Pompa nie podnosi siłownika

Próba reanimacji stołu nożycowego

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
brtekb6
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 08 lis 2017, 11:35

Pompa nie podnosi siłownika

#1

Post napisał: brtekb6 » 20 sty 2021, 20:20

Witajcie!
mam do naprawy stolik nożycowy Hymo. Objawy: pompowanie nie przynosi rezultatu. Z początku myślałem, że po prostu brakuje oleju, dokupiłem olej hydrauliczny, dolałem pod każdą śrubkę, ale nie wiele to dało. Próbowałem wypompować powietrze z układu, trochę uszło, teraz już leci tylko olej.

Ale pompowanie na nic się nie zdaje. Pompa chodzi bardzo lekko, żadnego oporu. Jak chwilę powachluje i próbuję odkręcić śrubkę bliżej tłoka to faktycznie pryska olejem (nie zgadniecie - sprawdziłem). Odkręciłem śrubę z kulką, naciskając tłok wypchnąłem trochę powietrza. Teraz jedyną opcją, żeby ten tłok znów wyciągnąć jest zassanie powietrza przez tę sam otwór.

Cała konstrukcja jest dla mnie zagadkowa, nie wydaje się być rozbieralna, żeby sprawdzić uszczelki. Pod dużą śrubą przy wężyku jest kulka łożyskowa, pod śrubą z boku sprężyna i jakaś śruba. Pod mniejszą ze śrub widać tylko olej. Co ciekawe, zawsze wydaje się być pełno, niezależnie od tego ile wyleciało mi w twarz. Próbowałem ruszać na boki, obkręcać, żeby dać szanse powietrzu znaleźć drogę do otworu ale bez skutecznie.



Zdjęcia:

Obrazek
Obrazek

Po stronie siłownika:
Obrazek


Macie jakieś pomysły co jeszcze mogę zrobić? Do czego w ogóle służy każdy z otworów?




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4143
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pompa nie podnosi siłownika

#2

Post napisał: Steryd » 20 sty 2021, 21:46

Całe szczęście wszystko widać na zdjęciach.
Pompa kreci się w odpowiednią stronę? Musi być jakiś rozdzielacz po drodze. (Ta buła na końcu pompki?) coś musi zamykać powrót, ale pompka musi najpierw wytworzyć strumień.
To, że pryska olejem przez dziurkę nic nie znaczy.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pompa nie podnosi siłownika

#3

Post napisał: Petroholic » 20 sty 2021, 23:38

A to przypadkiem nie jest pompka ręczna?


Autor tematu
brtekb6
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 08 lis 2017, 11:35

Re: Pompa nie podnosi siłownika

#4

Post napisał: brtekb6 » 21 sty 2021, 08:14

To jest pompa ręczna, wachluje się noga, żeby podnieść wózek.
Zabrakło widoku na pompę z widokiem na tłok już uzupełniam.

Obrazek

Jestem zielony z hydrauliki, każda pomoc w cenie. Jak się nie uda, po prostu wystawię ten wózek jako niesprawny bo nie mam z niego pożytku w tym stanie a jestem pewien, że ktoś bardziej ogarnięty go odratuje :)

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pompa nie podnosi siłownika

#5

Post napisał: Petroholic » 21 sty 2021, 20:05

Tłoczek z napędem nożnym robi ciśnienie. Do tego jest zaworek zwrotny z kuleczką i sprężynką który zamyka tłoczek na ruchu powrotnym i zawór upustowy, który zwalnia ciśnienie z cylindra.

Jeśli nie podnosi to są trzy opcje:
- rozwalone uszczelnienie tłoczka i nie robi ciśnienia
- nie działa zaworek zwrotny i tłoczek mieli góra/dół
- nie działa zaworek spustowy i tłoczek robi ciśnienie na powrót do zbiornika

Zapowietrzenie układu nie ma nic do rzeczy bo i tak by podniosło nawet na samym powietrzu tylko skokami i bez siły jak dociążysz...
Jak rozciągałem pierwszy raz siłownik od kipra 1500mm (6 stopni) i był zapowietrzony układ to po kilku sekundach tłoczenia oleju w powietrze pierwsze dwie sekcje wyskoczyły na raz do końca :D Mało zawału nie dostałem :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”