Szukam cnc do schodów drzwi okien

Dyskusje o maszynach CNC wykorzystywanych do obróbki drewna, sklejki, płyt wiórowych

tommur
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 84
Rejestracja: 01 gru 2011, 17:31
Lokalizacja: Szczecin

#11

Post napisał: tommur » 27 sty 2014, 11:08

No i tu własnie wchodzimy na głęboka wodę.
Bo najlepsze cnc z cienkim programistrą/operatorem niewiele ci da.
A obcykany programista/operator (najlepiej aby była to jedna osoba) z słabszej (uboższe oprogramowanie) i ciężej programowalnej cnc wyciągnie więcej.

Oczywiście do maszyny sprzedawca najchetniej sprzeda ci dedykowane oprogramowanie do produkcji uwaga:

1. okien - cena osobno opcjonalnie
2. drzwi - cena osobna opcjonalnie
3. schody - cena osobna opcjonalnie.

Ceny każdego z nich sa rzędu naście tysięcy euro. Ja okna i drzwi na Masterwood 4 osiowym robie standardowym oprogramowaniem (gotowe programy na elementy skrzydła pion,poziom, sł.ruch i inne mozliwości). Podobnie jest z drzwiami (po roku pracy i kolejnych typach drzwi mam juz chyba koło 300 róznych programów na drzwi).
I niestety przy drzwiach i oknach planowanie technologii wykonania i optymalizacji toru jazdy narzędzia i momentu jego wymiany jest po twojej stronie.
Ja zaczynałem 2 lata temu i technologie obróbki drzwi i okien własnie na standardowym oproigramowaniu. nie dedykowane dla okien i drzwi to mialem taki numer że mogłem pracowac tylko na 2 polach obróbczych i to naprzemiennie. Po walce z dostawca wgrali mi częsciowe oprogramowanie do zarządzania polami obróbkowymi), które jest własnie jednym z elementów opjonalnego oprogramowania do produkcji okien i drzwi. Teraz pracuje na 4 polach jednoczesnie. Czyli wrzucam elementy 1 skrzydełka (2 piony i 2 poziomy) i wyciagam je gotowe.
Co zyskałem? w przypadku obróbki na 2 polach naprzemian praca jest taka. Masz lewe i prawe pole. Maszyna wykonuje wszystkie operacje narzedziami na prawym polu na 1 elemencie, po skończeniu jedzie na pole lewe i tam pracuje, a ty na prawym wymieniasz przedmiot. Moze byc to wykorzystane przy obróbce kwadratury skrzydła drzwi na gotowo po sklejeniu. Opcja druga obróbka elementów np ramy drzwi lub okien na 4 polach. mocujesz elementy. Potem start i np piła wykonuje przycięcie wszystkich elementów na 4 polach, potem np glowica profil ramy obrabia elementy na 4 polach. Zyskujemy na czasie wymiany narzędzia (koło 15-20sek trwa kazada wymiana).
Zakup używanej cnc z oprogramowaniem. Sprawdź czy komp sterujacy działa z cnc, bo np Masterwood nie wspiera oprogramowania w maszynach kupionych z drugiej reki. cos sie wysra to pomogą, ale prosze zakupic oprogramowanie do cnc na swoja firmę.

Najlepiej kupic uzywke, która jeszcze pracuje i mozna na niej potestować.
Na dzien dzisiejszy moge powiedziec, że porównując mastewrwood /MW310L i rovera chyba C6, to oprogramowania biesse works bardziej do mnie przemawia i ma większe mozliwości programowania parametrycznego (definiowanie własnych zmiennych globalnych i lokalnych itp0. W Masterwood globalne zmienne to tylko wymiar x,Y, Z przedmiotu oraz pozycje stołu. Na dzien dzisiejszy nie udało mi sie sparametryzowac łuku okiennego, który sam sie wylicza pom podaniu X i Y, ponieważ promien jest stały i pamietany z poprzedniego łuku. W biesseworks poszlo to bez problemu. O niemieckich nie pisze bo nie pracowalem na nich.

Kupujac uzywke bez narzedzi, po twojej stronie zostanie opracowanie technologii i miejsca mocowania danego narzędzia łącznie z opisaniem go w tabelei narzedzi, co w przypadku agregatu katowego w Masterwood nie jest takie proste (oprocz opisu w magazynku, najpierw trzeba zdefiniowac agregat w opcjach maszyny, a niestety z instrukcji tego nie wyczytasz :( ). Technikowi z włoach zeszło troche zanim go opisal.
A 5 osi to nawet nie chce myśleć o programowaniu parametrycznym z uwzględnieniem ewentualnych kolizji. Oryginalne oprogramowanie częściowo uchroni cie przed kolizjami narzędzia z przyssawka lub stołem.

Acha kupując cnc uzywane koniecznie oprogramowanie na płytce ewentualne numery rejestracji produktu itp, bo moze byc problem z przeinstalowaniem oprogramowania jak padnie. A bez kompa cnc nie działa. Ewentualnie jak kupisz to najpier image całego dysku systemu do pliku.

