Strona 1 z 8
Przyssawki
: 07 cze 2006, 14:40
autor: bartuss1
: 08 cze 2006, 15:19
autor: anoda
Przyssawaka to jedna połowa sukcesu - a ile kosztuje pompa próżniowa - w tym wypadku podciśnieniowa - bo bez podciśnienia to nie działa - zwykły odkurzczarcz - stary zelmer daje ok 100mm słupa wody podcisnienia i nie nadaje się do pracy ciągłej.Ponadto całkowite zadławienie przepływu powietrza w krotkim czasie doprowadzi do spalenia silnika na skutek przegrzania. Pozostaje jedynie kombinowanie z przepływem -kosztem zmniejszenia siły docisku.
: 08 cze 2006, 15:39
autor: bartuss1
no ale tu w linku są zwykłe przyssawki, takie jak np do podnoszenia szyby, pompa prózniowa mnie nie interesuje, klient zapodał temat i próbuje mu wyjaśnić żeby dał se siana
: 08 cze 2006, 18:43
autor: pit202
stoly podcisnieniowe to zadna nowosc ani zadne panaceum, dobre albo pod konkretne dobrane elementy, to nie imadlo ze sie wszystko tam zamocuje i bedzie sie na fest trzymało.
: 10 cze 2006, 00:23
autor: diodas1
Przyssawka jak przyssawka, nic specjalnie odkrywczego. Zastanawia mnie cena tego rarytasu. Czy banalnie prosty średnio przydatny przyrząd powinien kosztować tyle co telewizor? Pewnie inni też mają wątpliwości bo zainteresowania jakoś brak, zresztą podobnie przy innych aukcjach tego sprzedawcy. Bezsensownie wyśrubowane ceny kłócą się z jedną z podstawowych zasad handlu która mówi że mała marża daje większy popyt a w efekcie większy zysk. To prawda że odkurzacz zupełnie nie nadaje się do zasilania tego cuda bo jest tak skonstruowany że jego silnik jest chłodzony ruchem ssanego powietrza. Ja w swoich "wynalazkach" często stosuję podciśnienie. Do jego wytworzenia wykorzystuję różne urządzonka. Przykładowo w jednym do uzyskania stabilnego podciśnienia rzędu 2000 mm H2O używam kompresora ze starej lodówki. Termostat z tejże lodówki po pewnych zmianach konstrukcyjnych stał się presostatem do wyłączania kompresorka kiedy w jego wnętrzu (obudowa kompresora jest jednocześnie naczyniem wyrównawczym) osiągnie żądane podciśnienie. Proste a niezwykle skuteczne. Papier w wielkoformatowym ploterze rolkowym dla zapobiegania deformacjom w czasie kreślenia jest przysysany do płaszczyzny blatu w obszarze nad którym porusza się piórko kreślące dzięki podciśnieniu wewnątrz urządzenia. Podciśnienie to jest wytwarzane przez wbudowany w korpus małej mocy wentylator. Ruch powietrza wewnątrz plotera jednocześnie chłodzi podzespoły elektroniczne. Znowu proste a skuteczne. Kształt uchwytu ssawkowego będzie różny, zależnie od detalu który będzie chwytał a dobór odpowiedniej pompy do wytwarzania podciśnienia też zależy od wielu czynników. Możliwe jednak że znajdzie się amator na ten artykuł bo nie dla wszystkich oczywiste sprawy są oczywiste.
: 10 cze 2006, 09:23
autor: bartuss1
ano klient chciał, aby przyssać płytę sklejkową do stolu, nie wiem czy to takie realne tak o po prostu zważywszy na chropowatośc sklejki, nierówności i często wypaczenie, nie spotkałem sie jeszcze z idealnie równą sklejką, przyssanie takiego elementu musialoby się wiążać z dużą mocą ssania lub wielopunktowymi przyssawkami, poza tym przyssawki powinny być ruchome, bo jak sie wszystkich nie zakryje to wiadomo ciśnienie nie bedzie rownomiernie rozłozone i w efekcie siła docisku przedmiotu będzie zbyt mała.
Nie chodzi tu o chwilowe przyssanie tak jak w podajnikach, ale stabilne zamocowanie i odebranie wszystkich stopni swobody obrabianego materiału.
czy jest sens ?
: 10 cze 2006, 10:11
autor: anoda
podałem błędnie - odkurzacz daje podciśnienie ok 1000mm słupa wody. Jeżeli chodzi o przysysanie sklejki to wypaczenia i niwerówności przdużwej powierzchni nie mają znaczenia pod warunkiem, że element do którego będziemu przysysać będzie miał wiele otworów przez które będzie zasysane powietrze. ponadto sklejka podda się działaniu sił i ulegnie minimalnemu odkształceniu - myślę o grubości do 10mm. W celu pewniejszego zamocowania można dać kilka "igieł" poza strefą obróbki, które wbiją się w materiał i dodatkowo ustabilizują położenie.
: 10 cze 2006, 14:02
autor: olo_3
Stoły te zbudowane sa :
skrzynka szczelna nocowana do stołu maszyny, w górnej plycie wywiercone male (1mm) towoty w kształcie obróconego „lejka” w małych odstępach(co 5mm), ponadto można podzielić stol na kilka komór.
Wykorzystuje sie je do mocowania cienkich materilaow (głownie foli samoprzylepnej np.).
Można podlaczyc odkurzacz, lecz pompa podciśnieniowa jest nieporównywalnie lepsza ale za to znacznie droższa,
na ebay.de można kupić wiele konstrukcji i tanich (Vakuumtisch)
Moim skromnym zdaniem nie jest to ani skuteczne ani wygodne, lecz czasami przydatne np.do grawerowania w cienkich blachach o dużym formacie (umownie dużym)
w sieci tez pelo schematów jak wykonać taki stol – najważniejsze sa otwory stożkowe !!
: 10 cze 2006, 16:02
autor: bartuss1
czyli nie ma sięco napalać, pewniejszym wydaje się tu zastoswanie zwykłego docisku poza strefa obrobki, a jesli stół nie posiada rowków to nawet na wkręty do drewna plus jakieś zderzaki oporowe itp. zawsze to taniej, jesli chodzi o obróbkę na szerszą skalę to ewentualnie jakiś przyrząd montazowy i wszystko na temat .
: 10 cze 2006, 16:50
autor: Piotrjub
Nie przesadzajmy stół próżniowy (podciśnieniowy) jest w wielu wypadkach nie zastąpiony.
Sam kupiłem taki ze strony (Vakuumtisch) prosty tani, oczywiście lepszy efekt z pompą próżniową niż z odkurzaczem.
Przy wykonywaniu dużej serii szybki sposób mocowania elementów.