Zakup pierwszego CNC

Dyskusje o maszynach CNC wykorzystywanych do obróbki drewna, sklejki, płyt wiórowych

Autor tematu
eldraq
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 26 cze 2018, 18:17

Zakup pierwszego CNC

#1

Post napisał: eldraq » 26 cze 2018, 18:26

Witam,
Poszukuję CNC, które będzie mi obrabiało elementy na stolarni. Chcę aby wykonywało kilka czynności:
- wycinanie witryn z pełnych elementów
- wykonywanie frezu obwiedniowego
- wykonywanie nacięcia np. na plecy hdf
- wykonywanie wcięcia na uchwyty typu zobal
- wykonywanie odwiertów pod puszki
Ważne jest też aby można było podpiąć skaner, tak aby maszyna wiedziała co ma zrobić z danym elementem po zeskanowaniu. Ceny nie mam ustalonej. Mój majster odchodzi w przyszłym roku na emeryturę i muszę go zastąpić. Maszyna może być zarówno używana jak i nowa.
Pozdrawiam.
edit//
Zapomniałem oczywiście o polu roboczym. Najlepsze byłoby 3000x1500mm. Dzięki temu w 99% wykluczę ręczną obróbkę.




kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Zakup pierwszego CNC

#2

Post napisał: kubus838 » 27 cze 2018, 13:09

Witam

Do takich prac jakie wymieniłeś wystarczy frezarka 3 osiowa. Warunkiem jest jej sztywność, spore pole pracy, brak wszelkich luzów oraz mocne i wytrzymałe wrzeciono. O samych frezach już nie wspominam bo to jest jasne.Niestety aby takie rzeczy robić które wymieniłeś sama frezarka nie wystarczy. Niektóre rzeczy można wykonywać jednocześnie w jednej operacji np.

- wycinanie witryn z pełnych elementów
- wykonywanie frezu obwiedniowego
- wykonywanie wcięcia na uchwyty typu zobal

te diwie ostatnie operacje można tak "ustawić" aby zostały wykonane podczas wycinania samej witryny.

robert


Autor tematu
eldraq
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 26 cze 2018, 18:17

Re: Zakup pierwszego CNC

#3

Post napisał: eldraq » 29 cze 2018, 09:53

Możesz jakieś konkretne modele zaproponować? Jeśli chciałbym dorzucić jeszcze nesting płyt to coś zmienia?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Zakup pierwszego CNC

#4

Post napisał: kubus838 » 29 cze 2018, 10:42

Nie można wskazać konkretnych modeli z punktu widzenia użytkownika. Każdy egzemplarz takiej maszyny i nie ważne jakiej firmy trzeba sprawdzać indywidualnie. Nie możesz polegać na zapewnieniach dystrybutorów bo to Ty płacisz kasę i później powinieneś na niej zarabiać. Z mojego doświadczenia wynika, że nawet najbardziej polecana, chwalona obrabiarka może mieć pewną wadę fabryczną o której nikt Ci nie wspomni. A koszty w trakcie użytkowania będą rosły. Tu mogę podać przykład programu sterującego. Czasami do takich maszyn dokładany jest tzw. "program sterujący dydykowany" i w razie jakiejkolwiek prostego błędu nic sam z tym nie zrobisz tylko serwis, na który będziesz czekał i pomimo tego, że maszyna jest na gwarancji trzeba za przyjazd serwisu zapłacić. Również nie polecam zakupu przez internet - najlepiej wziąć kogoś znajomego i doświadczonego aby sprawdzić egzemplarz i go od razu zabrać. A to już z mojego własnego doświadczenia. Oglądana była jedna maszyna i przyjechała inna i to z uszkodzonym silnikiem osi z - nawet nie chciało im się numerów podmienić. Potem grane były wezwania/pisma na koniec sąd i to trwało 3 lata, za maszynę trzeba było płacić raty leasingowe a maszyna stała i nie zarabiała.

Do mnie kupiona była maszyna jednej ze znanych firm tu na forum - nie mogę podać nazwy bo ja poniosą konsekwencje prawne. Dlatego piszę o nie sugerowaniu się nazwą i naklejką z logo na maszynie tylko o sprawności i przydatności danego egzemplarza. Ja wiem teraz zlecą się wszelkiej maści handlowcy aby mnie zagryźć ale ja wiem ile to kosztuje nerwów i kasy. Dlatego od czasu "mojego" zdarzenia ostrzegam przed zakupem maszyn na podstawie opinii handlowców i osób które piszą "jaką to kasę" na tej maszynie zarabiały. Osobiście nie polecam danego egzemplarza dopóki go nie zobaczę i nie sprawdzę.

Pytasz o nesting czyli oto jak "ułożyć" na płachcie 2 x 3 metry materiału, kilka małych elementów tak aby reszty materiału nie puścić w trociny lub pył. Przy użyciu dodatkowych "narzędzi" o których pisałem wcześniej tego bez trudu unikniesz - nie mam tu na myśli specjalnych programów do nestingu za dużą kasę. Z racji tego, że chcesz robić witryny to jednak będziesz musiał posiadać oprogramowanie CAD/CAM. Nie ważne czy to będzie potężny system CAD/CAM za grubą kasę czy zwykły darmowy. Ja osobiście polecałbym Ci na początek jakiś darmowy abyś zorientował się na czym to wszystko polega przy projektowaniu oraz nestingu witryn i innych elementów meblowych.

robert


Autor tematu
eldraq
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 26 cze 2018, 18:17

Re: Zakup pierwszego CNC

#5

Post napisał: eldraq » 29 cze 2018, 11:48

Optymalizacje już mam, jak będzie maszyna to programista dostosuje go pod maszynę po prostu. To samo z CAD/CAM. Witryn dużo nie ma, najważniejszy frez obwiedniowy i teraz nesting bo chcę ograniczyć liczbę ludzi na stolarni.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Zakup pierwszego CNC

#6

Post napisał: kubus838 » 29 cze 2018, 18:31

To jeżeli już masz te rzeczy o których Ci pisalem wczesniej to nie masz sie czym przejmowac. Programista przy uzyciu CAD/CAM da sobie rade z nestingiem. Nawet nie musisz kupowac frezow obwiedniowych bo przy uzyciu odpowiedniej obrobki z CAM-a zwyklym frezem prostym wykonasz zaokraglenia narozy i krawedzi. Jezeli posiadasz juz takie zaplecze to wystarczy tylko wybrac odpowiednia maszyne.

Przepraszam ale w tej chwili pisze na komputerze ktory nie ma polskich liter - nie wiem dlaczego bo to nie moj komputer.

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny CNC do Obróbki Drewna”