P.S. Poczytaj moje posty o polach roboczych i sterowaniu w innych tematach. https://www.cnc.info.pl/topics59/jakie- ... htm#333095
Ostatnio zmieniony 27 sty 2014, 15:35 przez tommur, łącznie zmieniany 2 razy.


CNC Masterwood Project 310L V4
Zaprawdę powiadam wam "Dbajcie o czystość stożka każdej obrabiarki CNC" :D

Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#12

Post napisał: lajosz » 27 sty 2014, 12:10

tommur pisze:No i tu własnie wchodzimy na głęboka wodę.
Bo najlepsze cnc z cienkim programistrą/operatorem niewiele ci da.
Co więcej.
Jeśli mimo wszystko ktoś zechce "zaoszczędzić" na programiście/operatorze i do maszyny dopuści amatora albo kogoś kto dopiero zaczyna, to skończyć się może (a jest to tylko kwestia czasu) tzw. dzwonem, czyli inaczej pisząc, kolizją, a ta nie należy do rzeczy przyjemnych i przede wszystkim tanich.
tommur pisze:I niestety przy drzwiach i oknach planowanie technologii wykonania i optymalizacji toru jazdy narzędzia i momentu jego wymiany jest po twojej stronie.
Nie do końca tak jest.
Niektóre CAM-y potrafią zoptymalizować obróbkę po podaniu układu słojów na elemencie (np. skrzydło drzwi), a także zoptymalizować wiercenia jeśli jest ich dużo.
Jednak i tak najlepiej zrobić to samemu :)
tommur pisze:wrzucam elementy 1 skrzydełka (2 piony i 2 poziomy) i wyciagam je gotowe.
Co zyskałem? w przypadku obróbki na 2 polach naprzemian praca jest taka. Masz lewe i prawe pole. Maszyna wykonuje wszystkie operacje narzedziami na prawym polu na 1 elemencie, po skończeniu jedzie na pole lewe i tam pracuje, a ty na prawym wymieniasz przedmiot.
No tutaj nie jest to takie oczywiste.
Co wtedy, jeśli element jest dłuższy niż połowa stołu ?
A trzeba jeszcze doliczyć miejsce na dojazdy/odjazdy narzędzia.

Poza tym, dochodzi jeszcze bazowanie które w przypadku elementów łukowych (np. ramy okna) wcale nie jest takie łatwe jeśli seria okien jest krótka albo jeśli każde okno to inny promień, no i formatki z których sklejamy półprodukt tez nie zawsze są takie same.
Jeśli jeszcze dołączyć do tego fakt, że przecież profil jest po obu stronach elementu, to dochodzi przekładanie mocowań na drugą stronę.

Ja też tak robiłem jak Ty (wykorzystanie wielu pól), ale z uwagi na to, że niemal każde okno czy drzwi to pojedyncze zamówienie i każde było inne, to nie miało to większego sensu i robiłem pojedynczo.
Jednak przy większej serii takiego samego elementu, praca na wielu polach jest jak najbardziej sensowna.
tommur pisze: Na dzien dzisiejszy nie udało mi sie sparametryzowac łuku okiennego, który sam się wylicza pom podaniu X i Y, ponieważ promien jest stały i pamietany z poprzedniego łuku.
To jest ciekawe.
Zdaje się już kiedyś się tym zainteresowałem, ale nie podjąłeś tematu.
Pisze o tym, bo dla mnie to jest trochę dziwne.
Jeśli da się sparametryzować proste (edycja wektorów), to dlaczego nie łuki ?
Oczywiście tylko gdybam bo nie znam tego oprogramowania, ale temat jest ciekawy.
No i co to znaczy, że promień jest stały ?
Przecież gdzieś ten wymiar (wartość) promienia się wpisuje, a skoro tak, to zamiast bezwzględnej wartości liczbowej można podstawić zmienną lub wyrażenie matematyczne.
No chyba, że oprogramowanie na to nie pozwala "bo nie".
W każdym razie temat jest interesujący i gdybym miał takie oprogramowanie, to chętnie zająłbym się tym problemem z czystej ciekawości.
A może gdzieś można pobrać demo ?
tommur pisze:w przypadku agregatu katowego w Masterwood nie jest takie proste (oprocz opisu w magazynku, najpierw trzeba zdefiniowac agregat w opcjach maszyny, a niestety z instrukcji tego nie wyczytasz :( ). Technikowi z włoach zeszło troche zanim go opisal.
W przypadku Homaga (niemiecka maszyna) tez nie było to zbyt intuicyjne, ale na tyle dobrze opisane i "obrysowane", że spokojnie można było opisać agregat samemu.


tommur
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 84
Rejestracja: 01 gru 2011, 17:31
Lokalizacja: Szczecin

#13

Post napisał: tommur » 27 sty 2014, 12:37

Oczywiście jesli wymiar drzwi przekracza połowe pola z uwzględnieniem strefy wyjazdu/wjazdu narzędzia, to oprogramowanie z automatu nie zezwoli na odpalenie programu po drugioej stronie.

