem
bo tak przy cisnieiu 7 atm i średnicy tłoka 50 mm nacisk wynosi 150kg/cm²
nie wiem jak to wygląda z rozlożeniem sił na stożku ale i tak jest duża różnica do hydrauliki
co prawda w maszynach są wlasnie mocowania pneumatyczne ale nie wiem jak to to jest rozwiązane

moim skromnym zdaniem szukaj siłowników "kompaktowych" kwadratowych

kompaktowe
są one zwarte i mogą mieć duże średnice
produkuje je smc na allegro zdarzają się czasami za niewielkie pieniądze

odradzam te "rurowe" bo wrzeciono osiągnie olbrzymie rozmiary
niżej link do obliczania siły nacisku

siły

na allegro szukaj także zaworów 5/2 można je kupić już za 50 zl -chyba że masz dużo kasy to kup w sklepie :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#3

Post napisał: Wodzu » 18 sty 2007, 00:12

jeszcze zobacze motyw z elektormagnesem.
Generalnie to ja bym olał tak duza siłe :cool: Czesciowo wciaganie bedzie realizowne przez sprezyny talerzowe, wystarczy polowa tej siły.
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#4

Post napisał: DZIKUS » 18 sty 2007, 08:38

mozesz dac silnownik pracujacy na mneijszym cisnieniu ale napedzajacy zamek wrzeciona za posrednictwem dzwigni zwielokratniajacej uzyskiwana sile. do stozka iso 30 sila powinna byc na tyle duza, aby zapewnic jego samohamownosc, bo stozki tego typu czesto w ogole nie maja zabierakow na czole wrzciona. wydaje mi sie, ze bez problemow da sie to obliczyc z warunkow tarcia (wzory takie jak dla sprzegiel ciernych stozkowych) i momentu sily dzialajacej na narzedzie.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

Awatar użytkownika

Autor tematu
Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#5

Post napisał: Wodzu » 18 sty 2007, 18:44

Musiałbym wtedy zwiekszyc skok samego siłownika. Trzeba pomyśleć. Narazie rozwazam jeszcze elektromagnes.

[ Dodano: 2007-01-18, 18:46 ]
A co do zabierakow napewno sa. Mozna zobaczyc na stronie Bison`a.

[ Dodano: 2007-01-18, 18:48 ]
Mam jeszcze jedno pytnie czy ktos moze podac jakis dobry link do sprezyn talerzowych?? Tzn. jak je dobrac jak policzyc ....

[ Dodano: 2007-01-18, 19:43 ]
Tak mysle ze 600 kg starczy. Czyli sprezyny musza dawac troche mniejszy opor tak zeby silownik dal rade je scisnac.
Moze policze to na koncu, tak w celu sprawdzenia jak narazie zalezy mi na ukonczeniu projektu wrzeciona i przedstawieniu go szefowi tak zebym mogl zaczac jego produkcje za free :mrgreen:
tzn. ja place za material.

[ Dodano: 2007-01-18, 20:33 ]
Dobra najlepiej wychodzi rozwiazanie z przakladnia :mrgreen:
Wiec decyzja pada na pneumatyke z przełożeniem 2:1, czyli 24mm skok- siłownika=12mm skoku zacisku.
Mam jescze pytanie czy ten kompresorek da rade napedzic ten mechanizm: http://www.allegro.pl/item156567427_kom ... nhell.html
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.


bartek_iw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 314
Rejestracja: 20 paź 2005, 17:45
Lokalizacja: cz?uchĂłw

#6

Post napisał: bartek_iw » 20 sty 2007, 12:07

baaardzo dduzy asortyment silownikow i innych ciekawych rzeczy do pneumatyki firma FESTO

http://www.festo.com/StartPage/Default. ... iv=welcome
kosela & kosela - wyrób pomidorów :)
http://www.cnc.info.pl/topics60/cnc-vt1302,180.htm

Awatar użytkownika

Autor tematu
Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#7

Post napisał: Wodzu » 20 sty 2007, 13:35

Tak ze festo to ja wiem ze oni lideruja na rynku ale cen nie za bardzo znam wiec opieram sie na tym co maja ceny bo pewnie z netu bede zamawial, a potrzebuje sie nastawic na jakas sumke.

[ Dodano: 2007-01-20, 18:31 ]
Mam jeszcze pytanie odnosnie silnikow elektrycznych. Widzialem na allegro ze maja takie do 6000 obr/min ale 7,5kW to dla mnie za duzo, a rozmiarami i waga to grzesyły i to znaczaco. Wiec moze ktos wie gdzie mozna zaopatrzyc sie w takie silniczki. Słyszałem coś o silnikach perskie, albo perske ?? :mrgreen:

[ Dodano: 2007-01-20, 18:31 ]
Ah nie napisałem mocy spokojnie wystarczy 1,5kW, oczywiscie sterowane z falownika.

[ Dodano: 2007-01-20, 18:41 ]
Poszukiwania silnika zakonczylem :wink: : http://www.perske.de/en/pdf/high_speed_ ... perske.pdf
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.


pneumatyk
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2013, 12:01
Lokalizacja: Polak Mały
Kontakt:

#8

Post napisał: pneumatyk » 12 lut 2013, 17:53

Akurat siłownik pneumatyczny to nie jest za bardzo skomplikowane urządzenie i możesz śmiało stosować zamienniki znanych marek dużo tańsze. Np takie siłowniki pneumatyczne mają standard ISO i się sprawdzają.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”