Zakup i transport frezarki CNC - porady?

Dyskusje o maszynach CNC wykorzystywanych do obróbki drewna, sklejki, płyt wiórowych

Autor tematu
Przemek78
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 18 paź 2022, 17:31

Zakup i transport frezarki CNC - porady?

#1

Post napisał: Przemek78 » 23 mar 2023, 16:00

Witam,
długo przeglądałem forum, początkowo myślałem o samoróbce, ale zanim bym złożył maszynę, życia mogłoby braknąć ;)

Stanęło na decyzji zakupu używanej maszyny. W moim budżecie szukam kilkuletniego seron'a lub pgcnc o polu roboczm 1500mm x 2000mm.
Poszukałem na forum i mniej więcej wiem, na co zwracać uwagę, o co pytać, co sprawdzić, z drugiej strony wybór maszyny zawężony, więc niby część rzeczy powinna być w standardzie producenta, ale może coś jeszcze podpowiecie.

Druga sprawa, dokładność pozycjonowania. Używać planuję głównie w mdf'ie, czasem może sklejka.
Wszędzie w materiałach opisowych podawana jest dokładność programowa przykładowo 0,001mm, fizyczna 0,1mm - jak to odnieść do rzeczywistości?
Czy jeżeli wyfrezuję taki kształt, to tej "dychy" można się spodziewać w zaznaczonym miejscu?:
Obrazek

No i na koniec transport. Jak przeglądam oferty, to wychodzi mi zazwyczaj po kilkaset kilometrów odległości.
Pomyślałem, żeby wynająć na dobę coś takiego (burty można zdemontować) - wychodzi najtaniej:
Obrazek

Prowadziłbym osobiście, więc wiadomo, jazda ostrożna.

Do załadunku u sprzedawcy wynajęłoby się jakiegoś hds'a, u mnie na miejscu znajomy ma koparko-ładowarkę.
Z pracy mógłbym pożyczyć różne pasy transportowe, szekle, wciągarkę łańcuchową, takie małe wózki (platformy) transportowe i jakiś lewarek hydrauliczny.
Nie wiem, czy potencjalny sprzedający będzie miał rysunki, jak transportować daną maszynę, ale z drugiej strony ograniczam się do tych dwóch modeli, więc może ktoś podpowie jakieś wskazówki, na co uważać, jak sobie najlepiej podwieszać, a następnie stabilizować na pace takie maszyny przy transporcie?

Jest tu sporo osób z dużym doświadczeniem, może ktoś by i przez telefon doradził, to ja chętnie.




Autor tematu
Przemek78
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 18 paź 2022, 17:31

Re: Zakup i transport frezarki CNC - porady?

#2

Post napisał: Przemek78 » 25 mar 2023, 12:16

Nikt, nic?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zakup i transport frezarki CNC - porady?

#3

Post napisał: tuxcnc » 25 mar 2023, 13:30

Przemek78 pisze:
23 mar 2023, 16:00
Wszędzie w materiałach opisowych podawana jest dokładność programowa przykładowo 0,001mm, fizyczna 0,1mm - jak to odnieść do rzeczywistości?
Bzdury.
Ani maszyny takiej klasy, ani właściwości fizyczne obrabianych materiałów, nie pozwalają na osiągnięcie takich dokładności.
To znaczy czasem może się udać jakiś mały element wykonać z taką precyzją, ale nie należy przyjmować tego jako normę.
Przemek78 pisze:
23 mar 2023, 16:00
Pomyślałem, żeby wynająć na dobę coś takiego (burty można zdemontować) - wychodzi najtaniej:
Obrazek

Prowadziłbym osobiście, więc wiadomo, jazda ostrożna.

Do załadunku u sprzedawcy wynajęłoby się jakiegoś hds'a, u mnie na miejscu znajomy ma koparko-ładowarkę.
Z pracy mógłbym pożyczyć różne pasy transportowe, szekle, wciągarkę łańcuchową, takie małe wózki (platformy) transportowe i jakiś lewarek hydrauliczny.
Nie wiem, czy potencjalny sprzedający będzie miał rysunki, jak transportować daną maszynę, ale z drugiej strony ograniczam się do tych dwóch modeli, więc może ktoś podpowie jakieś wskazówki, na co uważać, jak sobie najlepiej podwieszać, a następnie stabilizować na pace takie maszyny przy transporcie?
Są przepisy i zdrowy rozsądek (np, maksymalna szerokość pojazdu i prawidłowe zabezpieczenie ładunku przed przesunięciem).
Jeśli będziesz przestrzegał zasad, to możesz zrobić jak planujesz.
Ja bym się jednak bał, że kumpel z koparką uszkodzi i maszynę, i wypożyczony pojazd, i wyjdziesz na tym jak Zabłocki na mydle...


Bagunio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 304
Rejestracja: 24 sty 2022, 22:52

Re: Zakup i transport frezarki CNC - porady?

#4

Post napisał: Bagunio » 25 mar 2023, 15:20

W Dtrce powinno być o załadunku i rozładunku , jeśli nie to napisz do producenta on udzieli ci odpowiedzi na temat załadunku i rozładunku

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zakup i transport frezarki CNC - porady?

