Okuma LB10 pomoc w uruchomieniu maszyny

Dyskusje o maszynach Okuma

Autor tematu
einstein
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 595
Rejestracja: 08 sty 2009, 11:53
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Okuma LB10 pomoc w uruchomieniu maszyny

#1

Post napisał: einstein » 06 wrz 2017, 08:18

Zakupiłem tokarkę LB10, ale jest to nasza pierwsza tokarka cnc i potrzebuję małej pomocy w jej uruchomieniu i małym przeszkoleniu nas w zakresie podstawowej obsługi.
Nic ambitnego, bazowanie osi, ustawianie narzędzi, same podstawy.
Chciałbym tez podpiąć ją do kompa, by nie wklepywać ręcznie programów. Myślałem, nad zastosowaniem EditCNC, ale nie upierałbym się przy nim.

Sterowanie OSP5000L

Czy któryś z szanownych kolegów (najlepiej z okolic TRÓJMIASTA) miał by chwilę czasu, by nam odpłatnie pomóc?



Tagi:

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: viper » 06 wrz 2017, 20:52

einstein pisze:Nic ambitnego, bazowanie osi, ustawianie narzędzi, same podstawy.
to jeden problem masz z głowy bo w okumach osi się nie bazuje :wink: włączasz system i jazda :mrgreen:


Autor tematu
einstein
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 595
Rejestracja: 08 sty 2009, 11:53
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

#3

Post napisał: einstein » 09 wrz 2017, 07:23

Bazowanie, to przyzwyczajenie z haas'a. Nie mogłem odpalić tokarki, bo były błędy i obstawiałem, że to przez brak bazowania.

Jeden z kolegów z forum proponował by do komunikacji używać programu NC Link.
Ponoć całkiem fajny, tylko nie mogę go ściągnąć ze strony producenta, bo strona sypie błędami.

Czy któryś z kolegów miał by ten program, lub mógł podpowiedzieć co mógłbym użyć do komunikacji i wgrywania programów?

Awatar użytkownika

Krzycho_Wporzo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 307
Rejestracja: 05 wrz 2013, 10:08
Lokalizacja: Częstochowa

#4

Post napisał: Krzycho_Wporzo » 09 wrz 2017, 11:35

einstein pisze:Czy któryś z kolegów miał by ten program, lub mógł podpowiedzieć co mógłbym użyć do komunikacji i wgrywania programów?

Witaj.
Jeśli chodzi Ci o komunikację Rs-232 to, kolega Viper kiedyś polecił mi CIMCO Edit 6 (ja miałem wersje portable) i rzeczywiście działał,
drugi program który współpracował bez problemów z Okumami to Edytornc, a trzeci który używam do dzisiaj to mój prywatny. :mrgreen:
Znane są ty­siące spo­sobów za­bija­nia cza­su, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.
Albercik


Autor tematu
einstein
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 595
Rejestracja: 08 sty 2009, 11:53
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

#5

Post napisał: einstein » 24 wrz 2017, 20:49

Miałbym kilka pytań do speców od okumy LB10:
1. Jak ustawić długość narzędzia, (noże wiertła) bez sondy?
2. Jak załadować program z zewnętrznego programu? Jakie opcje muszę wyklikać by nastąpiła transmisja po RS232, gdzie muszę w opcjach ustawić,że transmisja w ogóle będzie.
3. Czy znalazłby się dobry samarytanin i podzieliłby się instrukcją obsługi, idealnie w języku PL ale i angielskim nie pogardzę. Jedyne co mam to instrukcję programowania część 2/2, brakowało by mi 1/2
4. W tokarce jest jakiś układ pneumatyczny nad wrzecionem. Osoba od której odkupiłem nigdy tego czegoś nie wykorzystywał i nie wie do czego to może być. Co to może być? Generalnie powietrze nie jest podłączone i maszyna działa normalnie.

Prosiłbym tak łopatologicznie, bo menu mam po niemiecku i nic nie brzmi znajomo, by zgadnąć co i jak.


