Pneumatyka i bezpieczeństwo maszyny

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach
Awatar użytkownika

Autor tematu
quzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 78
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:54
Lokalizacja: Olkusz

Pneumatyka i bezpieczeństwo maszyny

#1

Post napisał: quzyn » 09 lip 2020, 17:59

Witam,
mam pytanie odnośnie bezpieczeństwa wszelkich maszyn, które zawierają ruchome elementy pneumatyczne. Według dyrektywy maszynowej po przekroczeniu bariery bezpieczeństwa lub włączeniu przycisku awaryjnego ma nastąpić szybkie zatrzymanie wszystkich ruchomych pneumatycznych elementów oraz ma zostać odcięte zasilanie powietrza. Pytanie czy wtedy siłownik ma być nieruchomy i zablokowany (powietrze wewnątrz ma być uwięzione- tak przynajmniej wskazują wszystkie schematy pneumatyczne dotyczące bezpieczeństwa) czy odpowietrzony i ma być zatrzymany ale możliwy jest jego ruch np ręką czyli nie ma powietrza w układzie?
Z góry dziękuję za pomoc lub sugestie.




atlc
Posty w temacie: 1

Re: Pneumatyka i bezpieczeństwo maszyny

#2

Post napisał: atlc » 09 lip 2020, 18:09

Przede wszystkim układ bezpieczeństwa / zatrzymywania awaryjnego sam nie może być źródłem zagrożenia.
Jeśli w wyniku naciśnięcia stopu czy przekroczenia bariery jakiś element wykona gwałtowny ruch ze względu na utratę ciśnienia, to takie zagrożenie stwarzamy.
Każdy układ jest inny, jednak najpierw należy myśleć o jak najszybszym zatrzymaniu maszyny, a dopiero kwestią wtórną jest przesterowanie jakiegoś elementu, tak żeby np. uwolnić czyjeś palce.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Pneumatyka i bezpieczeństwo maszyny

#3

Post napisał: tristar0 » 09 lip 2020, 18:58

Nie wiem jak w innych maszynach ale robiąc rolomaty do folii i zasada była taka po stopie awaryjnym albo bramce z fotokomórek maszyna miała się zatrzymać i otworzyć wszystkie wałki ciągnące uwalniając materiał no i ręce ,ręce przy okazji
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”