#5

Post napisał: tuxcnc » 25 mar 2023, 15:31

Ale po jasną cholerę Wam DTR-ka do załadunku?
Te maszyny są projektowane na sztywność, żeby je uszkodzić to trzeba by w coś zdrowo przypieprzyć...
Natomiast trzeba bezwzględnie pamiętać, że śruby kulowe nie są samohamowne i wszelkie elementy ruchome trzeba zabezpieczyć przez przypadkowym przesunięciem.


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 450
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Zakup i transport frezarki CNC - porady?

#6

Post napisał: logopeda » 25 mar 2023, 18:07

Tux - załadunek maszyn i logistyka - to kolejna Twoja specjalizacja?.
Twoje chińskie maszyny o wadze 10kg możesz podnieść z biurka i przestawić na podłogę i nic się nie stanie.

i jeszcze to:
"Te maszyny są projektowane na sztywność" co to kolego TUX dokładnie znaczy ?
Ty taki światły w technicznej terminologii a piszesz jak przysłowiowa "baba z warzywniaka" :)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zakup i transport frezarki CNC - porady?

#7

Post napisał: tuxcnc » 25 mar 2023, 19:08

logopeda pisze:
25 mar 2023, 18:07
Tux - załadunek maszyn i logistyka - to kolejna Twoja specjalizacja?.
Twoje chińskie maszyny o wadze 10kg możesz podnieść z biurka i przestawić na podłogę i nic się nie stanie.

i jeszcze to:
"Te maszyny są projektowane na sztywność" co to kolego TUX dokładnie znaczy ?
Ty taki światły w technicznej terminologii a piszesz jak przysłowiowa "baba z warzywniaka" :)
Znowu się przypieprzasz żeby się przypieprzyć?
Autor tematu pyta jak przetransportować PLOTER FREZUJĄCY 1500x2000mm.
To jest wolnostojąca maszyna o masie kilkuset kilogramów, której nie da się uszkodzić zachowując zdrowy rozsadek i podstawowe zasady. Kiedyś taką właśnie maszynę ładowaliśmy i rozładowaliśmy ręcznie, co prawda w dziesięciu chłopa, ale się udało i nawet jednej ryski nie zrobiliśmy.
A pisząc znowu o "Twoje chińskie maszyny o wadze 10kg" popisujesz się prymitywnym chamstwem i zachowujesz jak rasowy troll, więc gwarantuję ci, że osiągasz wynik dokładnie odwrotny od zamierzonego - to siebie a nie mnie ośmieszasz.
Nie mam większych maszyn nie dlatego że jestem idiotą albo żebrakiem, tylko dlatego że ich nie potrzebuję, bo nie mam co na nich robić. Co wcale nie znaczy że nigdy na takich nie pracowałem.


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 450
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Zakup i transport frezarki CNC - porady?

#8

Post napisał: logopeda » 25 mar 2023, 19:17

tux "A pisząc znowu o "Twoje chińskie maszyny o wadze 10kg"
no i tu Cię mam - pisałem to po raz pierwszy :).
Ogarnij się chłopie i pisz w tematach w których Jesteś dobry.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zakup i transport frezarki CNC - porady?

#9

Post napisał: tuxcnc » 25 mar 2023, 19:24

logopeda pisze:
25 mar 2023, 19:17
pisałem to po raz pierwszy :)
Czyli o jeden raz za dużo.
EOT.


Autor tematu
Przemek78
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 18 paź 2022, 17:31

Re: Zakup i transport frezarki CNC - porady?

#10

Post napisał: Przemek78 » 25 mar 2023, 19:35

tuxcnc pisze:Ani maszyny takiej klasy, ani właściwości fizyczne obrabianych materiałów, nie pozwalają na osiągnięcie takich dokładności.
To znaczy czasem może się udać jakiś mały element wykonać z taką precyzją, ale nie należy przyjmować tego jako normę.

Rozumiem.
tuxcnc pisze:Są przepisy i zdrowy rozsądek (np, maksymalna szerokość pojazdu i prawidłowe zabezpieczenie ładunku przed przesunięciem).
Jeśli będziesz przestrzegał zasad, to możesz zrobić jak planujesz.

Zgadza się, o szerokości i aby maszyna nie wystawała poza obrys poinformował mnie właśnie też przewoźnik.
tuxcnc pisze:Ja bym się jednak bał, że kumpel z koparką uszkodzi i maszynę, i wypożyczony pojazd, i wyjdziesz na tym jak Zabłocki na mydle...

Daje do zastanowienia. Faktycznie, porozmawiam jeszcze i dopytam, jaka dokładność ruchu wysięgników koparki i ewentualnie poszukam czegoś innego.
...napisz do producenta on udzieli ci odpowiedzi na temat załadunku i rozładunku

O, faktycznie, dobry pomysł!
tuxcnc pisze:...trzeba bezwzględnie pamiętać, że śruby kulowe nie są samohamowne i wszelkie elementy ruchome trzeba zabezpieczyć przez przypadkowym przesunięciem.

Tak, będę miał jakieś podkłady, styropian itp

Dzięki za rady.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny CNC do Obróbki Drewna”