Obsługa sondy Renishaw MP10 na Okumie

Dyskusje o maszynach Okuma

Autor tematu
Darek831
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 14 paź 2009, 20:00
Lokalizacja: Wrocław

Obsługa sondy Renishaw MP10 na Okumie

#1

Post napisał: Darek831 » 25 paź 2009, 17:21

Witam, poszukuję osób które mają wiedzę na temat obsługi sondy Renishaw MP10, w moim przypadku jest to 5-osiowe centrum obróbcze Okuma VH-40 wersja sterowania OSP 7000M.
Problem jest taki ze maszyna została zakupiona od poprzedniego właściciela juz dobre kilka lat temu z sondą w komplecie, niestety nikt z pracowników nie został przeszkolony w zakresie obsługi tej sondy.Nie moge też znaleźc zadnego menu obsługi sondy tak jak to jest np. w sterowaniach Heidenhain. Jedynie co udało mi sie dowiedzieć to że potrzebny jest sterownik, który należy wgrać, tylko nie wiem czy może jest juz zainstalowany czy moze jest na dyskietkach które były wraz z maszyną, nie wiem jak to sprawdzić. Więc proszę o pomoc osoby ,które wiedzą coś więcej na ten temat.



Tagi:


kaacka
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 78
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:37
Lokalizacja: slask

#2

Post napisał: kaacka » 25 paź 2009, 18:17

witam,

pierwszy haczyk - to ze sonda "jest" w srodku to nie znaczy ze musi dzialac ;]

do maszyny dostales ksiazeczke pt "gauging manual" - poczytaj sobie.
w wiekszosci okum cykle pomiarowe trzeba sobie opisac.
jest tez cos jak "interactive gauging" ale ze to kosztuje wiec na niewielu maszynach widzialem dzialajacy modul.

sprobuj wpisac cos takiego i wykonac: CALL OO10 PMOD=3 PEI=0 PLI= ??
w miejsce "??" wpisz orientacyjna dlugosc sondy (mozesz ja zmierzyc na czujniku pomiaru narzedzia).
jesli sonda nei wlacza sie sama po zamocowaniu we wrzecionie musisz ja najpierw wlaczyc (M127).

jesli cokolwiek zadziala - to polowa sukcesu. teraz bedziesz musial rozkminic skladnie roznych polecen - wszystko jest opisane w ksiazce.
wynik pomiaru powinien byc widoczny w oknie "gauging results".
wygodnie jest zrobic sobie kilka programow do standardowych pomiarow - pomiar krawedzi x, y, z, pomiar srodka czopa, kieszeni, etc.

powodzenia ;]


Autor tematu
Darek831
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 14 paź 2009, 20:00
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: Darek831 » 25 paź 2009, 18:51

Witaj dzieki za rade własnie o to mi chodziło, jeśli chodzi o sonde to działa na pewno bo został sprawdzana na innej maszynie ze sterowniem Siemens.Jestem tylko pracownikiem to zapytam tych z góry czy do maszyny była taka książeczka bo oni to pewnie trzymają:]
od jutra w pracy bedę próbował jeśli bedzie jeszcze jakis problem to zapytam, jedynie co to nie wiem czy znajdę okno "gauging results" u mnie ma pewnie inna nazwę bo mam wersje niemiecką sterowania.


kaacka
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 78
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:37
Lokalizacja: slask

#4

Post napisał: kaacka » 25 paź 2009, 19:21

mozliwe ze bedzie "gauging results" po niemiecku ;]
w kazdym razie pogrzeb troche po sterowniku - mimo tego ze sterownik osp7000 nie jest najnowszy to powinienes miec dostepne jakies okna zwiazane z pomiarem. jesli rzeczywiscie niczego nie znajdziesz to uzywajac polecen "call oo10" i opcji z nim zwiazanych mozesz wykonac pomiar, interpretowac jego wyniki - slowem co ci sie zywnie zamarzy. aczkolwiek jest to nieco zmudne przeczytac instrukcje od poczatku do konca.


