Okuma LB12 - problemy z uruchomieniem

Pomoc w identyfikacji błędów oraz parę pytań.

Dyskusje o maszynach Okuma

Autor tematu
maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Okuma LB12 - problemy z uruchomieniem

#1

Post napisał: maciek95k » 08 kwie 2018, 14:27

Witam,

Od niedawna stałem się posiadaczem maszyny jak w tytule. Jest to moja pierwsza tokarka CNC jednak nie jest to moja pierwsza styczność z takimi maszynami. Tokarkę kupiłem uszkodzoną. Dokładnie błąd osi x. Cena była bardzo dobra a maszyna przynajmniej po oględzinach wydaje się być w bardzo dobrym stanie technicznym. Oczywiście problem leży w servo drivie osi X. Na początku płytka sama w sobie zgłaszała błąd od razu po włączeniu zasilania. Mam znajomego magika od takich układów i trochę tam poszperał. Niestety ktoś już w tej płytce dłubał i narobił spustoszenia. Obecnie pożyczyłem inną która też była uszkodzona. Znajomy magik w niej podłubał i odpaliła jednak maszyna sypie błędami. Niestety dopiero się uczę tego sterowania a raczej będę uczył i nie wiem czy problem tutaj leży w maszynie czy ja coś robię źle. Czy mógłby mi ktoś pomóc w identyfikacji tych błędów? Mam do niej całe pudło książek w tym książkę błędów ale wiadomo że książka to jedno a życie to drugie. Przesyłam zdjęcia ekranu z błędami.

Mam jeszcze drugie pytanie. Czy elektronika w maszynach z tych czasów (91 rok) jest naprawdę taka lipna? Co najczęściej pada? Warto coś profilaktycznie sprawdzić/wymienić? Czy oprócz tych servo drive-ów jest coś jeszcze? Chodzi mi o to czy taka maszyna jak już ogarnę temat tych błędów będzie pracować w miarę bezawaryjnie czy tak będzie co 3 miesiące? Dodam tylko że szafa w środku jest bardzo czysta i wszystko wydaje się bardzo zadbane. Jeśli jest ktoś obeznany w temacie w okolicach Pszczyny (śląskie) kto mógłby pomóc w pierwszych krokach z tą maszyną za nie kosmiczne pieniądze to byłbym wdzięczny tak samo jak i za wszelkie rady/uwagi.


Obrazek
Obrazek
Obrazek



Wróć do „Maszyny Okuma”