Hydrauliczne urządzenie wielofunkcyjne

Projekt wielofunkcyjnego narzędzia ogrodowego.

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
nowakus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 19 cze 2014, 12:04
Lokalizacja: Szamotuły

Hydrauliczne urządzenie wielofunkcyjne

#1

Post napisał: nowakus » 07 kwie 2020, 12:44

Dzień dobry,

Od dłuższego czasu mierzę się z wykonaniem wielofunkcyjnego narzędzia ogrodowego. Całość ma mieć formę "traktora" bądź pojazdu czterokołowego do którego będą przyłączane różne narzędzia: świder, kosiarka, zamiatarka itp w zależności od wykonywanej pracy. Po lekturze Internetu postanowiłem, że całość najlepiej oprzeć o hydraulikę siłową. Jest to stosunkowo proste w wykonaniu, bezawaryjne i bardzo uniwersalne.

Do wykonania maszyny chciałbym użyć następujących komponentów:
- silnik główny: Briggs Stratton 18KM V2
- pompę hydrauliczną 16cm3
- dwóch rozdzielaczy: jeden jazdy jednosekcyjny, i drugi osprzętu 3 sekcyjny
- zbiornika na olej 20 litrów
- dwóch hydromotorów po 250cm3 każdy
- kół od busa ok. 60cm średnicy

Napęd kół jezdnych chciałbym zrealizować za pomocą dwóch hydromotorów (jeden na koło - tak aby wyeliminować dyferencjał) z napędem bezpośrednim 1:1. Czy to jest dobry pomysł czy należy zrobić to jakoś inaczej.

Moje pytanie jest następujące. Z obliczeń i tabel danych technicznych silników wyszło mi, że potrzebuję silnika o ok. 130 obr/min. Znalazłem taki co przy obliczonej wydajności pompy da ok 110 obr/min. Prędkość max trochę spanie, ale jest na akceptowalnym poziomie. Czy ze względu na fakt połączenia dwóch silników nie muszę użyć takich co mają sumarycznie objętość 250cm3, a nie każdy 250cm3?

Jak zachowa się układ gdy np na drugim rozdzielaczu będzie podłączona kosiarka z hydromotorem (napęd noży tnących)? Wiadomo, że wtedy napęd jady maszyny nie będzie pracował z pełną wydajnością - mała prędkość jazdy (cała wydajność pompy oleju nie będzie przeznaczona na jazdę).

Poniżej dołączam schemat i obliczenia wydajności pompy i mocy silnika. Prosiłbym z zweryfikowanie poprawności obliczeń.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dziękuję!
Pozdrawiam nowakus




AdrianZ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 14 cze 2020, 17:45

Re: Hydrauliczne urządzenie wielofunkcyjne

#2

Post napisał: AdrianZ » 14 cze 2020, 17:54

schematy wyglądają ok

___________________________________
moja pasja to Hydraulika Siłowa Toruń, którą realizuję w AS-HYDRO

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”