Wiercenia wiertłami Masterwood optymalizuje sam (sam dobiera wiertło do otworu - jesli takie jest w magazynku). Tutaj kolejnośc startu narzedzia definiuje sie priorytetem narzędzia (od 99 do 0). Jesli priorytet na danej płaszczyźnie dla operacji jest ten sam to obrabiarka sama wylicza najkrótszy czas i drogę wykonania operacji.

Okna i drzwi prostokatne wykonujemy tak, że przed sklejeniem idzie odzysk listwy i wszystko wewnatrz, a po sklejeniu idzie kwadratura na gotowo. niestety na stole manualnym bez automatycznego przechwytu klejonki, klejenie gotowych profili nie sprawdziło sie. Obróbka po klejeniu jest dokładniejsza wymiarowo. Nie wspominając o tym, że teraz nie interesuje mnie czy drzwi sa otw. na zewn. czy do wewnątrz. Po prostu kłade je druga strona i programik pracuje sobie ~15 minut robiąc skrzydło na gotowo.

Kolega nic nie pisze o łukach okiennych lub drzwi. Dla mnie to mordęga przy tym Camie. Najpierw łuk w cadzie i dxf na maszynę. Teraz jest już szybciej. Oczywiście łuki obrabiam po 1szt bazując zerem w połowie łuku u góry.

Dojazdy i odjazdy mogę sprametryzowac z średnica używanego narzędzia .

Problem z łukami opisze ci na PW lub maila, bo ten temat jest o czym innym. I tak naspamowalismy koledze. :oops:
CNC Masterwood Project 310L V4
Zaprawdę powiadam wam "Dbajcie o czystość stożka każdej obrabiarki CNC" :D


kanewr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 18 lis 2013, 14:56
Lokalizacja: Wieluń

#14

Post napisał: kanewr » 31 sty 2014, 12:45

Ostatnio widziałem urządzenia Imes-Icore na targach w Niemczech mają całkiem miłe urządzenia i na stronie przedstawiciela nie wydają się drogie. Mają 5-osiową maszynę do drewna http://www.wdes.com.pl/imes-icore-precy ... eries.html więc może porównując do pozostałych cen na ich stronie zmieścisz się w budżecie


juzwa1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2015, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szukam cnc do schodów drzwi okien

#15

Post napisał: juzwa1 » 09 lis 2017, 19:53

Jak chcesz produkować okna to powinieneś uwzględnić czas jego wykonania - koszty. Do okien łukowych jak najbardziej centrum CNC , wystarczy 3 osiowe. Jak chcesz łączyć na kołki to wtedy 4 osiowe. Wydajność centrum CNC w przypadku okien nie jest duża. Ja posiadam do produkcji okien centrum kątowe. Na 8 godzin wykonuje 380 szt. elementów co daje 31 sztuk okien na 8 godzin przy standardowym oknie dwuskrzydłowym w którym jest 12 sztuk elementów. Okna łukowe robię na CNC BIESSE ROVER.

Pozdrawiam


1marian1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 10 mar 2018, 15:27

Re: Szukam cnc do schodów drzwi okien

#16

Post napisał: 1marian1 » 15 mar 2018, 22:13

Witam
Odswieze lekko temat. Do produkcji drzwi polecam cobus'a. Bardzo przejrzysty program stworzony właśnie do takich rzeczy. Z tego co się orientuję firma pomaga w przystosowaniu programu pod konkretną produkcję. Dokładnej ceny nie podam , ale myślę, że kolo10 - kilkunastu tys. euro. Co do maszyn polecam scm record 110 al prisma. Bardzo solidna i szybka. Konkretniejszych danych technicznych z głowy nie podam. Kolejna propozycja to morbidelli author m100. Tutaj trochę wolniejsze przejazdy z powodów bezpieczensta. Maszyna nie posiada mat bezpieczeństwa. Zamiast tego na obudowie są odbojniki, czy jak to tam się nazywa. Dość dobra moc bo 15 KW, ale niestety powyzej 10, czy kilkunastu tys. obrotów. Przy m100 proponuję opcje z szerszym stołem roboczym(1620 nie 1320) gdyż przy drzwiach "100" lub szerszych jest problem z zamkiem. Oczywiście w obu przypadkach polecam 5 osi. Mysle, że jest o wiele bardziej wydajniejsza od 4- osiowej. Są oczywiście agregaty kątowe jak i w niektórych przypadkach możliwość zainstalowania dodatkowego agregatu na stałe, ale z tego co się orientuję mają słabsza moc.
Pozdrawiam.


Woodworker
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 23 mar 2018, 10:54

Re: Szukam cnc do schodów drzwi okien

#17

Post napisał: Woodworker » 09 maja 2018, 13:36

Maszyna M100 to jest przerobiona 3 osiowa na 5 osiową żeby było taniej jak chcesz robić shody i okna to już lepiej kupić od nich model większy. Przy tej kwocie którą chcesz wydać to najlepiej kupić używanego Reichenbachera, Maka czy IMA nie ma sensu kupować mniejszą maszynę. Tylko żeby się w końcu okazało że są problemy w obróbce ze względu oś Z.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny CNC do Obróbki Drewna”