moja frezarka gubi wymiary

Dyskusje o maszynach CNC wykorzystywanych do obróbki drewna, sklejki, płyt wiórowych

Autor tematu
markiii
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 08 maja 2009, 18:52
Lokalizacja: miastko

moja frezarka gubi wymiary

#1

Post napisał: markiii » 08 maja 2009, 19:04

Witam forumowiczów. Mam taki problem ze swoją frezarką. Jakieś dwa lata temu padła bateria podtrzymująca pamięć. Jak wiadomo z bateria poszło wszystko. Niewiele wiedząc podjąłem się po wymianie baterii naprawy systemu komputerowego... i udało się... lecz od tego czasu maszyna nie może pracować na najwyższych swoich prędkościach (50m/min). Maksymalna jej prędkość od tego czasu to 18m dla osi X i Y i 12m dla osi Z. Ale to nie jest największy problem. większym problemem jest to ze nie trzyma się wymiaru. Im większa prędkość tym bardziej odbiega od wymiaru:(. Wiem że jesteście mądrzejsi niż ja i proszę Was o pomoc.



Tagi:


HAJASZEK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 145
Rejestracja: 09 wrz 2008, 13:38
Lokalizacja: opole

#2

Post napisał: HAJASZEK » 08 maja 2009, 21:17

I pomoc tu zapewne otrzymasz ale wedlug mnie powinienes podac wszystkie znane ci parametry techniczne ,bo tak to (sam ocen swoj post)pomoc nie bedzie łatwo..
co to za maszyna ?
jakie sterowanie?
oprogramowanie,etc..


Autor tematu
markiii
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 08 maja 2009, 18:52
Lokalizacja: miastko

witam HAJSZAKA

#3

Post napisał: markiii » 09 maja 2009, 13:24

maszyna na ktorej pracuje to SCM TECH 90 SUPER, sterowanie TRIA. Prawdopodobnie TRIA 4000. Nie wiem jak to sprawdzic by podac dokladne dane. rok produkcji to 1989. Prosze o pomoc. Jesli moze wiecie jak podlaczyc taka maszyne pod PC to tez prosze o dokladne wskazówi. Chertnemu moge na maila wyslac wszystkie parametry wraz z programem sterującym wersja na PC


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 09 maja 2009, 16:04

Tej akurat obrabiarki nie znam, ale jeden z parametrów mówi, kiedy (w jakiej odległości od docelowego wymiaru) maszyna ma zwolnić, żeby precyzyjnie najechać na wymiar. Jeśli masz teraz tam zero, to maszyna wymiar będzie przejeżdżać. Szukaj, może uda ci się od producenta dowiedzieć znaczenia poszczególnych parametrów i jak je wpisać.


Autor tematu
markiii
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 08 maja 2009, 18:52
Lokalizacja: miastko

#5

Post napisał: markiii » 10 maja 2009, 14:05

Moge chtnemu wyslac program sterujący maszyną. Są tam wszystkie jej parametry. z tym ze nie ma do wyboru języka polskiego.

[ Dodano: 2009-05-10, 14:22 ]
Może któryś z Panów wie tez jak cofnąć oś Y do zera. W silniku poluzowal sie czujnik i od tego czasu oś pracuje na wymiarze -4,5 mm


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#6

Post napisał: cnc3d » 10 maja 2009, 19:52

Jeśli w maszynie błąd jest proporcjonalny do prędkości i występuje w przypadku wektorów w których poruszają się obie osie na raz, to najbardziej prawdopodobne jest wpisanie w systemie sterowania różnych współczynników wzmocnienia błędu pozycji w poszczególnych osiach. We wszystkich osiach interpolowanych ta wartość musi być taka sama, w przeciwnym razie ruchy interpolpwane będą się rozjeżdżać.


maki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 05 wrz 2009, 20:00
Lokalizacja: olsztyn

#7

Post napisał: maki » 05 wrz 2009, 20:04

CZeś wam wszystkim :)))mam taki problem po przewiezieniu maszyny TECH 90SUPER scm w inne miejsce nie odpala się monitor co się mogło stać? Zasilenie jest.
maki


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#8

Post napisał: jarosław pawlik » 05 wrz 2009, 21:25

Tam jest taka sprawa, przy gnieździe zasilającym sterownik, jest taka mała szufladka jak się ją wysunie to będzie bezpiecznik(są chyba dwa jeden w zapasie). Trzeba sprawdzic czy nie został spalony - szufladka z bezpiecznikiem jest tuż pod kablem zasilającym. Jeśli po załączeniu zasilania padnie bezpiecznik jeszcze raz to znaczy, że istnieje zwarcie do masy w urządzeniach peryferyjnych sterownika. Czasem bezpiecznik pada po załączeniu agregatu frezującego, co sugeruje zwarcie, najczęściej od strony kabli zasilających wrzeciono. Zwarcie idzie po przewodzie ochronnym - no tak zbudowali zasilacz, że bezpiecznik w zasilaczu cały a w szufladce spalony. Czasem zwarcie idzie od falownika jeśli mamy uwaloną końcówkę mocy i też to zwarcie pali bezpiecznik w szufladce. Zazwyczaj po przenosinach maszyny z miejsca na miejsce, trzeba sprawdzic oprzewodowanie , czy czasem jakiś przewód nie został przyciśnięty przez konstrukcję. Jeśli chodzi o sam zasilacz w sterowniku, to do sprawdzenia jest kilka napięc na wyjściu, a ponieważ jest to zasilacz impulsowy mogą dziac się tutaj cuda. Sam monitor, może nie dostawac któregoś z impulsów H lub V lub zasilania 12V - we wszystkich wypadkach nie będzie świecił.


maki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 05 wrz 2009, 20:00
Lokalizacja: olsztyn

#9

Post napisał: maki » 06 wrz 2009, 10:37

Dzięki za podpowiedz ale mam problem bo sprawdzałem dwa bezpieczniki i obydwa są dobre. Muszę sprawdzić jeszcze impulsy może tam tkwi problem :)))Jeszcze się odezwe :smile:
maki


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#10

Post napisał: jarosław pawlik » 06 wrz 2009, 10:56

Sprawdź czy jest żarzenie kineskopu, jego brak oznacza, że nie ma wysokiego napięcia lub ogólnie zasilania 12V. Warto sprawdzic tranzystor końcowy linii, bodajże jakiś BU i wzmacniacz toru tzw. wizji na dwóch tranzystorach. Czasem pada TDA 1170 odchylania pionowego dając zwarcie do masy (bo zazwyczaj jest pozioma kreska na ekranie, gdy on się uszkodzi). No chyba, że włożyli inny typ monitora , bo i z takim przypadkiem się spotkałem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny CNC do Obróbki Drewna”