Odpowietrzanie siłowników dwustronnych

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
Bomerang
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 15 paź 2021, 09:07

Odpowietrzanie siłowników dwustronnych

#1

Post napisał: Bomerang » 15 paź 2021, 10:00

Cześć, mam pytanie odnośnie dwóch siłowników dwustronnych podpiętych szeregowo z jednym zaworem odcinajacym. Siłowniki nr 1 i 2 w kolejności od rozdzielacza. Na 2 siłowniku jest zamontowany zawór odcinający i jest ciągle zamknięty na przewodzie od pracy ,,do dołu". Gdy go otworzę i kilka razy przejadę góra/dół to zaczynają nierówno te siłowniki pracować. A jak jest zamknięty to praca siłowników się wyrównuje. Moje pytanie jest o to na jakiej zasadzie to działa i jaką rolę spełnia ten zawór, że odcina olej na jednym przewodzie a i tak te siłowniki działają równo w obie strony.

Pozdrawiam i liczę na jakieś wskazówki.




Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Odpowietrzanie siłowników dwustronnych

#2

Post napisał: Adi123 » 23 paź 2021, 19:39

Cześć,
mógłbyś to rozrysować, bo nie jestem pewien czy dobrze rozumiem jak Twój układ wygląda? Jakie masz obciążenie itp?

To są 2 takie same siłowniki? Jeśli nie możesz wypuścić oleju z jednej z komór siłownika, a do drugiej podajesz olej to on się nie może ruszać (w zasadzie można przyjąć, że olej jest nieściśliwy)

Chyba, ze ta komora z zaworem nie jest podpięta do węża z olejem, a do atmosfery (ok może być wąż wchodzący do zbiornika z olejem, zasilacza hydraulicznego, ale w charakterze odprowadzenia ewentualnych przecieków)- wtedy byś miał poduszkę powietrzną w tym siłowniku, której sprężanie i rozprężanie działało by po prostu jako sprężyna.


andrjalo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:15
Lokalizacja: Polska

Re: Odpowietrzanie siłowników dwustronnych

#3

Post napisał: andrjalo » 23 paź 2021, 20:42

Zawór pięciodrogowy i to wystarczy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”