MacGregor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 254
Rejestracja: 12 wrz 2006, 20:14
Lokalizacja: Białystok

#6

Post napisał: MacGregor » 24 wrz 2017, 23:56

Instrukcji po polsku do tego sterowania raczej nie znajdziesz.
Tutaj masz po ang. http://cncmanual.com/okuma/okuma-osp-5000/

[ Dodano: 2017-09-25, 09:27 ]
To co tutaj piszę to tylko proste podpowiedzi i proszę bez zbędnej krytyki, że składnia nie taka czy co tam jeszcze nie tak. :mrgreen:

Ustawianie długości narzędzia.
W sumie ustawianie długości narzędzia jest powiązane w sterowaniach OSP z ustawianiem zera programowego detalu.
Ja robię tak: Narzędzie w gnieździe 1 ustalam w tabeli geometrii narzędzi (ikonka narzędzia) jako Z=0(strzałkami ustawiasz się w rubryce Z danego narzędzia, -> F1 -> 0 -> write). Mocujemy w uchwycie detal planujemy jego czoło narzędziem T1 i nie ruszając osi Z odjeżdzamy z detalu w osi X ,ustawiamy Z=0 detalu przycisk geometra (kółeczko z strzałkami) strzałkami ustawiamy na osi Z -> F3 -> 0 -> write(ikonka strzałki i kwadratu na sztorc).
Mamy ustawiony detal na zero i narzędzie T1 jako 0.
Następnie mierzymy kolejne narzędzia.
Dojeżdzamy do czoła detalu dotykamy delikatnie, wchodzimy w rubrykę geometri narzędzi (ikonka narzędzia) strzałkami ustalamy rubykę Z danego narzędzia -> F3 -> 0 -> write i tak następne.
W osi X, narzędzia mierzymy w analogiczny sposób obtaczamy narzędziem T1 detal nie ruszamy osi X odjeżdzamy w Z mierzymy średnicę detalu dokładnie, tabela narzędzi -> strzałkami ustawiamy w osi X danego narzędzia -> F2 -> (średnica detalu) -> write
Wiertła ustawiamy poprostu wpisując w rubryce geometri X -> F1 -> 0 -> write.

Tutaj masz książkę do twojego sterowania od strony P-56 masz procedurę ustawiania zera detalu, tylko że tam bazują się na końcu detalu (Z=100), a ja Ci proponuję ustawiać na czole 0, tylko trzeba pamiętać że cały program w Z-tach później masz mieć w minusach opisany.

http://cncmanual.com/okuma-osp500l-g-os ... on-manual/

Najlepiej na PW podaj nr tel. to oddzwonię i co umiem to podpowiem.
POZDRAWIAM


adrjan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 16 wrz 2017, 22:22
Lokalizacja: Bydgoszcz

#7

Post napisał: adrjan » 20 paź 2017, 08:54

Cześć. Pracuję na 15 więc pewnie zbliżone to wszystko do siebie. U mnie przesyłanie programów przebiega za pomocą RS232C prosto z komputera do maszyny za pomocą CIMCO 7.5 (aktualnie, ale działało też na 6). Program musi zaczynać się w ten sposób:

$NAZWA-PROGRAMU.MIN%
....
...
...
..
M2
<- koniecznie pusta linijka po zakończeniu programu bo nie wczyta do maszyny

Po wysłaniu programu z komputera idziesz do maszyny. Wciskasz EDIT AUX - > F3 (DATA TRANS) - > F1 (INDLES) - > INPUT. W nawiasach podaje jakie u mnie są napisy bo mam po Duńsku bodajże. Także masz program przesłany. Teraz żeby go wczytać przechodzisz do AUTO - > F1 (PROGRAM VALG) - > * - > INPUT. Wyskoczą Ci wszystkie programy jakie masz zgrane. Wybierasz właściwy i zatwierdzasz INPUT.


Co do układu pneumatyki, nie jest to czasem od drzwi? W jednej maszynie mam bez tego układu i tam nie zamykają się automatycznie :)


Książki także mam w wersji fizycznej i po angielsku: Kody błędów, manual i programowanie.


Co do mierzenia narzędzi u nas używamy sondy ale dłuższe narzędzia trzeba zmierzyć klasycznie o detal z czoła. Tak jak kolega wyżej to opisał. Powodzenia :)


Autor tematu
einstein
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 595
Rejestracja: 08 sty 2009, 11:53
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Okuma LB10 pomoc w uruchomieniu maszyny

#8

Post napisał: einstein » 07 lis 2017, 22:09

Jakie dajesz parametry transmisji?
W jaki sposób zrobić wysyłkę programu z maszyny na kompa?
Próbuję robić zgodnie z instrukcją, ale cały czas wywala błąd odnośnie taśmy dziurkowanej.
Czy jesteś w stanie powiedzieć, czy zaślepka na czytnik taśm perforowanych ma w sobie jakieś mostki. Bo podejrzewam, że maszyna zamiast wysyłać na RS232 próbuje wysyłać na taśmę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny Okuma”