Autor tematu
Darek831
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 14 paź 2009, 20:00
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: Darek831 » 27 paź 2009, 17:41

Witaj ponownie, próba uruchomienia sondy powiodła się , diody w okienku modułu świecą na zielono więc wszystko jest ok. Polecenie, które podałeś CALL OO10 PMOD=3 PEI=0 PLI= ?? spowodowało ruch sondy w osi Z, narazie próbe zrobiłem bez końcówki pomiarowej żeby niczego nie uszkodzić.Główny problem teraz tkwi jednak w tym że przeszukaliśmy dokumentację dostarczoną wraz z maszyną i nie ma w niej instrukcji gauging manual, są pozostałe obsługi, programowanie, IGF ale tej niestety nie ma teraz juz sie nie dowiemy czy została u poprzedniego właściciela czy wogóle jej nie było. Udało sie jedynie znaleźć Gauging manual ale tylko od tokarki OSP5000L i widzę że polecenia call tam nieco różnią (call ORGIA) i nie widzę w tej istrukcji ani w swoim sterowniku osp7000 nic o gauging results, natomiast dużo jest opisane i również jest to w moim sterowniku o System Variable (system zmiennych), domyslam sie tylko że za pomocą odpowiedniego polecenia w programie można uzyskać zapis wyników pomiaru bezpośrednio do tabeli punktów zerowych np punkty zerwowe w sterowniku maszyny, w system variable zostały opisane jako VZOF. Ale główna prośba z mojej strony, bo być może masz dostep do pdf-a instrukcji a jeśli nie to mógłbys podać polecenia call oo10 dla prostych pomiarów typu środek czopa, środek otworu,czy położenie krawędzi przedmiotu x,y,z no i jak skalibrować sondę. Z góry dzięki za pomoc


kaacka
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 78
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:37
Lokalizacja: slask

#6

Post napisał: kaacka » 27 paź 2009, 20:08

witam,

"system variable" - zmienne systemowe; mozesz ich uzyc do czego chcesz, do parametryzowania programu, do zrobienia licznika, etc - kwestia gustu ewentualnei potrzeby ;].

moje pytanie: czy sonda "zamrugala" bezposrednio po wlozeniu do wrzeciona czy dopiero po M127 ??

na koncu instrukcji programowania znajdziesz liste zmiennych systemowych - i tu masz racje - mozesz zapisac wynik pomiaru bezposrednio do jakiejs zmiennej; np mierzac punkt kontaktu w osi Z (to juz prawie zrobiles) mozesz wpisac wspolrzedna punktu do aktywnej bazy.
kolejna sluszna uwaga - trzeba zaczac od skalibrowania sondy. potrzebujesz do tego pierscienia wzorcowego. kalibracji dokonujesz na wewnetrznej srednicy pierscienia - w otworze. pierscien powinien miec srednice min 30mm. najczesciej uzywam pierscieni od 50 do 150 mm. zalezy co masz akurat pod reka. srodek ukladu wspolrzednych ustawiasz w srodku wzorcowego otworu - im dokladniej wyznaczysz srodek otworu tym dokladniejsza kalibracja sondy.


Autor tematu
Darek831
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 14 paź 2009, 20:00
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: Darek831 » 27 paź 2009, 20:42

tak sonda zamrugała dopiero po M127 bo wcześniej nie znałem tego polecenia wiec nigdy nie udało sie mi jej włączyć.A jeśli chodzi o te zmienne systemowe to chyba jak dla mnie na poczatek nie bede zawracał sobie głowy, bo tak jak powiedziałem nie posiadam instrukcji gauging manual dla tego sterownika wiec na początku najbardziej interesowałyby mnie podstawowe "call oo10" a jesli chodzi o kalibrację to wiem ze czeba uzyc pierscienia wzorcowego tylko chodzi o to gdzie wpisac wartośc i czy do kalibracji służa tez jakies polecenia.


kaacka
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 78
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:37
Lokalizacja: slask

#8

Post napisał: kaacka » 27 paź 2009, 21:01

wiec sprawdz poczte i zalaczony program - na poczatek programu i na koniec dopisz M127 - odpowiednio wlaczenei i wylaczenie sondy. i daj znac jak poszlo.


SYSTEM 3D
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 26 lis 2009, 11:49
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

#9

Post napisał: SYSTEM 3D » 26 lis 2009, 11:53

Witam!!!!
Zapraszamy do skorzystania ze szkolenia z obsługi sondy. Informacja na naszej stronie www.system3d.pl
System 3D Optymalne rozwiązania dla obróbki skrawaniem.


kaacka
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 78
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:37
Lokalizacja: slask

#10

Post napisał: kaacka » 26 lis 2009, 21:07

a powiedz jaki jest zakres i koszt takiego szkolenia ??

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny Okuma”