numerek pisze: ↑27 lis 2017, 21:48
wiecie rozumiecie - tworzę w SW to co mi potrzeba i wrzucam do CAMa i cam generuje kod wrzucam na maszynę i jazda
po prostu ciekawi mnie to zagadnienie
SW, to przede wszystkim modeller 3D
Oczywiście nic w tym złego, ale moim zdaniem, niezbyt się nadaje jako program do przygotowywania geometrii dla maszyn do drewna, a to z bardzo prostej przyczyny, otóż "robiąc" w drewnie, zazwyczaj (moim zdaniem w 90% przypadków) nie frezujemy ramiaków czy szafek w gotowej formie

którą można zaimportować z modellera.
Po prostu frezujemy ramiaki, formatki i inne takie korzystając głównie z grafiki 2D i z narzędzi profilujących.
Większość CAM-ów do drewna, ma swój specyficzny interfejs który jest czymś w rodzaju modellera 3D, ale nim NA PEWNO nie jest.
Dlaczego tak ?
Bo większość rzeczy robionych z drewna (chodzi o zastosowania przemysłowe) ma w zasadzie bardzo podobne kształty, czyli okna, drzwi, meble raczej nie wyglądają jak samolot czy rower, więc zwyczajnie nie ma sensu tworzyć oprogramowania do pełnego 3D.
Natomiast CAM-y do drewna, właśnie z uwagi na powyższe, zazwyczaj mają możliwość parametryzowania obróbki tudzież geometrii potrzebnej do tworzenia tych obróbek w oparciu o zmienne, warunki i funkcje matematyczne i jest to BARDZO POŻĄDANA cecha w przypadku zastosowań przemysłowych, bo wystarczy raz utworzyć program np. do produkcji drzwi (sam tak robiłem) z użyciem posiadanych narzędzi i sparamtryzować go, czyli w skrócie tworzysz program do obróbki np. drzwi/okien/taboretów/szafek itp. w taki sposób, że wpisujesz tylko wymiary, a program według wcześniej zdefiniowanych przez użytkownika w/w parametrów, sam dostosowuje co ma robić, a czego nie, czyli przykładowo masz do wykonania drzwi, które przy przekroczeniu (lub wpisaniu) wysokości/szerokości zdefiniowanej przez użytkownika, powinny mieć nie 2, a np. 3 lub 4 zawiasy tudzież poprzeczki czy kasetony.
Wpisujesz więc wymiar i .... program sam wstawia lub usuwa obróbki jak również decyduje o ich położeniu w elemencie, głębokościach, posuwach, itp. itd.
Taki program (np. do obróbki drzwi) tworzysz tylko raz, a później już tylko korzystasz
Oczywiście istnieją dedykowane programy do produkcji np. mebli, okien czy drzwi, z postprocesorami do przeróżnych maszyn i nawet specjalnie CAM-ami ich nazwać nie można, bo wygląda to i działa tak jakbyś w SIMS-ach (taka gra) meblował pokoje, czyli prostu, łatwo intuicyjnie, od razu z podglądem gotowych mebli ustawionych w pokoju/kuchni, czyli możesz przedstawić klientowi wizualizację w czasie rzeczywistym jak będą wyglądały jego meble czy okna, klient akceptuje, a Ty tylko przyciskasz przycisk i ..... wszelkie obróbki są już gotowe, wystarczy tylko zakładać na maszynę poszczególne płyty meblowe czy wcześniej przygotowane formatki i jeśli nie masz zbyt dużo zamówień, to bywa, że klient może odebrać swoje meble jeszcze tego samego dnia

, ale .......... takie oprogramowanie tanie NIE JEST NA PEWNO
No chyba, że Tobie chodzi o frezowanie elementów 3D typu płaskorzeźby i inne takie, to w takim przypadku, centrum przemysłowe jest mocno dyskusyjnym pomysłem, bo takie obróbki za każdym razem są inne, więc odpadają zabawy w specjalistyczne CAM-y czy parametryzowanie obróbek.
Jeśli o takie (3D/2.5D) elementy Ci chodzi, to kup jakiegoś chińczyka + do tego jakiś soft do modelowania płaskorzeźb (np. ArtCAM lub Vectric Aspire) i w zupełności Ci to wystarczy.
Na koniec dodam, że (moim zdaniem oczywiście), najważniejsze jest właśnie OPROGRAMOWANIE do maszyn, a nie serwis czy dostępność części które (części/serwis) zawsze można jakoś tam znaleźć.
Natomiast oprogramowanie, to jest to, z czym będziesz maił CODZIENNIE do czynienia i wierz mi lub nie, że jeśli oprogramowanie jest mało intuicyjne tudzież ubogie w funkcje, to prędzej zostaniesz chińskim mandarynem niż polubisz tę pracę, że o zarobkach czy poszarganych nerwach nie wspomnę.